روایت اینترسپت از جنایات تحریمی آمریکا علیه ایران در برهه شیوع کرونا

به گزارش بلندانیوز، فارس نوشت: یک روزنامه نگار معروف با انتشار یادداشتی به تأثیر تحریم های ظالمانه آمریکا علیه مردم ایران در زمان همه گیری جهانی ویروس کرونا پرداخت و خواهان تعلیق آن ها شد.

روایت اینترسپت از جنایات تحریمی آمریکا علیه ایران در برهه شیوع کرونا

مهدی حسن روزنامه نگار معروف انگلیسی در یادداشتی در پایگاه اینترسپت به جنایت های تحریمی دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا علیه ایران در زمان همه گیری جهانی ویروس کرونا پرداخت.

در ابتدای این مقاله، این سوال مطرح شده است که چگونه می توان اقدامات زننده دولت ترامپ علیه مردم عادی ایران را در برهه بحران جهانی ویروس کرونا توضیح داد؟ چگونه می توان دو برابر شدن حمایت مقامات آمریکایی از تحریم های مالی فلج نماینده علیه جمهوری اسلامی ایران را علی رغم وسعت رنج ایرانی ها توجیه کرد؟

در ادامه این مقاله آمده است، شیوع کووید-19 چیزی جز فاجعه برای مردم ایران به همراه نداشته است. تا کنون ده ها مسئول دولتی، نماینده مجلس و رهبر مذهبی به خاطر این بیماری جان خود را از دست داده اند.

این مقاله می افزاید: تحریم های آمریکا علیه ایران که تأثیرات مخرب زیادی بر اقتصاد این کشور داشته است، اوضاع را بدتر نموده است. دولت [ایران] به اجبار یک وام اضطراری 5 میلیارد دلاری را از صندوق بین المللی پول درخواست نموده است. حسن روحانی رئیس جمهور ایران به چندین رهبر جهانی نامه نوشت تا به آن ها بگوید مبارزه کشورش با ویروس کرونا تا چه حدی توسط تحریم های آمریکا لطمه دیده است. جواد ظریف وزیر امور خارجه او، دولت آمریکا را به تروریسم دارویی متهم نموده است.

در ادامه این مقاله نوشته شده: دولت ترامپ -در قالب استیو منوشین وزیر خزانه داری- همچنان اصرار دارد که تحریم ها مانع از یاری های بشردوستانه نمی شوند. از نظر فنی این حرف درست است. با این حال همان طور که دیده بان حقوق بشر ماه اکتبر 2019 و مدت ها پیش از شیوع ویروس کرونا اشاره نمود، با این که دولت آمریکا استثناهایی را برای واردات [اقلام] بشردوستانه در نظام تحریمی خود گنجانده است، این استثناها قادر نبوده اند بی میلی و مقاومت بانک ها و شرکت های اروپایی و آمریکایی را از بین ببرند و آن ها در قبال صادرات یا سرمایه گذاری در کالاهای مستثنی شده تحریمی خطر اقدام قانونی و قرار دریافت تحت تحریم را به جان بخرند. در نتیجه این گروه حقوق بشری به این جمع بندی رسید که ایرانی ها از دسترسی به داروهای ضروری و حق بهره مندی از سلامت، محروم شده اند.

این مقاله می نویسد: در واقع شورای اتلانتیک در ماه می 2019 اشاره نمود که با وجود تحریم ها شامل کالاهای بشردوستانه نمی شوند، وزارت خزانه داری آمریکا شرکت های دارویی را به خاطر فروش مقدار اندکی دارو به ایران تحت پیگرد قانونی قرار داده است و بر روی دیگر شرکت هایی که با تهران در حال تجارت هستند تأثیر بازدارنده ای داشته است.

این مقاله همچنین می افزاید: پس آیا جای تعجب دارد که تأمین نمایندگان ایرانی ماسک های تنفسی، لباس های جراحی و دستگاه های تهویه محیط بگویند انبارهایشان خالی شده است؟ یا این که دولت برای وارد کردن مواد اولیه مورد احتیاج برای فراوری داروهای ضد ویروسی در تقلا باشد؟ در ماه فوریه، دولت ترامپ اصلاحات کوچکی در رژیم تحریمی علیه ایران اعمال کرد و اجازه داد بعضی یاری های بشردوستانه با هماهنگی دولت سوئیس وارد ایران شوند. با این حال کاهش تحریم ها باید بیشتر و سریع تر انجام شوند. همان طور که ایلهان عمر هفته گذشته در توئیتی نوشت: باید قبل از آن که عده بیشتری جانشان را از دست بدهند تحریم ها را تعلیق کنیم.

این مقاله توضیح می دهد: او (ایلهان عمر) درست می گوید. هنگامی که در سال 2003 زلزله ای عظیم جان 26 هزار نفر را در شهر بم گرفت، دولت [جورج دبلیو] بوش اجازه داد تحریم ها به طور موقتی تعلیق شوند. در آن موقع نگار مرتضوی خبرنگار ایرانی گفت تعدای هواپیمای ایرانی برای اولین بار از انقلاب سال 1357 در ایران فرود آمدند و بیش از 15 هزار پوند دارو و بیش از 200 پرسنل از بوستون، لوس آنجلس و فیرفکس کانتی در ویرجینیا به ایران منتقل شدند تا در عملیات امداد و نجات، جراحی های اورژانسی و هماهنگی های لازم جهت مقابله با فاجعه یاری نمایند.

در ادامه این مقاله آمده است: اکنون دولت ترامپ از یک تکان کوچک امتناع می نماید. با این که هردو ظالم و بی منطق بودند، جورج دبلیو بوش و دیک چنی در مقایسه [با ترامپ] نوع دوست و معقول به نظر می رسد. روز دوشنبه روسیه و چین از آمریکا خواستند با توجه به همه گیری جهانی [ویروس کرونا] تحریم ها علیه ایران را تعلیق نمایند. وزیر امور خارجه چین از آمریکا درخواست کرد هرچه سریع تر به صورت یک جانبه تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران را لغو کند و عدم انجام آن را تضعیف کوشش های سازمان ملل و دیگر سازمان ها برای رساندن یاری های بشردوستانه به ایران دانست. دولت روسیه نیز با غیرقانونی و غیرانسانی خواندن تحریم های آمریکا، واشنگتن را به محروم کردن هدفمند میلیون ها ایرانی از خرید مواد دارویی ضروری متهم کرد.

این مقاله می افزاید: باز هم دولت ترامپ از کوچک ترین اقدامی در این زمینه خودداری کرد. طبق دیوان بین المللی دادگستری، برگرداندن یک جانبه تحریم ها علیه ایران در سال 2018 نقض آشکار قوانین بین المللی بود. چنین اقدامی بدون دستور شورای امنیت سازمان ملل انجام شد و نماینده ویژه سازمان ملل در امور تأثیر تحریم ها بر حقوق بشر، این اقدام دولت ترامپ را یک اجبار غیرقانونی و غیراخلاقی توصیف کرد و آن را حمله مالی علیه مردم ایران دانست.

در ادامه مقاله آمده است: البته حمله به جمهوری اسلامی همان چیزی است که همیشه تندروهای واشنگتن به دنبالش بودند. روز یکشنبه جان بولتون مشاور امنیت ملی سابق ترامپ بار دیگر بر آغاز جنگ جدیدی علیه ایران پافشاری کرد. همکاران نومحافظه کار او علیه ایران هسته ای متحد شدند و الی کلیفتون از شرکت های دارویی عظیم درخواست کرد به تجارت با ایران خاتمه دهند و تمرکز کلامش بر روی شرکت هایی بود که درخصوص بعضی داروها حق انحصاری دارند و تحت تعریف استثناهای تحریمی قرار می گیرند.

در ادامه آمده است: تنها یک کلمه برای توصیف چنین رفتاری وجود دارد: جامعه ستیزی. به یاد داشته باشیم که میلیون ها ایرانی ممکن است در اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست بدهند. اما قبلاً هم در چنین موقعیتی بوده ایم. تحریم های بی رحمانه آمریکا علیه عراق در دهه 1990 موجب شد صدها هزار کودک بی گناه عراقی جان خود را از دست بدهند. شماری از مقامات حقوق بشری آمریکا به نشانه اعتراض به این تحریم ها استعفا داده و یکی از آن ها، این اقدامات دولت را نسل کشی نامید. پاسخ دولت آمریکا چه بود؟ مدلین آلبرایت وزیر امور خارجه وقت گفت: فکر می کنیم ارزشش را دارد.

در خاتمه این مقاله آمده است: هنگامی که مردم عادی آمریکا در برابر فروشگاه های مواد غذایی و داروخانه ها صف می کشند تا داروهای تجویزی را انبار نمایند، آیا خبر دارند که همتایان ایرانی آن ها به خاطر سیاست های دولت آمریکا از دسترسی به دارو و کالاهای اساسی محروم هستند؟ و همچنان که شمار قربانیان بیماری کووید-19 در ایران افزایش می یابد، تحریم های مالی وحشتناک آمریکا آن را تشدید نیز می نماید. آیا از نظر مردم عادی آمریکا ارزشش را دارد؟

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 18 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 649

به "روایت اینترسپت از جنایات تحریمی آمریکا علیه ایران در برهه شیوع کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت اینترسپت از جنایات تحریمی آمریکا علیه ایران در برهه شیوع کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید