بچه هایی که ورزش می نمایند باید چه تغذیه ای داشته باشند؟

به گزارش بلندانیوز، تغذیه یکی از موارد مهم در رشد و سلامت بچه ها است و اهمیت آن در کودکی که ورزش می نماید یا مسابقه می دهد چندین برابر بیشتر است. در این مطلب می توانید به اطلاعاتی در این باره دست پیدا کنید:

بچه هایی که ورزش می نمایند باید چه تغذیه ای داشته باشند؟

با همراهی تور عمان از نگین خاورمیانه مسقط و صلاله دیدن کنید و با زیبایی های خاورمیانه و فرهنگ شیخ نشین ها آشنا شوید .

بچه های که هر روز درگیر فعالیت های فیزیکی و مسابقات هستند و ورزش های استقامتی مثل دو، شنا و غیره انجام می دهند، به طور متوسط 1.5 تا 2 ساعت بیشتر از بچه ها دیگر فعالیت های فیزیکی دارند. این به معنی نیاز به دریافت مواد مغذی بیشتر برای جبران این انرژی از دست رفته است. بیشتر ورزشکاران به طور طبیعی همان قدر غذا می خورند که بدنشان نیاز دارد ولی این به معنی آن نیست که آن ها همواره بهترین و مناسب ترین مواد غذایی را به بدنشان می رسانند. بنابراین کنترل کلی ترکیبات غذایی که کودک می خورد، می تواند راه حل مؤثری برای تضمین سلامت کودک باشد.

ولی علاوه بر دریافت کالری کافی و مورد نیاز، موارد دیگری هم هستند که نیاز به توجه بیشتر دارند. مثلاً تنوع مواد مغذی برای بچه ها و به خصوص بچه ها ورزشکار حیاتی است و می تواند مستقیماً بر رشد او در این دوران تأثیر بگذارد.

مکمل ها

بچه ها به انواع و اقسام ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارند. در این میان کلسیم و آهن برای بچه ها پرفعالیت اهمیت بیشتری دارد و کلسیم از آن جهت که اسکلت بدن را در مقابل فشارها محافظت می نماید و آهن به این جهت که فرآیند خون سازی و انتقال اکسیژن در بدن به بهترین شکل انجام گردد، حائز اهمیت است. برای دریافت کلسیم می توان محصولات لبنی و کم چرب مثل شیر، ماست و پنیر مصرف کرد. آهن مورد نیاز هم به وسیله خوردن مرغ، ماهی، تخم مرغ، میوه ها و سبزیجات قابل جذب است.

پروتئین

همان طور که ورزشکاران بزرگسال به پروتئین نیاز دارند، بچه ها هم به این ترکیب مهم برای عضله سازی نیازمند هستند و در واقع نیاز آن ها به پروتئین حتی بیشتر از بزرگسالان است. غذاهای سرشار از پروتئین مثل گوشت، حبوبات، مغزها و فرآورده های سویا می توانند در تامین این ماده حیاتی نقش مهمی داشته باشند. البته میزان پروتئین نباید بیش از حد گردد چرا که می تواند باعث از دست رفتن کلسیم و کم آبی بدن گردد.

کربوهیدرات

مهم ترین منبع تامین انرژی بدن ما کربوهیدرات ها است. بیشتر ما کوشش داریم در رژیم های غذایی تا حد امکان مصرف کربوهیدرات ها را کاهش دهیم که این کار معمولاً با هدف کاهش و کنترل وزن انجام می گردد. ولی بچه ها ورزشکار عمده انرژی شان را به وسیله دریافت کربوهیدرات به دست می آورند. پس نیازی به منع یا کاهش محسوس کربوهیدرات در رژیم غذایی آن ها نیست. از طرف دیگر پر کردن تمام وعده های غذایی با کربوهیدرات هم غیرمعقول است چرا که هم از سهم مواد مغذی و مورد نیاز دیگر خواهد کاست و هم اینکه انرژی بیش از حد در بدن ذخیره خواهد شد. پس در عین حال که میوه ها و سبزیجات و پروتئین ها را در رژیم غذایی در نظر می گیرید، باید به فکر غذاهایی مثل غلات کامل و برنج قهوه ای هم باشید.

آب

نوشیدن آب برای همه ضروری است. اگر ورزشکار باشید، نوشیدن آب اهمیت بیشتری پیدا می نماید و اگر در خصوص یک کودک صحبت کنیم، قطعاً مصرف مایعات زیاد از موردی خواهد بود که باید دقیقاً تحت نظارت باشد. بدن ما هم برای انجام واکنش ها و هم برای خنک کردن بدن به آب نیاز دارد. کمبود آب در بدن به شدت بر عملکرد ورزشی اثر می گذارد و ما را از انجام ورزش سالم، دور می نماید.

بچه ها ورزشکار حدود 15 تا 20 دقیقه پیش از آغاز فعالیت و همچنین در فواصل 20 دقیقه ای در طول ورزش، آب یا مایعات دیگر بنوشند. حداقل کارکردی که نوشیدن آب می تواند در این شرایط داشته باشد، جایگزین کردن آب از دست رفته به وسیله تعریق است. البته تعریق همواره به معنی از دست رفتن نمک و به هم خوردن تعادل الکترولیتی بدن هم است و به همین دلیل توصیه می گردد مایعات همراه با ترکیبات سدیم و پتاسیم (نمک) مصرف شوند.

شرایط خاص

گاهی بسته به شرایط کودک و ورزشی که انجام می دهد، ضروری است بدن آن ها شرایط خاص و پرفشاری را تجربه کند. مثل کاهش وزن پیش از مسابقات رزمی یا لزوم حفظ آمادگی بدن در بالاترین حد ممکن و کنترل وزن در ورزش هایی مثل کشتی، شنا و ژیمناستیک به طور معمول دریافت رژیم های غذایی برای بچه ها توصیه نمی گردد. به خصوص روش های غیراستاندارد برای کاهش وزن مثل رژیم غذایی شدید یا کم آب کردن بدن. این روش ها علاوه بر تأثیر منفی که بر سلامت بدن دارند، همچنین باعث عملکرد ضعیف، استقامت پایین و قدرت کم تر از حد معمول آن ها می گردد. مشابه همین مسئله در خصوص افزایش وزن هم وجود دارد که باعث ایجاد مسائل مختلف می گردد به این علت که بدن به طور ناگهانی نمی تواند مقدار زیاد غذای دریافتی را جذب، تبدیل به انرژی و به صورت چربی ذخیره کند. حتی اگر این اتفاق هم بیفتد نهایتاً این بافت های چربی خواهند بود که باعث افزایش وزن خواهند شد نه عضلاتی که یک ورزشکار به آن ها نیاز دارد.

تغذیه روز مسابقه

تغذیه روز مسابقات باید کم و بیش شبیه به تغذیه تمام روزهای دیگر باشد. البته بچه ها ورزشکار می توانند هر غذایی که فکر می نمایند به عملکرد بهترشان یاری می نماید، مصرف نمایند. وعده غذایی در فاصله سه ساعت پیش از مسابقه باید کربوهیدرات زیاد و پروتئین متوسط داشته باشد. مهم تر از همه مقدار چربی است که در این وعده های غذایی باید بسیار پایین باشد چرا که هضم چربی ها بیشتر از ترکیبات معمولی طول می کشد که می تواند باعث مشکل در هنگام مسابقه گردد. غذاهایی با فیبر بالا هم در این مواقع چندان گزینه خوبی نیستند.

تغذیه پس از مسابقه

توصیه می گردد که پس از مسابقه و تا فاصله زمانی 30 دقیقه پس از آن ترکیبات کربوهیدراتی، میوه ها و نوشیدنی های مختلف دریافت گردد. به این شکل بدن می تواند در کمترین زمان ممکن انرژی از دست رفته اش را جبران کند. دقت داشته باشید که بدن بچه ها ورزشکار تا 24 ساعت بعد از انجام فعالیت آغاز به احیای انرژی از دست رفته و بازسازی بافت های عضلانی می نماید. بنابراین وعده های پس از مسابقه باید حاوی پروتئین، کربوهیدرات و چربی باشد و البته مایعات هم فراموش نگردد.

صبحانه

یک صبحانه ایده آل برای بچه ها ورزشکار شامل موز، محصولات لبنی کم چرب (ماست کم چرب، شیر یا پنیر)، کمی غلات کامل (مثلاً غلات صبحانه یا نان تست کامل) و مواد قندی (عسل) می گردد. ناهار بهتر است شامل سبزیجاتی مثل کاهو، کلم، گوجه و کمی پروتئین (مرغ و غیره) و غلات کامل (نان کامل یا برنج قهوه ای) باشد. شام هم بهتر است وعده ای سبک و شامل پروتئین، سبزیجات و غلات کامل (ماکارونی سبوس دار) باشد.

رژیم غذایی و تغذیه بچه ها ورزشکار حتی زمانی که فعالیت ورزشی ندارند مهم است و این نوع تغذیه باید بخشی از سبک زندگی آن ها باشد.

منبع: سلامت نیوز

منبع: همگردی
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 348

به "بچه هایی که ورزش می نمایند باید چه تغذیه ای داشته باشند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بچه هایی که ورزش می نمایند باید چه تغذیه ای داشته باشند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید