ایزدی: آمریکا 10 سال آینده دیگر ابرقدرت نیست، شیفته نبودن به غرب دلیل موفقیت اقتصاد چین است

به گزارش بلندانیوز، کارشناس مسائل بین الملل گفت: اگر متن شورای اطلاعات ملی آمریکا مبنا باشد 10 سال دیگر آمریکا دیگر ابرقدرت نیست یعنی ایران 41 سال مقاومت نموده و اگر 10 سال دیگر هم مقاومت کند و صندلی آمریکا تبدیل به یک کشور معمولی تر گردد، آن وقت اوضاع ما بهتر خواهد شد.

ایزدی: آمریکا 10 سال آینده دیگر ابرقدرت نیست، شیفته نبودن به غرب دلیل موفقیت اقتصاد چین است

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه سیاسی بلندانیوز، فؤاد ایزدی مدیر مرکز پژوهشی سیاست خارجی و دیپلماسی دانشگاه تهران، با حضور در 228 قسمت برنامه بدون توقف که هفتم اسفندماه از شبکه سه سیما به روی آنتن رفت با اشاره به تعاملات و اختلافات کشور های آمریکا و چین به تشریح چگونگی قدرت دریافت آمریکا در گذشته و صندلی این کشور در آینده پرداخت.

فؤاد ایزدی در ابتدای برنامه بدون توقف به تاریخچه رقابت و اختلاف هایی که بین چین و آمریکا در حوزه های مالی، سیاسی و نرم افزاری وجود دارد، پرداخت و گفت: یک زمانی در آمریکا اجماع شد که چین را باید وارد سیستم مالی جهان کنیم یعنی سیاسیون آمریکا زمان جنگ سرد در اوائل دهه 70 زمانی که نیکسون به همراه کسینجر به چین سفر کرد، معتقد بودند که اگر چین به آمریکا نزدیک گردد از خیمه کمونیسم خارج شده و این ضربه ای برای شوروی است، چون در اوائل دهه 70 هنوز جنگ سرد در بالاترین سطح خودش در جریان بود.

وی در ادامه توضیح داد: از آن طرف مالیون آمریکا هم استقبال کردند و گفتند به دلیل جمعیت بیش از یک میلیاردی این کشور، چین هم بازار بسیار بزرگی است برای کالا های آمریکایی، هم یک مجموعه گسترده ای از کارگر ارزان در آن جا متمرکز است که می گردد خیلی از کار هایی که در آمریکا با کارگر گران فراوری می گردد در چین با کارگر ارزان فراوری کنیم تا سود شرکت ها افزایش پیدا کند. این اجماع شد و این اتفاق برای چین هم خیلی خوب بود.

این کارشناس مسائل بین الملل افزود: اگر صادرات چین در سال 79 میلادی سالی که در ایران انقلاب شد، مقایسه کنید با صادرات امروز این کشور، می بینید که صادرات چین الان در یک روز معادل صادرات یک سال این کشور در سال 79 میلادی است، یعنی صادرات چین تقریبا 365 برابر شده و این نتیجه همکاری با آمریکا بود. اما این اجماع در سال های بعد زیر سؤال رفت، به این دلیل که دیدند چینی ها دارند آن ها را جا می گذارند و در حوزه مالی دارند نزدیک آمریکا می شوند، در حوزه سیاسی در منطقه نفوذ پیدا می نمایند و در حوزه فرهنگی و اجتماعی از یک سری مفاهیم سنتی فرهنگ چین برای ارتقای صندلی شان در جهان استفاده می نمایند، یعنی غربزده و شیفته غرب نشدند.

ایزدی با اشاره به اینکه اغلب دانشجویان چینی که به آمریکا یا کشور های غربی رفته بودند پس از تحصیل به کشورشان برگشتند، عنوان نمود:، چون دغدغه ملی داشتند و احساس می کردند باید برگردند و صندلی کشورشان را در جهان ارتقاء دهند، این حالت شیفتگی که در برخی کشور ها نسبت به آمریکا وجود دارد در چین نسبتا کمتر بود و آن ها با این که ممکن بود در آمریکا حقوق بیشتری هم بگیرند، ولی آن دغدغه در کشورشان وجود داشت و برگشتند و کار کردند.

وی در ادامه اظهار کرد: این تاریخچه 30، 40 سال گذشته را که مرور کنید می بینید آمریکائی ها یک دفعه متوجه شدند که آن شاخ ص های گذشته و تفکری که در دهه 70 میلادی بود و اجماع شد که برویم و چین را بیاوریم عوض شده، چون دیگر شوروی فروپاشیده و آن دغدغه ای که چین را از ذیل کمونیسم خارج کنیم وجود ندارد و در حوزه مالی آرام آرام چین دارد آمریکا را جا می گذارد، لذا این اتفاقی که در دوران ترامپ افتاده، این دعوای تجاری که آغاز شده و به نظر هم نمی رسد که قرار باشد به صورت ریشه ای حل گردد، چون آمریکایی ها نمی خواهند برای مقابله با افزایش قدرت چین آن را حل نمایند، از آنجا نشأت می گیرد. از آن جهت در انتخابات 2016 آمریکا یکی از مواردی که بین خانم کلینتون و ترامپ اجماع شد همین بحث مقابله با افزایش قدرت چین بود.

مدیرعامل مجمع بین المللی اساتید مسلمان دانشگاه ها با اشاره به اینکه برای اینکه بتوانیم عمیق تر و جامع تر به بحث بپردازیم باید معین گردد آمریکا چطور آمریکا شد، گفت: باید شاخص های قدرت آمریکا معین گردد بعد ببینیم به حال هر کدام از این شاخص ها چه آمده، اساتید آمریکایی معتقدند که در چهار حوزه آمریکا پیشرفت کرد تا از یک کشور سنتی به یک کشور ابرقدرت تبدیل شد، این شاخص ها، قدرت های مالی، نظامی، نهادسازی و قدرت نرم بودند، در این چهار شاخص آمریکا رشد کرد و شد ابرقدرت.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در ادامه در پاسخ به این سؤال که چرا درباره افول آمریکا صحبت می کنیم بیان نمود:، چون ما به هر دلیل درگیری هایی با آمریکا داشتیم این درگیری ها هم بدتر می گردد، یک نفر به اسم ترامپ در کاخ سفید نشسته و انگار هیچ کاری ندارد غیر از اینکه چند روز یک بار یک توئیتی درباره ایران بزند و کار هایی هم می نمایند که قبلا نکردند یک سردار و مقام ارشد ایرانی را زمانی که به دعوت آن کشور به آنجا سفر نموده ترور می نمایند، چون در گذشته اگر هم این کار را می کردند اعلام ننموده و مسؤلیت نمی پذیرفتند، حالا ما باید یک برآوردی داشته باشیم که آن طرف قدرتش افزایش پیدا می نماید یا کاهش.

وی در انتها یادآور شد: اگر افزایش پیدا می نماید پس باید راهی پیدا کنیم که آن را برطرف رجوع کنیم، اگر هم کاهش پیدا می نماید این یک اعتماد به نفسی ایجاد می نماید که شاید بتوان مقاومت کرد، اگر یک بازه زمانی داشته باشیم که چقدر باید مقاومت کنیم شاید بتوانیم، اگر متن شورای اطلاعات ملی آمریکا مبنا باشد 10 سال دیگر آمریکا دیگر ابرقدرت نیست یعنی ایران 41 سال مقاومت نموده و اگر 10 سال دیگر هم مقاومت کند و صندلی آمریکا تبدیل به یک کشور معمولی تر گردد، آن وقت اوضاع ما بهتر خواهد شد، لذا این نکته از این جهت برای ما حائز اهمیت است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 553

به "ایزدی: آمریکا 10 سال آینده دیگر ابرقدرت نیست، شیفته نبودن به غرب دلیل موفقیت اقتصاد چین است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایزدی: آمریکا 10 سال آینده دیگر ابرقدرت نیست، شیفته نبودن به غرب دلیل موفقیت اقتصاد چین است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید