سردار جلالی: نیازمند اقدام حوزه برای تکوین فقهی حکمرانی سایبری هستیم

به گزارش بلندانیوز، تهران (پانا) - رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور می گوید رویکرد ملی سازی و و اشراف بر فناوری های مدرن سایبری صرفا در ایران اتفاق نیفتاده است در حالی که کشورهای اروپایی در این راستا حرکت می کنند.

سردار جلالی: نیازمند اقدام حوزه برای تکوین فقهی حکمرانی سایبری هستیم

به گزارش ایسنا، سردار غلامرضا جلالی در مراسم انعقاد تفاهم نامه همکاری بین سازمان پدافند غیرعامل کشور و حوزههای علمیه کشور با بیان اینکه در دهه های اخیر شاهد تحول جدی در حوزه فناوری هستیم، اظهار کرد: این تحول، ماهیت زیرساخت ها و دارایی های حیاتی ملت ها را دگرگون کرده و به دنبال آن، نوع و ماهیت تهدیدات نیز تغییر یافته است.

وی ادامه داد: برای مثال زمانی حفاظت از پول به صورت فیزیکی انجام می شد اما اکنون که ماهیتی سایبری پیدا کرده است، حفاظت از آن نیز متفاوت است. بنابراین به همان میزان تغییر ماهیت، تهدیدات نیز دچار تحول و دگردیسی شده است که این تغییرات شرایط زیست مردم را دچار تغییر کرده است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه اگر ما بر تحول فناوری و ابعاد فرصت ها و تهدیدات آن اشراف نداشته باشیم، نمی توانیم از حاکمیت خود دفاع کنیم، تاکید کرد: در پدافند غیرعامل تلاش داریم بستر تعامل با این تحول فناوری برای بهره برداری از ظرفیت ها و فرصت ها و حذف تهدیدات را فراهم کنیم. به ویژه آنکه تحول فناوری در مسئله زیرساخت های حیاتی تاثیرات بسیار زیادی را به جای گذاشته است.

وی با بیان اینکه برای حکمرانی اسلامی در عرصه های نوین مانند فضای سایبری نیازمند ورود حوزه و تدوین مبانی فقهی آن هستیم، اظهار کرد: البته این رویکرد ملی سازی و بومی سازی و اشراف بر فناوری های مدرن به ویژه در حوزه سایبر صرفا در ایران اتفاق نیفتاده است در حالی که حتی کشورهای اروپایی نیز امروز در این جهت حرکت می کنند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 18 آذر 1399 بروزرسانی: 18 آذر 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1090

به "سردار جلالی: نیازمند اقدام حوزه برای تکوین فقهی حکمرانی سایبری هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سردار جلالی: نیازمند اقدام حوزه برای تکوین فقهی حکمرانی سایبری هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید