مخملک و درمان آن

به گزارش بلندانیوز، مخملک جزو امراض واگیردار محسوب می گردد. این بیماری سبب عفونت معده شده و حرارت جگر را افزایش می دهد و مزاج را نامرتب ساخته و بیمار را ناراحت و بی قرار می سازد و ادامه بیماری بر ضعف و ناتوانی او

مخملک و درمان آن

نویسنده: احمد حاجی شریفی

مخملک جزو امراض واگیردار محسوب می شود. این بیماری سبب عفونت معده شده و حرارت جگر را افزایش می دهد و مزاج را نامرتب ساخته و بیمار را ناراحت و بی قرار می سازد و ادامه بیماری بر ضعف و ناتوانی او خواهد اضافه کرد. مخملک نوعاً در اطفال بروز می نماید. در صورتی که طفل شیرخوار است، مادر او باید از غذاهای بودار و سرخ شده و حاد و حار پرهیز نموده و در عوض از آب، مایعات و غذاهایی که طبیعت آن ها خنک است و غذاهای سبک از قبیل: آش عدس، آش جو با گشهم، فرنی، شیر، شیربرنج، سوپ، آب لیموشیرین و شیرخشت زیاد بخورد تا شیرش طبیعت خنک و سبُک پیدا کند و موافق مزاج طفل شود تا در بهبود و برطرف بیماری طفلش یاری به سزایی داشته باشد. بر روی طفل به جای ملافه پارچه قرمز رنگی بیندازید و اگر امکان دارد به او لباس قرمز رنگ بپوشانید و یا طفل را در مکانی که رنگ قرمز دارد نگه داری کنید (رنگ قرمز به اسم رنگ درمانی در بهبود بیماری بسیار مؤثر خواهد بود). یک نوع مخملک در بین اطفال به ظهور می شود که تب خفیفی طفل را مبتلا می سازد و در روز دوم در زیر پوست بدن دانه های ریز شبیه به سنجاق یا دانه های خشخاش مشاهده می شود و به کلی اشتهای غذایی را سلب نموده و بیمار را ناراحت می سازد که در عوام این بیماری را (مادرندان) می گویند. روزی شش مرتبه به بیمار آب لیموشیرین بخورانید و به او به طور مداوم به جای آب معمولی لعاب اسپرزه را بخورانید، قدومه شیرازی را در چهار عرق سرد مخلوط کنید و روزی چند مرتبه به او بخورانید، روزی چند مرتبه کمی شیرخشت را حل نموده و به او بدهید.

برای درمان سریع تر هم می توانید مقداری عناب، تخم گشهم و گل بنفشه را به نسبت مساوی بجوشانید و آب آن را به مرور به او بخورانید.

* گل بنفشه، گل پنیرک، گل نیلوفر و گل زوفا از هرکدام 5 گرم را بجوشانید. بعد در آب صاف نموده آن مقداری ترنجبین شیره بکشید و به مرور به بیمار بخورانید.

* هنگام آغاز بیماری گشهم تازه را بکوبید و آب آن را با آب هندوانه مخلوط کنید، بعد مقداری شیرخشت در آن حل نموده و به مدت 3 روز، روزی سه مرتبه صبح، ظهر و شب آن را به بیمار بخورانید.

* ششصد گرم قند کوبیده شده (خاکه قند) را در 500 گرم تمشک حل کنید، بعد از صافی نرم و ریزی رد نموده و روزی چند مرتبه مقداری از آن را با مقداری آب جوشیده سرد شده مخلوط کنید و به او بخورانید.

* پنجاه گرم گل گاوزبان را در یک لیتر آب جوش دم کنید، بعد آب صاف نموده آن را شیرین نموده و در طول روز به مرور به او بخورانید.

* تخم گشهم، تخم خرفه، تخم کاهو و تخم کاسنی را به نسبت مساوی نیم کوب کنید، بعد شیره بکشید و آب آن را به مرور به او بخورانید.

مخملک چرکی:

یک نوع مخملک در بین اطفال به ظهور می شود که تب خفیفی طفل را مبتلا می سازد و در روز دوم در زیر پوست بدن دانه های ریز شبیه به سنجاق یا دانه های خشخاش مشاهده می شود و به کلی اشتهای غذایی را سلب نموده و بیمار را ناراحت می سازد که در عوام این بیماری را (مادرندان) می گویند. در روزهای 3 و 4 کاملاً از زیر پوست بیرون ریخته و ایجاد عفونت می نماید. ولی در این حال نباید به دانه های عفونی شده دست زد، زیرا اگر خارش دهند و به آن ها دست بمالند، عفونت ها سر به هم آورده و فراوری زخم می نمایند و بیمار را مدت ها مبتلا و ناراحت می سازند.

طرز معالجه:

معالجه آن مانند همان مخملک می باشد فقط پارچه قرمز رنگی بر سر و صورت بیمار بیاندازید تا هم از گردوخاک و غبار محفوظ بماند و همان طور که در قسمت مخملک ذکر شد، رنگ قرمز در بهبود بیماری بسیار تأثیر دارد. اگر طفل شیرخوار باشد، باید مادر طفل به کلی از غذاهای بودار و سرخ کردنی احتراز نموده، شیر و سوپ و آش ساده میل کند تا طبع شیرش خنک و سبک شود که طفل زودتر خوب شود. اما در روزهای آخر که جوش های ریز فروکش کرد و به قول معروف پس می زد و عقب نشینی می کرد، باید شب ها موقع خواب تا 7 شب به کودک شبی 12 دانه چِشُم (چِشُم دانه های ریزی است تقریباً شبیه عدس یا مانند سفیدی تخم چشم ولی سیاهرنگ) را به طفل بخورانید که در چشم طفل دانه باقی نماند و از گزند آثار باقیماندگی دانه ها محفوظ بماند و تا 30 یا 40 روز صبحانه طفل یک استکان شیر گاو یا گوسفند باشد که البته ابتدا بجوشانید، بعد به طفل بخورانید و پس از بهبود حال بیمار، او را حمام نبرید مگر پس از 12 تا 14 روز.

منبع مقاله :

حاجی شریفی، احمد، (1395)، دائرة المعارف گیاه درمانی ایران، تهران: انتشارات حافظ نوین، چاپ پازدهم.

منبع: راسخون
انتشار: 3 آبان 1400 بروزرسانی: 3 آبان 1400 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1624

به "مخملک و درمان آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخملک و درمان آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید