دانش آموزی که هیچ مدرسه ای او را نمی پذیرد

به گزارش بلندانیوز، مجله مهر: لقب کم جمعیت ترین مدرسه جهان، شاید تا پیش از این شما را به یاد مدرسه روستایی فجر می انداخت که در استان چهارمحال و بختیاری تنها با سه دانش آموز در سه کلاس مختلف دایر است. اما چینی ها یک نسخه کم جمعیت تر از این مدرسه را در روستای بااوشان خود دارند که فقط به خاطر یک دانش آموز دایر است. مدرسه ای که البته آنها آن را استثنایی نامیده اند چون تنها دانش آموز آن، در هیچ مدرسه دیگری ثبت نام نمی شد!

دانش آموزی که هیچ مدرسه ای او را نمی پذیرد

مدرسه ای که ژائو لیانگ در آن تحصیل می نماید، اگرچه ابعادی در حد و میزان های یک مدرسه واقعی دارد اما با تنها یک دانش آموز و یک معلم، کم جمعیت ترین مدرسه جهان لقب گرفته است. ژائو لیانگ دانش آموز 14 ساله ای است که در کودکی پدر و مادرش را به علت ابتلا به ایدز از دست داده و حالا خودش هم اچ آی وی مثبت است. به همین علت، هیچ کدام از مدارس روستا که نگران سلامت بقیه دانش آموزان شان بودند حاضر به ثبت نام او نشده اند.

معلم لیانگ، وانگ لی جون است که برای درس دادن به ژائو هر روز 20کیلومتر رکاب می زند و خود را به روستای بااوشان می رساند. کاری که از 8سال پیش تا به حال انجام می داده و حالا شاید بتوان گفت، برای ژائو نقشی بیشتر از معلم دارد. او در طول روز از ژائو مراقبت می نماید، برای او مراسم صبحگاه و احترام به سرود ملی برپا می نماید، با او بازی می نماید، او را با دوچرخه به خارج از روستا می برد و تنها حامی ژائو لیانگ است که از بیماری او فرار نمی نماید. پسری که معنای نامش می گردد روشنایی کوچک و وانگ لی جون، برای روشن ماندن این نور کوچک کوشش می نماید.

بر اساس آماری که سازمان بهداشت جهانی ارائه نموده، هر دقیقه یک کودک به ایدز مبتلا می گردد، چهار میلیون نفر از بچه ها جهان اچ آی وی مثبت هستند و دو میلیون کودک مبتلا به ایدز در جهان، شمارش معکوس را برای مرگ شروع نموده اند... در کنار اینها، 20 میلیون کودک هم در جهان پیدا می شوند که ایدز یتیم شان نموده و هر سال 70هزار نفر به جمع آنها اضافه می گردد.

کودک یتیم از ایدز، به بچه های زیر 15سالی گفته می گردد که یک یا دو والد خود را به علت ابتلا به ایدز از دست داده اند. بچه هایی که تعداد آنها از پیش بینی های سازمان بهداشت جهانی هم جلوتر زده و به 20 میلیون نفر رسیده است.

طبق آمارهای سازمان بهداشت جهانی 80 درصد از بچه ها یتیم از ایدز تنها یکی از والدینشان را از دست داده اند اما حدود دو میلیون از این بچه ها، سرپرستی ندارند و در یتیم خانه ها زندگی می نمایند. ژائو لیانگ یکی از همین بچه ها است که آموزش و پرورش چین، برای تسهیل آموزش او، یک مدرسه مجهز و یک معلم خصوصی در اختیارش قرار داده است.

منبع: برترین ها
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1535

به "دانش آموزی که هیچ مدرسه ای او را نمی پذیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانش آموزی که هیچ مدرسه ای او را نمی پذیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید