روزهای سخت کرونایی تا دو ماه آینده ، ابتلای تصاعدی کادر درمان به کرونا

به گزارش بلندانیوز، معاون درمان بیمارستان بهارلو تهران با اشاره به اینکه روزهایی سخت کرونایی طی یک تا دو ماه آینده در انتظارمان خواهد بود، گفت: اکنون با درگیری بالایی که امیکرون ایجاد می کند در بیشتر بخش ها با کمبود نیرو روبرو هستیم. آمار ابتلای کادر درمان به این سویه از کرونا تصاعدی است و تا زمان بهبودی نیز باید به مرخصی استعلاجی بروند.

روزهای سخت کرونایی تا دو ماه آینده ، ابتلای تصاعدی کادر درمان به کرونا

دکتر بهنام بهنوش در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به افزایش مراجعات بیمارستانی کرونا در بخش سرپایی و بستری، گفت: مراجعین با علائم سرماخوردگی و علائم گوارشی هستند که با بررسی های بیشتری که انجام می شود نهایتا مشخص می شود مبتلا به امیکرون هستند. تعداد مراجعین نسبت به ماه قبل افزایش قابل توجهی داشته است.

وی اضافه کرد: برخلاف نوع دلتا که درصد قابل توجهی از مراجعین بستری می شدند، اکنون تقریبا حدود 10 درصد مراجعین نیاز به بستری دارند ولی با توجه به اینکه در شیب تصاعدی کرونای اُمیکرون هستیم آمار مبتلایان، بستری ها و مرگ ومیر افزایش خواهد یافت.

او با تاکید بر لزوم انجام و تکمیل تزریق واکسیناسیون، اظهار کرد: این بیماری در هر دو طیف واکسن زده و واکسن نزده بروز پیدا می کند اما، بیشتر موارد بستری که علائم شدیدی هم تجربه می کنند، کسانی هستند که واکسن تزریق نکرده اند.

وی اضافه کرد: راهکار درمانی برای افراد بستری، مشابه پروتکل های قبلی است و با توجه به اینکه بیشتر، افرادی بستری می شوند که دچار درگیری های ریوی شدند، شیوه درمانی نسبت به گذشته تفاوتی نکرده است و در صورت لزوم درمان با رمدسیویر و کورتون صورت می گیرد. در بیماران سرپایی نیز تاکید بر اقدامات حمایتی است، یعنی مصرف مایعات باید افزایش یابد و درمان های حمایتی مشابه سرماخوردگی انجام شود.

دکتر بهنوش درباره میانگین سنی مراجعه کنندگان به این مرکز درمانی نیز شرح داد: چون مرکز ما مختص اطفال نیست، بیشتر افراد بزرگسال به ما مراجعه می کنند و درصد مراجعات خانوادگی بالا است؛ به همین دلیل از طیف نوجوان تا مسن در میان بیماران ما وجود دارند. البته افراد مسن آسیب پذیرتر بوده و با احتمال بیشتری بستری می شوند. اکنون درصد قابل توجهی از بستری های بخش ویژه و عادی به کسانی اختصاص داده شده است که یا واکسن نزدند و یا به بیماری زمینه ای مبتلا هستند.

وی اضافه کرد: در پیک های قبلی مراجعین به بیمارستان با ابتلا به سایر بیماری ها کمتر بود و بیشتر فضا به بیماران کووید19 اختصاص می یافت، اکنون هم مراجعین کووید19 و هم سایر بیماری ها زیاد است و این موضوع تاحدودی مشکل ساز شده است.

دکتر بهنوش ادامه داد: با شیوع بالای امیکرون خیلی از بیمارانی که با علائم دیگر به ما مراجعه می کنند و تحت بررسی قرار می گیرند نهایتا احتمال اینکه به کرونا مبتلا شوند هم وجود دارد که مشکل آفرین شده است. در پیک های قبلی جداسازی بیماران کووید و غیر کووید به شکل بهتری صورت می گرفت ولی در این پیک نو چنین تشخیصی سخت است؛ چون بیمار در ابتدا علائمی از کرونا ندارد و پس از چند روز این علائم هم در او ظاهر می شود.

معاون درمان بیمارستان بهارلو، تاکید کرد: خوشبختانه فعلا در زمینه دارو و تجهیزات مسئله ای نداریم. بیمارستان بهارلو از ابتدا درگیر این بیماری بود و به همین دلیل سعی می کنیم تمهیدات لازم را پیش از وقوع مسائل و کمبودها فراهم کنیم.

وی با اشاره به اینکه یک تا دو ماه آینده روزهای سختی پیش رو خواهیم داشت، گفت: هنوز به قله پیک نرسیدیم، شب عید هم در پیش است و مردم در بازارها و مراکز خرید حاضر می شوند، همین امر سبب توسعه شدید بیماری خواهد شد. با توجه به شرایط اقتصادی و کاهش رونق برخی کسب و کارها نمی توان گفت قرنطینه مطلق انجام شود، اما حفظ و رعایت پروتکل ها مانند استفاده از دو ماسک، جلوگیری از بروز تجمعات، شست وشوی دست ها و... بسیار موثر است .

وی در سرانجام تاکید کرد: بعد از دو سال خدمت رسانی مداوم اکنون با کادر درمانی خسته روبرو هستیم. از مردم می خواهیم برای رعایت حال ما بیشتر پروتکل ها را رعایت کنند. اکنون با درگیری بالایی که امیکرون ایجاد می کند در بیشتر بخش ها با کمبود نیرو روبرو هستیم. آمار ابتلای کادر درمان به این سویه از کرونا تصاعدی بوده و مثلا از 13 پرسنل یک بخش حداقل 5 نفر مرخصی استعلاجی هستند تا بهبود یابند و مجددا به کار بازگردند. بنابراین از مردم می خواهیم که بیش از گذشته رعایت موارد بهداشتی و بویژه استفاده از ماسک را در نظر داشته باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 فروردین 1401 بروزرسانی: 2 فروردین 1401 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1789

به "روزهای سخت کرونایی تا دو ماه آینده ، ابتلای تصاعدی کادر درمان به کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزهای سخت کرونایی تا دو ماه آینده ، ابتلای تصاعدی کادر درمان به کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید