چگونه بر بی خوابی ایام کرونایی غلبه کنیم؟

به گزارش بلندانیوز، درایام قرنطینه واپیدمی بیماری کرونا امکان داردبرخی ازمادچار بی خوابی های مفرط یابدخوابی شده باشیم که این علل مختلفی از اضطراب، استرس و نامنظم شدن ریتم شبانه روزی خواب ما دارد که در این مطلب راهکارهای دوازده گانه ای برای برطرف این مسائل ارائه خواهد شد.

چگونه بر بی خوابی ایام کرونایی غلبه کنیم؟

به گزارش گروه رسانه های بلندانیوز، یکی از شایع ترین پیامدهای اضطراب و افسردگی بی خوابی است به ویژه در این ایام کرونایی و قرنطینه خانگی بسیار ممکن است که به دلیل اخبار منفی یا ضد و نقیض رسانه های زرد و مجازی دچار این حالات شویم .

مسئله ای که ابتدا باید مورد آنالیز قرار دهیم، مصرف داروهای خواب آور است ممکن است بعضی از ما برای برطرف مسائل خواب به این داروها پناه ببریم درحالیکه این داروها ریتم شبانه روزی خواب ما را باز نمی گردانند و موقت عمل می نمایند. داروهای خواب آور تنها به طور مصنوعی بر ریتم شبانه روزی خواب تأثیر می گذارند.

ممکن است در این ایام الگوهای خواب ما به دلیل ماندن در منزل ، دورکاری ، اضطراب زیاد یا هر دلیل دیگری دچار مشکل شده و تا زمانی که الگوی جایگزین ایجاد نکنیم به حالت اول بازنگردد.

در اینجا چند راه حل برای غلبه بر بی خوابی پیشنهاد می کنیم:

1-زمان خوابیدن خود را تعیین و منظم کنید:سعی کنید طوری زندگی خود را مدیریت کنید که همواره در یک زمان تعیین بخوابید و بیدار شوید. حتی زمانی که خسته هستید یا زمانی که احساس خستگی نمی کنید هم این کار را انجام دهید .

2-از چرت زدن در طول روز خودداری کنید:ممکن است با چرت زدن در طول روز احساس خوبی پیدا کنید و شما را سرحال کند اما این کار ریتم شبانه روزی شما را تغییر می دهد. شما باید زمان تعیینی را برای خوابیدن و بیدار شدن در نظر بگیرید. پس چرت زدن را کنار بگذارید .

3-فقط زمانی به بستر بروید که قصد خوابیدن دارید: گاهی اوقات بی خوابی ناشی از بیش برانگیختگی قبل از خواب است. بیشتر افراد وقتی که می خواهند مطالعه نمایند ، تلویزیون تماشا نمایند ، مکالمه تلفنی داشته باشند و حتی زمانی که غمگین هستند به بستر می فرایند که قصد خوابیدن دارند. در اتاق دیگری مطالعه کنید یا با تلفن صحبت کنید. به دوستانتان بگویید از یک زمان تعیین به بعد با شما تماس نگیرند .

4-اضطراب را با خود به بستر نبرید:از بحث کردن و انجام تکالیف چالش زا قبل از خواب اجتناب کنید. شما که قصد ندارید خود را از لحاظ فیزیولوژیکی برانگیخته کنید. قبل از خواب، خود را کاملا آرام کنید. فعالیت های آرامش بخش یا غیر چالش زا انجام دهید. قبل از خوابیدن ورزش نکنید .

5-نگرانی ها و فکر کردن درباره فعالیت های فردا را به قبل یا بعد از زمان خوابیدن موکول کنید: بیشتر بی خوابی ها به خاطر فعالیت های ذهنی زیاد است . شما قبل از خوابیدن بسیار فکر می کنید و خیلی چیزها ذهن شما را درگیر می نماید. نباید تا این حد ذهن خود را درگیر کنید. حداقل سه ساعت قبل از خواب، درگیر افکار نگران نماینده نشوید. شما باید سه ساعت قبل از خواب، نگرانی های خود را یادداشت کنید: فعالیت های مفیدی که می توانید انجام دهید ثبت کنید، فهرستی از کارهایی که فردا یا هفته آینده دارید و برای آنها برنامه ریزی نموده اید، بعضی محدودیت ها و بعضی از بلاتکلیفی ها را بپذیرید اگر در بستر دراز کشیده اید و نگران چیزی هستید آنجا را ترک کنید و این نگرانی ها را یادداشت کنید و فردا صبح به آن بپردازید. احتیاجی نیست که هم اکنون به آنها پاسخ دهید .

6-احساسات خود را تخلیه کنید:گاهی اوقات بی خوابی نتیجه درگیر شدن در هیجانات و احساسات آزادهنده است. در نظرگرفتن زمانی برای پرداختن به هیجان ها با عنوان اوقاتی برای هیجان ها چندین ساعت قبل از خواب، بسیار مفید خواهد بود. برای مثال زمانی که محمود آن حرف را زد، بسیار مضطرب و عصبانی شدم یا بعد از آنکه با علی نهار خوردم، بسیارغمگین شدم. سعی کنید تا جایی که می توانید احساسات خود را یادداشت کنید ، آنها را درک کنید و با آنها مهربان باشید .

7-مصرف بعضی نوشیدنی ها و غذاها در شب را کاهش دهید یا حذف کنید:گاهی دستشویی رفتن مکرر برای اجابت مزاج موجب اخلال در خواب می گردد. به طور کلی از مصرف مایعات، محصولات کافئین دار، غذاهای سنگین، چرب و شیرین در وعده شام بپرهیزید. در صورت لزوم با یک متخصص تغذیه مشورت کنید تا رژیم غذایی مناسبی به شما بدهد .

8-اگر خوابتان نمی برد از بستر خارج شوید:اگر بیش از 15 دقیقه در بستر هستید و خوابتان نمی برد، بعضیزید و به اتاق دیگری بروید. افکار منفی خود را بنویسید و آنها را به چالش بکشید. بعضی افکار خودآیند منفی رایج عبارتند از : اصلا خوابم نمی برد. اگر به اندازه کافی نخوابم، نمی توانم عملکرد خوبی داشته باشم. من باید سریعا بخوابم. اگر نخوابم ، بیمار می شوم. به احتمال زیاد پیامد به اندازه کافی نخوابیدن، احساس خستگی و تحریک پذیری نیست. اگرچه اینها دردسرساز هستند، اما فاجعه بار نیستند .

9-سعی نکنید به زور بخوابید:این کار فقط ناکامی شما را بیشتر می نماید و در نتیجه بیشتر احساس اضطراب و افسردگی می کنید. بهتر است هر وقت خواب به سراغتان آمد به بستر بروید. شاید متناقض به نظر برسد، ولی اگر می خواهید به خواب بروید، کوشش نکنید، می توانید به خود بگویید: به جای کوشش برای خوابیدن، بر آرامسازی بدن خود متمرکز می شوم .

10-افکار اضطراب زا و افسرده ساز خود را تکرار کنید: در ذهن خود کمی عقب بایستید و شبیه یک تماشاگر، شاهد این افکار باشید و آنها را صدها بار در ذهن تان به آرامی تکرار کنید. تصور کنید یک دیوانه هستید و این افکار را مدام تکرار می کنید. سعی کنید به خودتان اطمینان خاطر بدهید، فقط نظاره گر افکارتان باشید و با آرامش با آنها قدم بزنید .

11-رفتارهای ایمنی بخش خود را حذف کنید:برای مقابله با اضطراب ناشی از بی خوابی، باید رفتارهای خرافی خود نظیر وارسی کردن مکرر ساعت، شمردن، بی حرکت ماندن در بستر و تکرار جملاتی مثل نگران نباش را مجددا ارزیابی کنید این افکار را شناسایی کنید و از انجام آنها خودداری کنید. مثلا ساعت را از تخت خود دور کنید یا افکار وارد شده به ذهن تان را کنترل نکنید و فقط مشاهده گر باشید .

12-افکار منفی خود را به چالش بکشید: کل فرایند خواب با گستره وسیع از افکار منفی مرتبط با بی خوابی تحت تاثیر قرار می گیرد. این افکار باعث بی خوابی شما می شوند. اگر صحت و سقم آنها را زیر سوال ببرید، اضطراب کمتری در شما ایجاد می نمایند .

در زیر بعضی از افکار خودآیند رایج افرادی که مشکل بی خوابی دارند به همراه پاسخ منطقی به هر کدام از آنها ارائه شده است:

فکر منفی: اگر الان خوابم نبرد، به هیچ کاری فردا نمی رسم.

پاسخ منطقی: در واقع هیچ اجباری نیست قبلا هم بدون خواب کافی از پس کارهای روزانه تان برآمده اید. کمی احساس خستگی خواهید کرد که باعث ناراحتی و آزار شما می گردد اما جهان که به آخر نمی رسد .

فکر منفی: این نوع بی خوابی طبیعی نیست، معنایش این است که من مسئله ای دارم.

پاسخ منطقی: متـاسفانه بی خوابی یک مشکل خیلی شایع است، تقریبا همه انسان ها گاهی ان را تجربه می نمایند و همه مانند شما این اتفاق را فاجعه بار نمی پندارند .

یک راهبرد جایگزین محدودیت خواب

علاوه بر توصیه های مطرح شده در بالا، نوعی درمان برای بی خوابی وجود دارد که گاهی اوقات موثر است. روان شناسان به آن درمان محدودیت خواب می گویند. این درمان بر این اصل راسخ است که برای غلبه بر مسائل خواب باید مغز شما دوباره خود را با ریتم شبانه روزی انطباق دهد. اگرچه این درمان نسبت به توصیه های مطرح شده بالا، چالش برانگیز تر است اما گاهی اوقات اثربخشی خوبی دارد. برای این کار ممکن است از یک روشنایی درخشان برای تنظیم الگوی منظم روشنایی و تاریکی استفاده گردد. این روشنایی را می توان به وسیله نور آفتاب یا لامپ های مخصوصی که برای این کار طراحی شده، تأمین کرد .

مراحل درمان محدودیت خواب به توضیح زیر است :

1- به مدت 24 ساعت نخوابید:این مرحله اولین گام درمان محدودیت خواب بوده که طاقت فرسا و برای بعضی عذاب آور است ولی ممکن است برای تنظیم ریتم شبانه روزی شما مفید واقع گردد اگر شما نتوانید این مرحله را انجام دهید، پس با گام دوم آغاز کنید .

2-با خواب اندک آغاز کنید:با توجه به اطلاعات اولیه خودتان درباره خواب، فکر میکنید حداقل خوابی که در طول هفته گذشته داشتید چقدر بود؟ اگر 4 ساعت بود طوری برنامه ریزی کنید که فقط 4 ساعت بخوابید. برای مثال اگر قصد دارید ساعت 7 صبح از خواب بیدار شوید، طوری برنامه ریزی کنید که ساعت 3 شب بخوابید .

3-به تدریج مدت زمان خواب خود را افزایش دهید:هر شب مدت 15 دیقه به مدت زمان خواب خود اضافه کنید .

4-بیشتر از 8 ساعت احتیاج به خواب ندارید:بیشتر افراد واقعا به هشت ساعت خوابیدن احتیاج ندارند. اگر میخواهید در طول روز احساس خستگی کمتری کنید و از سطح هوشیاری خوبی برخوردار باشید، طوری برنامه ریزی کنید که کمتر از هشت ساعت بخوابید .

اگرچه درمان محدودیت خواب برای بیشتر افراد رنجآور و طاقت فرسا است، ولی برای بعضی افراد از اثربخشی خوبی برخوردار است. بعد از اینکه شما پیروز به اجرای این درمان شدید، می توانید با به کارگیری توصیه های دوازده گانه بالا ، ارامش را دوباره به خواب شما برمی گردانند. به خاطر داشته باشید که بهبود مسائل خواب، تاثیر چشمگیری بر کاهش اضطراب و افسردگی شما دارد .

منبع : فارس

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 680

به "چگونه بر بی خوابی ایام کرونایی غلبه کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه بر بی خوابی ایام کرونایی غلبه کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید