عربستان، خشم کاربران سعودی از برپایی جشن های مختلط هم زمان با کاهش صدای بلندگوها هنگام اذان

به گزارش بلندانیوز، تصمیم عربستان مبنی بر کاهش صدای بلندگوها هنگام اذان در صورتی که صدای بلندگوها هنگام برپایی جشن های مختلط تا فاصله ای بسیار دور شنیده می گردد، واکنش بسیاری از کاربران را برانگیخت.

عربستان، خشم کاربران سعودی از برپایی جشن های مختلط هم زمان با کاهش صدای بلندگوها هنگام اذان

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از سعودی لیکس، برنامه های محمد بن سلمان ولیعهد سعودی مقدمه ای برای یک کودتای کامل اجتماعی در عربستان است که آخرین اقدام وی برگزاری مهمانی های مختلط به همراه پایکوبی بود که جایگزین بلندگوهای مساجد در هنگام اذان است.

پخش کلیپ ها و تصاویر جلسات جشن و پایکوبی مختلط با حضور مشاهیر شبکه های اجتماعی در عربستان وابسته به رژیم آل سعود جنجالی را در بسیاری از سایت های اجتماعی سعودی ایجاد کرد.

با توجه به محدودیت های اعمال شده در اجتماعات در عربستان به دلیل شیوع ویروس کرونا ، این کلیپ ها به دلیل پای کوبی های نامتعارف و تعداد شرکت نمایندگان نیز موجب واکنش بسیاری از رسانه ها شد.

ترکی آل الشیخ وزیر مشاور دربار سلطنتی و رئیس هیئت ملی رفاه و سرگرمی سعودی فعالیت های هیئت رفاه و سرگرمی را با مجالس مبتذل و پایکوبی شروع نموده است.

این جنجال همزمان با تصمیم وزارت امور اسلامی عربستان در خصوص محدود کردن استفاده از بلندگوها در خارج از مساجد به اذان و اقامه بود.

بسیاری از کابران توییتر هشدار دادند که این تصمیم مقدمه ای برای محدود کردن اذان در یک مسجد در هر محله و اجازه دادن به نماز آدینه در مساجد کوچک است تا جامعه مسلمانان را متفرق کند.

عبداللطیف الشیخ وزیر امور اسلامی عربستان به همه مساجد در این کشور دستور داد، استفاده از بلندگوها را به اذان و اقامه محدود نمایند و صدای بلندگوها را نیز به یک سوم درجه بلندگو کاهش دهند. به این ترتیب مسئولان مساجد نباید به گونه ای از بلندگوها استفاده نمایند که با صدای بلند و اکو برای همسایگان مسجد مزاحمت ایجاد نمایند.

تصمیم وزیر امور اسلامی عربستانی بحث برانگیز شد به ویژه اینکه این تصمیم در سرزمین دو مسجد مقدس اسلامی اتخاذ شده است. این تصمیم همزمان با تشدید برپایی جلسات جشن و پایکوبی های مختلط با اجرای گروه های موسیقی غربی و آمریکایی در مکه و مدینه و سرزمین حرمین شریفین بوده است.

بسیاری از ناظران معتقدند که ادعای مقامات سعودی مبنی بر اینکه به دنبال آسایش و رفاه شهروندان سعودی هستند در چارچوب سیاست محمد بن سلمان در حذف هویت عربی و اسلامی از ملت عربستان به بهانه مبارزه با افراط گرایی صورت می گیرد.

پیش از این وزیر امور اسلامی عربستان به همه مساجد در این کشور دستور داد، که استفاده از بلندگوها را به اذان و اقامه محدود نمایند و صدای بلندگوها را نیز به یک سوم درجه بلندگو کاهش دهند.

روشن است که تصمیم منع صدای دعا و اذان از بلندگوها به دستور آل شیخ نوه محمد بن عبدالوهاب و تصمیم به پخش صدای موسیقی و ترانه از بلندگوها به دستور وی، در واقع برای سلب هویت مردم مسلمان عربستان و در راستای حفظ منفعت بن سلمان است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 2 تیر 1400 بروزرسانی: 2 تیر 1400 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1456

به "عربستان، خشم کاربران سعودی از برپایی جشن های مختلط هم زمان با کاهش صدای بلندگوها هنگام اذان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان، خشم کاربران سعودی از برپایی جشن های مختلط هم زمان با کاهش صدای بلندگوها هنگام اذان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید