چرا در ایران با هر قتل و فاجعه کُل جامعه محکوم و سرزنش می گردد؟

به گزارش بلندانیوز، رضا نصری کارشناس سیاست خارجی و حقوقدان بین الملل در رشته توئیتی نوشت: در سال 2008، پلیس اتریش مورد پدری را کشف کرد که دخترش را 24 سال در زیرزمین خانه حبس نموده و مورد آزار جنسی قرار داده بود. حاصل این سال ها حبس و تجاوز هفت کودک بود که چهار نفر از آن ها را در کوره سوزانده و سه نفر را به همراه همسرش به فرزندی پذیرفته بود! اما هیچ کس جامعه و فرهنگ اتریش را به خاطر اعمال این فرد روانی بیمار نخوانده است.

چرا در ایران با هر قتل و فاجعه کُل جامعه محکوم و سرزنش می گردد؟

در آلمان، یک فرد آدم خوار در اینترنت آگهی می دهد و اعلام می نماید دنبال داوطلب برای خورده شدن می گردد! فردی به آگهی پاسخ می دهد، با او قرار می گذارد و داوطلبانه خود را به او می سپارد! فرد آدمخواد هم او را می کشد، قطعه قطعه می نماید، در فریزر می گذارد و طی مدتی مصرف می نماید!

در دادگاه یکی از استدلال های قاتل آدمخوار مبتنی بر اصل رضایت طرفین بود و اصرا می کرد جرمی مرتکب نشده است! اصلی که همزمان در گوشه ای دیگر از آلمان، یک خواهر و برادر جوان - به همراه ده ها هم فکر خود - برای حق بچه دار شدن محارم در دیوان عالی این کشور مطرح می کردند! اما هیچ تحلیل گری جامعه و فرهنگ و ساختار آلمان را برای این موارد بیمار نمی خواند.

در کانادا تقربیاً همه با مورد پُل برناردو و همسرش کارلا هومولکا آشنا هستند! زوجی که پس از تجاوز و قتل چندین دختر جوان، به سراغ خواهر کوچک کارلا می فرایند و او را هم با همدستی خواهر به بدترین شکل شکنجه و به قتل می رسانند. پُل برناردو امروز در زندان است و کارلا هومولکا آزاد می گردد و به کمک فیلم سازان و نویسندگان رُمان و داستان های جنایی به یک آیکون فرهنگی تبدیل شده است. اما کسی جامعهٔ کانادا را بیمار نمی داند!

در آمریکا آنقدر این موارد زیاد است که دیگر جای ذکر ندارد. در این کشور، از دنائت و جنایت قاتلان زنجیره ای برند درست می نمایند و از فیلم ها و سریال های مقتبس از پفراینده های جنایی پول می سازند. حتی بعضاً جنایتکارانی مانند چارلز منسن قطب فرقه می شوند و گاه زندان ها برای مدیریت نامه های عاشقانه به قاتلان زنجیره ای مستاصل می مانند! اما باز، کم تر جامعه شناسی در آمریکا کردار این افراد خشن و روانی را به کُل جامعه تعمیم می دهد.

حال، پرسش از جامعه شناسان ایرانی این است که چرا در ایران با هر قتل و فاجعه از جانب افراد غالباً روانی، کُل جامعه محکوم و سرزنش می گردد؟

منبع: فرارو
انتشار: 3 مرداد 1400 بروزرسانی: 3 مرداد 1400 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1514

به "چرا در ایران با هر قتل و فاجعه کُل جامعه محکوم و سرزنش می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا در ایران با هر قتل و فاجعه کُل جامعه محکوم و سرزنش می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید