استعفای مرموز مدیران شرکت های مشهور قبل کرونا، آیا آنها از شیوع ویروس مرگبار خبر داشتند؟

به گزارش بلندانیوز، استعفای مدیران کمپانی های عظیم آمریکایی و همچنین خروج آن ها از بازار اوراق بهادار پیش از شروع بحران کرونا ابهامات گسترده ای را به وجود آورده است.

استعفای مرموز مدیران شرکت های مشهور قبل کرونا، آیا آنها از شیوع ویروس مرگبار خبر داشتند؟

به گزارش ، یکی از مهم ترین سؤال هایی که افکار عمومی و حتی سیاستمداران جهان را به خود مشغول ساخته و برآورد های گوناگونی در پی داشته این است که آیا ویروس کرونا یک سلاح بیولوژیکی است؟ و آیا شیوع کرونا از قبل توسط آمریکا برنامه ریزی و طراحی شده بود؟ و سؤالاتی از این دست.

این گزارش به آنالیز یکی از ابعاد مهمی که در رسانه های بین المللی به ویژه ایران مغفول مانده می پردازد. طی ماه های منتهی به شدیدترین سقوط بازار های بورس تاریخ و شکل گیری عظیم ترین بحران نسل حاضر در حوزه سلامت همگانی، شاهد گسترده ترین کناره گیری و استعفای مدیران ارشد اجرایی کمپانی های عظیم جهان بودیم.

همانطور که در ادامه خواهید دید، مدیران ارشد این شرکت ها میلیارد ها دلار از سهام خود را درست قبل از سقوط بازار بورس در وال استریت و دیگر بازار های جهانی بورس به فروش رساندند. در زندگی، وقت شناسی از همه چیز مهم تر است و افراد گاهی اوقات در این زمینه خوش شانس هستند.

اما عجیب است که این تعداد از نخبگان شرکت های عظیم جهان همگی همزمان با این خوش شانسی عظیم روبرو شوند. هدف از این گزارش اثبات این ادعا نیست که از انگیزه های بسیاری از این افراد اطلاعاتی در دسترس است، بلکه صرفاً به بعضی اطلاعات و الگو ها اشاره خواهد شد که ارزش آنالیز و تأمل در این خصوص را دارند.

یک نشریه اقتصادی از عبارت خروج عظیم مدیران ارشد اجرایی جهت توصیف پدیده ای که شاهدش هستیم، استفاده نموده است. همه چیز از سال گذشته آغاز شد، زمانی که مدیران ارشد اجرایی آغاز به استعفا از سِمت های خود کردند، آنهم در مقیاسی که نمونه اش را هیچگاه ندیده بودیم.

برای مثال ان بی سی نیوز نوامبر گذشته میلادی در گزارشی نوشت: مدیران ارشد اجرایی سال جاری در مقیاس گسترده مشاغل خود را ترک می نمایند. طبق اطلاعات منتشرشده بیش از 1332 نفر از مدیران ارشد اجرایی از ماه ژانویه تا خاتمه ماه اکتبر سال 2019 میلادی از سِمت خود استعفا نموده اند. با اینکه فرار مدیران ارشد اجرایی در بحبوحه رکود امری غیرمعمول نیست، اما خروج آن ها در شرایطی که شرکت ها از درآمد خوبی برخوردارند و بازار بورس رشد بی سابقه ای داشته، جالب توجه است.

ماه گذشته 172 نفر از مدیران ارشد اجرایی مشاغل خود را ترک کردند. این بالاترین رقم ماهانه است و مجموع تعداد آن ها از ابتدای سال تا به امروز حتی از موج خروج مدیران ارشد اجرایی در جریان بحران اقتصادی سال 2008 و 2009 پیشی گرفته است. تا خاتمه سال 2019، تعداد 1480 مدیر ارشد اجرایی مناصب خود را ترک نموده اند که یک رکورد محسوب می گردد. اما از دید بیشتر مردم، روز های خوش به نظر همچنان در خاتمه سال 2019 ادامه داشتند. سود شرکت ها رو به افزایش بود و بازار بورس مرتباً مشغول رکوردزنی بود. مهم تر اینکه، علائم بسیاری دال بر کند شدن اقتصاد جهانی مشاهده می شدند، اما بیشتر کارشناسان هیچگونه رکود قریب الوقوعی پیش بینی نمی کردند. پس چرا تعداد بسیاری از مدیران ارشد اجرایی به این نتیجه رسیدند که وقت رفتن است؟

نام های زیر تنها تعداد معدودی از نام های عظیم در میان مدیران اجرایی ارشد هستند که در سال 2019 تصمیم به - استعفا گرفتند...

- بوئینگ دنیس مویلنبرگ

- یونایتد ایرلاینز اسکار مونیز

- الفابت لری پیج

- گپ آرت پک

- مک دونالدز استیو ایستربروک

- ولز فارگو تیم اسلون

- آندر آرمور کوین پلانک

- پی جی اند ئی گیشا ویلیامز

- کرافت هینز برناردو هیس

- اچ پی دیون ویسلر

- بد، بت اند بیوند استیون تمارز

- وارنر بروز کوین سوجیهارا

- بست بای هوبرت جولی

- نیویورک پست جس آنجلو

- کلگیت ـ پالمولیو یان کوک

- مت لایف استیون کانداریان

- ایبِی دوین ونیگ

- نایکی مارک پارکر

البته خروج گسترده مدیران ارشد اجرایی به همین جا ختم نشد. در حقیقت، 219 مدیر ارشد اجرایی فقط طی ماه ژانویه 2020 استعفا کردند. آن موقع تازه تعیین شده بود که ویروس کرونا مشغول درنوردیدن چین بود، بطور بالقوه می تواند به یک همه گیری جهانی تبدیل گردد و مطمئناً حالا می توان حدس زد که چرا بسیاری از مدیران و سهام داران عظیم کمپانی ها در آن مقطع ترجیح دادند از قطار پیاده شوند. بعضی از این مدیران ارشد اجرایی طی سال ها حقوق های نجومی دریافت نموده اند و اکنون برای آن ها راه چاره ساده تر این است که پول خود را بردارند و بروند تا اینکه در سِمت خود باقی بمانند و سکان راهنمایی شرکت را در روبروه با دشوارترین بحران جهانی که تا به امروز تجربه نموده ایم، در دست گیرند.

نام بعضی از معرف ترین مدیران ارشد اجرایی که در سال 2020 تا به اینجای کار استعفا نموده اند در ادامه آمده است...

بیل گیتس از مدیران و سهام داران مایکروسافت

باب ایگر، رئیس ارشد اجرایی دیزنی

جینی رامتی، رئیس ارشد اجرایی آی بی ام

مت لواتیچ رئیس ارشد اجرایی هارلی ـ دیویدسون

جان لگر رئیس ارشد اجرایی تی موبایل

جف وینر رئیس ارشد اجرایی لینکدین

آجای بانگا رئیس ارشد اجرایی مسترکارت

کیت بلاک رئیس ارشد اجرایی سیلزفورس

تیدجین تیام رئیس ارشد اجرایی کردیت سوییس

رندی فریر رئیس ارشد اجرایی هولو

ذکر این نکته لازم است که هیچگونه نگرش و اطلاعات ویژه ای در رابطه با انگیزه های شخصی هیچکدام از این افراد موجود نیست و شرایط مربوط به هرکدام متفاوت است. اگرچه بعضی از رسانه ها و حتی خود این مدیران این اقدام خود را به گونه ای توجیه نموده اند و بهانه های خاص خود را آورده اند، اما به نظر این خروج بی سابقه مدیران ارشد اجرایی شرکت ها آنهم در چنین مقطع مهمی از تاریخ واقعاً عجیب است. ضمناً، مدیران ارشد اجرایی درست قبل از آنکه بازار بطور کامل دچار فروپاشی گردد، میلیارد ها دلار از سهامی که در شرکت های خود داشتند را به فروش رساندند.

برای مثال وال استریت ژورنال در گزارشی نوشته است: تحلیل وال استریت ژورنال نشان می دهد که مدیران ارشد اجرایی شرکت های آمریکایی مجموعاً حدود 2/9 میلیارد دلار از سهامی که در شرکت های خود داشتند را در فاصله بین ابتدای ماه فوریه و خاتمه هفته گذشته به فروش رسانده اند.

طبق این تحلیل، این فروش سهام موجب شد تا مدیران ارشد اجرایی که بسیاری از آن ها در بخش اقتصادی فعال بودند از زیان اقتصادی احتاقتصادی مجموعاً به ارزش 9/1 میلیارد دلار جان سالم به در ببرند، زیرا شاخص سهام اس اند پی 500 از زمان اوج خود در روز 19 فوریه تا خاتمه ساعت کاری روز 20 مارس حدود 30 درصد سقوط کرد. در بازار سهام، تنها در صورتی می توانید پول دربیاورید که به موقع خارج شوید. بسیاری از نخبگان شرکت ها به نظر وقت شناسی شان حرف ندارد. شاید آن ها واقعاً خوش شانس بوده اند. یا شاید هم از قبل متوجه شده بودند که بیماری کووید-19 موجب تعطیلی اقتصاد جهان می گردد. در هر صورت، کسانی که توانستند سهام خود را قبل از آنکه دیر گردد به فروش برسانند، اوضاعشان خوب است.

اما این خاتمه کار نیست. تعیین شده که چند نفر از اعضای کنگره نیز سهام خود را قبل از سقوط بازار فروخته اند. طبق گزارشات، سناتور دیان فینشتاین از ایالت کالیفرنیا و سه نفر از همکاران وی گفته اند که میلیون ها دلار از سهام خود را قبل از آنکه شیوع ویروسی کرونا موجب سقوط بازار گردد، فروخته اند. این داده ها در وب سایت سنای آمریکا که حاوی اطلاعات اقتصادی درباره نمایندگان مجلس سناست، ثبت شده اند. البته بیشتر مردم عادی آمریکا تا این حد خوش شانس نبودند و زیان هایی که کل کشور متحمل شد سرسام آور بوده است.

در خاتمه می توان گفت با توجه به گزاره هایی که در بالا مطرح شد احتمال اینکه از قبل به این مدیران ارشد در مورد اتفاقات و رخداد های پیش رو هشدار و اطلاع داده شده بود، وجود دارد. بر همین اساس ادعا ها توسط بعضی کشور ها نظیر چین مبنی بر اینکه این ویروس یک سلاح بیولوژیکی آمریکایی است و از قبل طراحی و برنامه ریزی شده است، قوت بیشتری می گیرد. به هر حالا تعداد موارد تائید شده ابتلا به ویروس کرونا به شکل تصاعدی در سرتاسر جهان همچنان در حال افزایش است و به نظر می رسد تا زمان خاتمه این بحران هنوز راه درازی در پیش است و برای رمزگشایی از این حوادث و اقدامات باید منتظر ماند تا دید چه اتفاقاتی در ادامه رخ خواهد داد.

آموزش آشپزی؛ از خورش چغرتمه و ترشی گورما تا نان شلکینه و آش بامادور + تصاویر

دانستنی ها؛ از عجیب ترین کیک های جهان تا دلایل خراب شدن باتری موبایل

خانه داری؛ از ترمیم ظروف سوخته و قدیمی تا کاربردهای بخارشور

منبع: مشرق

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 29 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 677

به "استعفای مرموز مدیران شرکت های مشهور قبل کرونا، آیا آنها از شیوع ویروس مرگبار خبر داشتند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استعفای مرموز مدیران شرکت های مشهور قبل کرونا، آیا آنها از شیوع ویروس مرگبار خبر داشتند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید