هزینه خرید خانه در پایتخت 90 درصد بالا رفت

به گزارش بلندانیوز، متقاضیان خرید خانه در تهران باید نسبت به پارسال حداقل 90 درصدی بیشتر هزینه کنند، فرایند قیمتی مسکن از دی ماه دوباره افزایشی شده است.

هزینه خرید خانه در پایتخت 90 درصد بالا رفت

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش ایسنا، بررسی تازه ترین آمار مرکز آمار در رابطه با شرایط قیمت مسکن در دی ماه امسال نشان می دهد هزینه خرید در هر سه شاخص افزایش داشته است.

رشد 16 درصدی قیمت در فاصله آذر تا دی

نرخ تورم ماهانه در دی ماه به 8.2 درصد رسیده این در حالی است که تورم ماهانه در آذرماه منفی 8.5 درصد اعلام شده بود و بر این اساس افزایش قیمت در یک ماه حدود 16 درصد بوده است.

در حالی که تورم ماهانه طی چند ماه اخیر فرایندی کاهشی طی می کرد دوباره از دی ماه افزایشی شده است؛ به طور که از 12.4 درصد در مرداد ماه تا منفی 8.5 درصد در آذرماه ریزش داشته است، ولی از دی فرایند برعکس می شود.

مسکن 90 درصد گران شد

اما تغییرات قیمت مسکن نسبت به دی ماه پارسال از این حکایت دارد که نرخ تورم نقطه ای به 90.4 درصد رسیده است، بنابر این متقاضیان برای خرید یک واحد مسکونی در شهر تهران باید بیش از 90 درصد نسبت به پارسال پر داخت کنند.

تورم نقطه ای در دی ماه نسبت به آذر ماه که 83 درصد گزارش شده بود 7.4 درصد افزایش دارد، در این حالت هزینه خرید مسکن در فاصله بین آذر تا دی 7.4 درصد رشد دارد.

از سال 1396 تا کنون بالاترین حد تورم نقطه به نقطه حدود 114 درصد در آبان ماه امسال بوده که به 83 درصد در آذر کاهش پیدا می کند، ولی از دی ماه مجددا فرایند صعودی پیدا کرده است.

رشد 71 درصدی سالانه

اما شرایط تورم سالانه که درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه مورد نظر نسبت به دوره مشابه سال قبل را نشان می دهد 71.8 درصد اعلام شده که سه درصد در مقایسه با نرخ 68.2 درصدی در آذرماه افزایش دارد.

تغییرات قیمت مسکن در دی ماه امسال در تهران

تغییرات قیمت مسکن از سال 1396

منبع: فرارو
انتشار: 15 اسفند 1399 بروزرسانی: 15 اسفند 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1259

به "هزینه خرید خانه در پایتخت 90 درصد بالا رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه خرید خانه در پایتخت 90 درصد بالا رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید