بلاهایی که کرونا بر سر پوست می آورد

به گزارش بلندانیوز، با پیشرفت بیماری همه گیر کروناویروس تقریبا تمام افراد متوجه شده اند که این بیماری بر قسمت های مختلفی از بدن علاوه بر ریه ها تاثیر می گذارد. عوارض مختلفی پس از ابتلای افراد به کووید 19 در سراسر دنیا گزارش شده که نشان می دهد این بیماری بر پوست و موی انسان تاثیر منفی بسیاری دارد.

بلاهایی که کرونا بر سر پوست می آورد

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، قصد داریم تمام علائم پوستی که سریعا پس از عفونت ظاهر می شوند، در حالی که بعضی دیگر دیرتر یا در زمان وخیم تر شدن این بیماری بروز می نمایند را آنالیز کنیم. خوشبختانه بیشتر این علائم با گذشت زمان بهتر می شوند.

محققان همچنین در حال آنالیز این موضوع هستند که چه عواملی باعث بروز این بیماری های پوستی می گردد و اینکه آیا این علائم پاسخ واکنش ایمنی بدن در برابر عفونت است یا هورمون ها نیز در آن دخیل هستند.

1. راش های پوستی

لکه های کوچک قرمز که در سطح پوست مشاهده می شوند و به اصطلاح ماکولوپاپیولار یا لکه و پاپول نامیده می شوند در موارد شدید کووید 19 در بعضی بیماران مشاهده می گردد. لکه پوستی یا ماکول بخش کوچک مسطح تغییررنگ یافته یا کلفت شده ای از پوست است و راش یا جوش یا دانه، بثورات موقتی بر روی پوست هستند که معمولاً با سرخی یا خارش همراه است.

2. قرمز شدن سفیدی چشم

این التهاب ملتحمه یا کنژنکتیویت (Conjunctivitis) یا قرمزی چشم در اواخر بیماری و در بیماران مبتلا به نوع وخیم این بیماری مشاهده می گردد. قرمزی چشم التهاب غشاء چشم است که بدلایل عفونی یا غیر عفونی رخ می دهد. ملتحمه(conjunctiva) غشاء نازک و شفافی است که روی سفیدی چشم(صلبیه) و سطح داخلی پلک ها را پوشانده است. البته لازم به ذکر است این مشکل در افرادی که حساسیت فصلی دارند نیز دیده می گردد و ممکن است بر اثر حساسیت به موادی از قبیل مواد آرایشی، عطر یا داروها نیز رخ دهد.

3. علائم شبه سرماسوزک

علائم شبه سرماسوزک که معمولاً انگشتان کووید نامیده می گردد. سَرماسوزَک آماس دردناک بر روی نوک انگشتان دست و پا و لاله گوش ها در اثر یخ زدگی است. سرماسوزک زمانی رخ می دهد که بدن شخص مستعد، به مدت طولانی در معرض سرما و رطوبت قرار بگیرد. سرما به بسترهای مویرگی در پوست آسیب می زند و این به نوبه خود باعث سرخی، خارش، تاول و تورم می گردد. این علائم می توانند همزمان روی دست ها یا پاها یا هر دو ظاهر شوند. تغییر رنگ پوست به رنگ قرمز- بنفش می تواند دردناک و همراه خارش باشد و گاهی اوقات تاول های کوچک یا جوش مانند نیز ظاهر می شوند. این ضایعات شبه سرماسوزک اغلب پس از علائم دیگر در اواخر بیماری ظاهر می شوند و بیشتر در بچه ها دیده می شوند.

4. کهیر

کهیر راش های صورتی یا قرمز رنگی است که ممکن است به صورت لکه یا برجستگی های قرمز رنگ ظاهر شوند. اندازه کهیر ظاهر شده بر روی پوست می تواند به اندازه یک سنجاق یا حتی یک بشقاب باشد. تورم ایجاد شده در یک نقطه معمولاً طی چند دقیقه تا چند ساعت از بین می رود اما ممکن است مجددا نیز ظاهر گردد که مجددا نیز از بین می رود. اغلب کهیرها ظرف مدت 10 روز از بین می فرایند. آنها همزمان با سایر علائم ذکر شده ایجاد می شوند و در همه سنین رخ می دهند و در موارد مبتلا به کووید-19 شدید بیشتر دیده می شوند.

5. تاول آبدار

تاول های آبدار تاول های کوچک مملو از مایعات هستند که ممکن است در اوایل بیماری یا در هر زمان، اغلب روی دست ها ظاهر شوند. این عارضه در بیماران میانسال شایع است. تاول ها بیش از 10 روز بر روی دست ها می مانند و در بیماران مبتلا به نوع متوسط و وخیم کووید-19 مشاهده می شوند.

6. الگوی قرمز آبی رنگ شبیه تور ماهیگیری روی پوست

الگوی قرمز آبی رنگ شبیه تور ماهیگیری روی پوست گاهی اوقات با کبودی های ریز (پورپورا) در بیماران مسن مبتلا به نوع شدید کووید-19 مشاهده شده است.تصور می گردد که این الگو به دلیل انسداد رگ های خونی باشد که به عنوان بخشی از پاسخ ایمنی بدن به ویروس ایجاد می گردد. معمولاً وجود اختلالات و نارسایی های انعقاد خون(هموستاز) به صورت خون ریزی زیرپوستی و کبودشدگی مخاطی بروز می یابد؛ به خصوص اگر دلیل اختلال انعقاد خون کاهش تعداد پلاکتهای خون(ترومبوسیتوپنی) یا عدم عملکرد صحیح پلاکت ها باشد. این لکه های خون ریزی زیرپوستی(وگاه زیر مخاطی) که با فشار موضعی از بین نمی فرایند بر اساس اندازه به نام های پتشی، پورپورا و اکیموز نام گذاری می شوند.

7. راش های مرتبط با سندرم التهابی چند سیستمی در بچه ها

واکنش بیش از حد سیستم ایمنی باعث التهاب قلب و عروق خونی می گردد در نتیجه لخته خون و علائم شوک ایجاد می گردد. این عارضه بسیار نادر می تواند تا سه ماه پس از ابتلای کودک به کووید-19 رخ دهد.

8. ریزش موی تلوژن

ریزش مو (تلوژن افلوویوم) در بسیاری از بیماران مبتلا به نوع شدید کووید 19 رخ می دهد و این بدن است که در زمان استرس، فعالیت غیرضروری را متوقف می نماید. به شرطی که سطح آهن در افراد طبیعی باشد، این عارضه به مرور زمان بهبود می یابد. تلوژن افلوویوم نوعی اختلال پوست سر است که با نازک شدن یا ریزش مو در نتیجه ورود زود هنگام مو به مرحله تلوژن (مرحله استراحت فولیکول مو) ایجاد می گردد. در این مرحله است که موهای تلوژن با سرعت بیشتری آغاز به ریزش می نمایند.

چه عواملی می تواند باعث بروز این علائم گردد؟

بعضی از راش های ایجاد شده در بیماری کووید 19 ناشی از خود ویروس نیست، بلکه ناشی از پاسخ ایمنی بدن به ویروس است. به عنوان مثال، تحقیقات نشان می دهد بعضی از آنها ممکن است در اثر فعال شدن بیش از حد بخشی از سیستم ایمنی بدن باشد که به عنوان پاسخ مکمل شناخته می گردد. این پاسخ منجر به آسیب عروق خونی می گردد که در علائم نوع سرماسوزک و الگوی قرمز آبی رنگ شبیه تور ماهیگیری روی پوست دیده می گردد. فعالیت مکمل نیز در افراد مسن افزایش می یابد و ممکن است به خوبی شرح دهد که چرا بیشتر این علائم را در بیماران مسن مبتلا به نوع شدید کووید 19مشاهده می کنیم.

چگونه متوجه شویم که راش های پوستی ایجاد شده ناشی از بیماری کووید 19 است؟

اگر نگران علائم پوستی خود هستید، می توانید برای مشاوره با پزشک عمومی یا متخصص پوست خود به وسیله قرار دیدار از راه دور مشورت کنید. ممکن است شما مبتلا به کووید 19 شده باشید. آزمایش دهید و تا زمانی که نتیجه آزمایش خود را دریافت نکرده اید، خود را قرنطینه کنید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 آبان 1399 بروزرسانی: 17 آبان 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1025

به "بلاهایی که کرونا بر سر پوست می آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلاهایی که کرونا بر سر پوست می آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید