چرا بدن بعضی ها به شکل سیب و بعضی به شکل گلابی است؟

به گزارش بلندانیوز، اگر به مطالب سلامتی علاقه مند هستید، حتماً شنیده اید که بدن بعضی ها به شکل سیب و بدن بعضی ها به شکل گلابی است. این دو شکل، رایج ترین انواع شکل بدن هستند. در شکل سیبی، چربی در بخش میانی بدن جمع می گردد و در شکل گلابی، چربی در اطراف باسن، ران و پشت جمع می گردد.

چرا بدن بعضی ها به شکل سیب و بعضی به شکل گلابی است؟

حالا محققان دانشگاه Duke ژنی به نام Plexin D1 کشف نموده اند که نوع شکل بدن را معین می نماید.

افرادی که فکر می نمایند شکل بدن در اثر فشار ناشی از شلوار جین مشخص می گردد، توجه داشته باشند که شکل بدن کلاً به سلامتی ربط دارد.

بدن سیبی شکل که چربی بیشتری در بخش شکم دارد، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد. بعلاوه تراکم چربی در بخش میانی بدن باعث ایجاد التهاب شده و بیماری های وابسته به سوخت وساز مانند فشار خون بالا، سکته و دیابت را موجب می گردد.

تصور می گردد بدن گلابی شکل کاملاً سالم است. در این نوع چاقی، چربی در بخش باسن و ران ها جمع می گردد که با افزایش باروری و کاهش ابتلا به بیماری های مرتبط با سوخت و ساز مانند دیابت ارتباط دارد.

حالا برمی گردیم به تحقیق مذکور:

تمام انسان ها دارای ژن Plexin D1 هستند. با این حال محققان برای ساده سازی تحقیق خود، تأثیر این ژن را در گورخرماهی آنالیز نمودند. از آنجا که بدن این ماهی شفاف است، می توان مشاهده کرد که سلول های چربی در کجا جمع می شوند. در نتیجه به راحتی شکل بدن معین می گردد. این گروه تحقیقاتی با استفاده از مهندسی ژنتیک، این ژن را از گورخرماهی خارج کردند. سپس این ماهی را با ماهی های عادی که دارای ژن موردنظر بودند، مقایسه نمودند.

گورخرماهی که فاقد این ژن بود، بافت چربی شکمی کمتری نسبت به ماهی های دیگر داشت. ماهی های دیگری که دارای این ژن بودند، دارای بدنی به شکل سیب بودند. چربی شکمی نوعی چربی است که باعث ایجاد بدن سیبی شکل می گردد. این چربی در بخش های عمیق ناحیه میانی بدن قرار می گیرد و اندام هایی مانند قلب، کبد، روده و شش ها را از یکدیگر جدا می نماید. این بافت یک سری هورمون و مواد شیمیایی دیگر ترشح می نماید که باعث ایجاد التهاب و فشارخون بالا، حمله قلبی، سکته و دیابت می گردد.

در ماهی هایی که بدن گلابی شکل داشتند، چربی زیرپوستی بیشتری وجود داشت. این نوع چربی بین پوست و باسن، ران ها و پشت افراد گلابی شکل قرار می گیرد. این نوع بافت چربی باعث کاهش مقاومت به انسولین در انسان ها شده و در نتیجه احتمال ابتلا به دیابت را کاهش می دهد.

در نتیجه این سؤال پیش می آید که آیا باید از دست این ژن راحت شویم؟ این قدر سریع تصمیم نگیرید. یکی از محققان می گوید تأثیر قوی این ژن بسیار تعجب آور است. حائز اهمیت است به یاد داشته باشید در این تحقیق ژنتیک ماهی ها به مقدار زیادی دستکاری شده بود.

تمام انسان ها این ژن را دارند؛ اما بدن هر فردی به روش متفاوتی این ژن را تفسیر می نماید. توزیع چربی در بدن، یک رفتار پیچیده است که به وسیله فعل و انفعالات میان چندین ژن اداره می گردد. یکی از محققان می گوید: ما انتظار داریم کنترل بیشتری روی ژن Plexin D1 در جوامع انسانی اتفاق بیفتد.

برخلاف توضیحات روشن در خصوص توزیع چربی در بدن، هنوز اطلاعات زیادی در خصوص ژنتیک شکل بدن در دست نیست. یک تحقیق بزرگ و بین المللی که در نشریه Nature در ماه فوریه منتشر شد، این شکاف ها را تا حدودی پر کرد. این تحقیق در پی ژن هایی بود که با نسبت سایز کمر به باسن ارتباط دارند. این محققان دریافتند این موضوع تا حدودی با ژن Plexin D1 ارتباط دارد.

در آینده این اطلاعات می تواند به درک نحوه تنظیم شکل بدن به وسیله ژنتیک یاری کند. بعلاوه این تحقیق به بهبود سلامت کلی بدن یاری خواهد نمود.

منبع: فوت و فن
انتشار: 16 مرداد 1401 بروزرسانی: 16 مرداد 1401 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1907

به "چرا بدن بعضی ها به شکل سیب و بعضی به شکل گلابی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بدن بعضی ها به شکل سیب و بعضی به شکل گلابی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید