واکنش کاخ سفید به گزارش نیویورک تایمز درباره کشتن نظامیان آمریکایی از سوی روسیه

به گزارش بلندانیوز، ایسنا نوشت: کاخ سفید اعلام نمود، رئیس جمهوری آمریکا از اطلاعات ادعایی مبنی بر اینکه یک واحد اطلاعاتی روسیه برای کشتن نظامیان آمریکایی از طالبان در افغانستان یاری خواسته و برای این کار جایزه می داد، اطلاع نداشته است.

واکنش کاخ سفید به گزارش نیویورک تایمز درباره کشتن نظامیان آمریکایی از سوی روسیه

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات مقاطع تحصیلی در آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، کایلی مک انانی، سخنگوی کاخ سفید شنبه در بیانیه ای گفت: ایالات متحده روزانه هزاران گزارش اطلاعاتی دریافت می نماید و آن ها را مورد ارزیابی دقیق قرار می دهد. در حالیکه کاخ سفید معمولا درباره اطلاعات یا ملاحظات داخلی اظهار نظر نمی نماید، مدیر سیا، مشاور امنیت ملی و رئیس دفتر، همگی می توانند تایید نمایند که نه رئیس جمهوری آمریکا و نه معاون او از گزارشی درباره روسیه در افغانستان اطلاع نداشتند. در گزارش نیویورک تایمز هم به اشتباه آمده است که رئیس جمهوری ترامپ از این موضوع آگاه بوده است.

روز آدینه روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی به نقل از منابع دولتی ناتعیین گزارش داد، یک گزارش اطلاعاتی که مدعی است مسکو به شبه نظامیان مسلح در افغانستان پول می داد تا سربازان آمریکایی را ترور نمایند، به اطلاع ترامپ رسیده است. این روزنامه آمریکایی همچنین نوشت، ترامپ هنوز اقدامی درباره این گزارش ننموده است.

در همین رابطه بیشتر بخوانید؛

افشاگری نیویورک تایمز از اقدام روسیه در افغانستان برای کشتن آمریکایی ها

روز شنبه ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان با رد این گزارش ها گفت، هدف این شایعات کارشکنی در جهت خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان است. این سخنگو تاکید نمود که فعالیت های طالبان به هیچ نهاد اطلاعاتی یا کشور خارجی مرتبط نیست.

یک نماینده وزارت خارجه روسیه هم شنبه گفت، این گزارش ها اخبار جعلی هستند و هدفشان تخریب فرایند صلح افغانستان است. به گفته این دیپلمات روس، این حقیقتی شناخته شده است که جامعه اطلاعاتی آمریکا یک شبکه درآمدزایی جایگزین حین حضور در افغانستان ایجاد نموده است و این شامل قاچاق مواد مخدر، تقاضای پول از شبه نظامیان برای عبور خودروها و لغو قراردادهای نظامی که پول آن ها را مالیات دهندگان آمریکایی پرداخت کردند، می گردد.

براساس گزارش نیویورک تایمز، مقام های اطلاعاتی آمریکا به این نتیجه رسیدند که یک واحد از اطلاعات ارتش روسیه به صورت محرمانه به شبه نظامیان مرتبط با طالبان برای کشتن نیروهای ائتلاف در افغانستان جایزه پیشنهاد داده بود.

طبق این گزارش، آمریکا چند ماه قبل به این نتیجه رسیده بود که این واحد اطلاعات ارتش روسیه که با کوشش های ترور و سایر عملیات محرمانه در اروپا با هدف بی ثبات کردن غرب یا انتقام از خائن ها ارتباط داشته، سال گذشته میلادی به صورت محرمانه جایزه هایی را برای انجام حملات موفقیت آمیز پیشنهاد نموده بود.

این مقام ها گفتند، گمان می رود شبه نظامیان یا عناصر مجرم مسلح که از نزدیک با آن ها همکاری دارند، مقداری از پول جایزه را گرفته اند. 12 نیروی آمریکایی در 2019 در جریان درگیری با این شبه نظامیان کشته شدند اما هنوز تعیین نیست که کدام یک از این موارد با ظن دریافت جایزه بوده است.

براساس گزارش نیویورک تایمز، یافته های اطلاعاتی به دست دونالد ترامپ رسید و شورای امنیت ملی کاخ سفید این مساله را در یک نشست فوری اواخر مارس مورد آنالیز قرار داد. مقام ها یک فهرست از گزینه های بالقوه را ارائه کردند که با شکایت دیپلماتیک از مسکو و درخواست برای توقف آن شروع شده و در ادامه افزایش یک سری تحریم ها و واکنش های احتمالی را در بر می گیرد اما کاخ سفید هنوز هیچ اقدامی را تایید ننموده است.

براساس این گزارش، عملیاتی با هدف تشویق به کشتن سربازان آمریکایی و نیروهای ناتو می تواند تشدید قابل توجه و تحریک آمیزی باشد که به گفته مقامات آمریکایی و افغان با پشتیبانی روسیه از طالبان صورت می گیرد و این نخستین باری است که واحد جاسوسی روسیه برای سازماندهی چنین حملاتی علیه نیروهای غربی شناسایی شده است.

گفته می گردد این ارزیابی های اطلاعاتی براساس دست کم بخشی از اعتراف شبه نظامیان بازداشتی افغان و مجرمان حاصل شده باشد.

مقام های آمریکایی همچنین ادعا کردند که روسیه ممکن است برای گرفتار کردن آمریکا برای مدتی طولانی تر در افغانستان به منحرف کردن مذاکرات صلح دست بزند. مقام های اطلاعاتی غربی گفته اند، واحد اطلاعات ارتش روسیه که بیش از یک دهه از فعالیتش می گذرد، از سوی کرملین برای انجام کمپینی به منظور بی ثبات کردن غرب به وسیله خرابکاری، ترور و تخریب مامور شده است.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 883

به "واکنش کاخ سفید به گزارش نیویورک تایمز درباره کشتن نظامیان آمریکایی از سوی روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش کاخ سفید به گزارش نیویورک تایمز درباره کشتن نظامیان آمریکایی از سوی روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید