ابراز تأسف فرانسه از تصمیم آمریکا جهت خروج از معاهده آسمان باز

به گزارش بلندانیوز، وزارت امور خارجه فرانسه ضمن ابراز تأسف بابت خروج آمریکا از معاهده آسمان باز گفت، شماری از کشور های اروپایی در بیانیه ای مشترک همچنان بر مفید و کارآمد بودن این معاهده تأکید دارند.

ابراز تأسف فرانسه از تصمیم آمریکا جهت خروج از معاهده آسمان باز

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، دولت فرانسه درخصوص خروج آمریکا از معاهده آسمان باز ابراز تأسف کرد و گفت کشور های اروپایی به این معاهده متعهد خواهند ماند.

به نوشته خبرگزاری رویترز، وزارت امور خارجه فرانسه روز جمعه گفت، این کشور به همراه آلمان، بلژیک، اسپانیا، فنلاند، ایتالیا، لوکزامورگ، جمهوری چک و سوئد، در بیانیه ای مشترک آورده اند که معتقدند معاهده آسمان باز همچنان مفید و کارامد است.

به گفته این وزارتخانه، گرچه هنوز نگرانی هایی بابت اجرای کامل این معاهده از سوی روسیه وجود دارد، اما خروج آمریکا از آن مایه تأسف است.

وزیر امور خارجه آلمان نیز روز جمعه در این باره گفت: قطعاً می بینیم که اجرای این معاهده از سوی طرف روسی طی چند سال اخیر با مشکلاتی روبرو بوده است. اما از دید ما، توجیهی برای خروج از آن نیست.

وزارت امور خارجه چین نیز در پیامی جداگانه بیان داشت: چنین حرکتی بر روی امنیت و ثبات در مناطق مشخصی تأثیر منفی خواهد داشت. ما عمیقاً به خاطر این شرایط متأسفیم.

روز پنجشنبه وزارت دفاع آمریکا اظهار داشت که این کشور روز جمعه به صورت رسمی اعلامیه خروج از معاهده آسمان های باز را اعلام خواهد کرد.

طبق این معاهده، بیش از 1500 پرواز با هدف افزایش شفافیت در مورد فعالیت های نظامی و کمک به نظارت بر کنترل تسلیحات و سایر توافقات در کشور های عضو این معاهده انجام شده است. همه کشور های عضو این معاهده موافقت کرده اند که تمام قلمرو های خود را برای پرواز های نظارتی در دسترس قرار دهند، اما روسیه بر برخی از مناطق خود همچنان محدودیت گذاشته است.

معاهده آسمان باز، سال 2002 بین 34 کشور جهان به امضا رسید تا اعتماد میان آن ها افزایش یابد و بتوانند پرواز های شناسایی را جهت جمع آوری اطلاعات درخصوص تحرکات نظامی یکدیگر انجام دهند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 808

به "ابراز تأسف فرانسه از تصمیم آمریکا جهت خروج از معاهده آسمان باز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابراز تأسف فرانسه از تصمیم آمریکا جهت خروج از معاهده آسمان باز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید