باغوز سوریه بعد از داعش: خانه های خراب، بیکاری و بیماری سالک

به گزارش بلندانیوز، این شهروند سوری ادامه داد: مثل این است که در جهنم زندگی می کنیم. می دانید جهنم چیست؟

باغوز سوریه بعد از داعش: خانه های خراب، بیکاری و بیماری سالک

جهت دریافت خدمات خرید درب ضد حریق با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

یک سال بعد از سقوط خلافت عنوان گزارشی درباره ساکنان منطقه باغوز سوریه بعد از سرنگونی داعش است.

به گزارش خبرنگاران، در متن منتشر شده خبرگزاری فرانسه آمده است: یک سال قبل، نیروهای گروه سازماندهی شده دولت اسلامی [داعش] آخرین درگیری ها را برای دفاع از خلافت در این منطقه داشتند. آنها در مرکز اردوگاهی به مساحت چند کیلومتر مربع در شهر کوچک باغوز فعال بودند.

امروز حماد ابراهیم کوشش می نماید زمین زراعی اش را احیا کند و در آن گندم بکارد.

در 23 مارس 2019، (فروردین 98) نیروهای مجموعه سوریه دموکراتیک، مورد حمایت آمریکا اعلام کردند گروه دولت اسلامی [داعش] را بعد از درگیری های چند ماهه شکست دادند.

در این درگیری ها، نیروهای گروه سوریه دموکراتیک توانستند اعضای گروه دولت اسلامی [داعش] و هزاران نفر از خانواده های آنها را در منطقه ای به نام باغوز محاصره نمایند. اعضای داعش و خانواده های آنها از شهروندان کشورهای مختلف از جمله آمریکا و اروپا بودند.

این اتفاقات باعث شد توجه دنیا به این شهر کوچک در استان دیرالزور (شرق سوریه) واقع در نزدیکی مرز عراق جلب گردد.

ابراهیم 75 ساله در حالی که به عصایش تکیه داده میان خرابه های اردوگاه قدم می زند. بخشی از این اردوگاه در زمین های کشاورزی وی قرار گرفته است. باقی مانده های داعش هنوز باقی مانده اند. او می گوید: لاشه خودروهای سوخته، صندوق های تجهیزات نظامی و جعبه های خالی فشنگ در کنار حفاری هایی محل زندگی خانواده های داعشی وجود دارند. در کنار آنها چیزهایی مثل لباس و پتو و وسایل آشپزی هم دیده می گردد.

ابراهیم که خانواده اش متشکل از 75 نفر شامل فرزندان و نوه هاست به خبرگزاری فرانسه می گوید: برای نان، این خرابی ها را اصلاح می کنیم تا در این زمین، گندم بکاریم. می خواهیم این زمین را اصلاح کنیم.

یکی از فرزندان ابراهیم سوار بر بلدوزر، راه را باز می نماید و زنان در حال جمع کردن چیزهای مختلف بر روی زمین هستند. هر چیزی را که بتوانند آتش می زنند تا زمین برای کاشت جدید آماده گردد.

اما این کار به دلیل نگرانی از انفجار مین و باقی مانده های آثار درگیری آسان نیست.

این پیرمرد سوری با قامتی خمیده و چفیه سنتی اش ادامه داد: اسلحه مدفون زیر خاک پیدا کردیم اما چه می توانیم بکنیم چگونه زنگی کنیم.

همراه با افزایش درگیری ها علیه داعش، ابراهیم و خانواده اش از باغوز فرار کردند. آنها به شهرهای متعددی در استان دیرالزور از جمله شهر رقه رفتند اما چند ماه قبل دوباره به شهرشان برگشتند.

وی اضافه نمود: وقتی برگشتیم و دیدیم زمین ما چه شده پسرم نزدیک بود دیوانه گردد. نگران شدم پسرم سکته کند. این شرایط خرابی، شبیه زخم هایی در بدنم بود اما مهم این است که به زمین مان برگشتیم و از دست داعش خلاص شدیم.

در سال 2014 وقتی تاسیس خلافت اسلامی در مساحتی بیش از 240 هزار کیلومتر مربع در سرزمین عراق و سوریه اعلام شد 7 میلیون نفر در این منطقه تحت حاکمیت داعش قرار گرفتند.

اعضای داعش ترس و رعب را در دل ساکنان ایجاد کردند و قوانین تندروگرایانه و سختگیرانه ای مانند قطع سر و کنیزی (بردگی جنسی) دختران را تحمیل کردند.

آنها همچنین حملات وحشیانه ای را در سراسر دنیا انجام دادند. پس از مدتی و مبارزات دنیای علیه داعش مناطق تحت کنترل آنها کم و کمتر شد و با قتل رهبرشان ابوبکر بغدادی در شب 27 اکتبر در استان ادلب، داعش درهم شکست.

بعد از گذشت یک سال از داعش، همچنان شعارهای این گروه بر روی دیوارها وجود دارد تا شاهدی بر این دوره سیاه باشد.

بر روی یکی از دیوارها، پرچم سیاه رنگ داعش نقاشی شده و بر روی دیوار دیگری این شعار نوشته شده الدولة تتقدم والأسوار تتقدم. (دولت پیشروی می نماید و دیوارها تقویت می شوند)

در این شعار، منظور از دولت، همان دولت اسلامی است که داعشی ها از آن استفاده می نمایند.

در ورودی شهر باغوز نیروهای مجموعه سوریه دموکراتیک کارت شناسایی افراد وارد شده را آنالیز می نمایند. این اقدامات امنیتی به دلیل نگرانی از نفوذ داعشی هاست.

گروه سوریه دموکراتیک برای مقابله کامل با داعش، به وسیله شبکه های اجتماعی، فراخوانی را برای شناسایی و دستگیری اعضای مخفی شده داعش راه اندازی نموده اند.

سخنگوی نیروهای سوریه دموکراتیک تاکید می نماید داعشی ها کوشش می نمایند انتقام کشته شدن رهبرشان (ابوبکر بغدادی) را بگیرند. آنها به صورت بی هدف، به نظامی ها و شهروندان عادی حمله می نمایند.

در چند ماه اخیر، نیمی از ساکنان باغوز به این منطقه برگشته اند تا دوباره زندگی شان را شروع نمایند. این در حالی است که باغوز خدمات اساسی مثل آب و برق ندارد.

همچنان آثار حملات هوایی و درگیری ها در ساختمان ها معین است. خانه ها و مغازه ها به صورت جزیی یا کامل خراب هستند و تنها بخش اندکی از مغازه ها و بعضی ساختمان ها بازسازی شده اند.

در مرکز بازار کوچک این شهر، زنان نقاب زده به سرعت در حال حرکت هستند و بچه ها توپ بازی می نمایند. هر از چندگاهی موتورسیکلتی با سرعت عبور می نماید. بعضی سرنشینان موتورها برای خرید سبزی و میوه یا سوخت توقف می نمایند.

در مقابل دکه کوچکی برای فروش سبزی، خانم سلوی 50 ساله به خبرگزاری فرانسه می گوید: خانه مان نابود و با خاک یکسان شده. قدرت ساخت دوباره آن را نداریم.

او شرح می دهد: از افراد بازگشته، اگر کسی خانه اش را پیدا نکند، بالای خرابه خانه، چادر می زند. درخت های انار که تعداد آنها در حیاط خانه ها زیاد هستند خشک شده اند.

اهالی باغوز علاوه بر همه این مسائل، با مشکل دیگری به نام بیماری سالک روبه رو هستند. این بیماری به وسیله پشه منتقل می گردد و در مناطقی وجود دارد که با خدمات عمومی کم، آلودگی زیاد و جنازه های زیرآوار روبه رو است.

خانم فاتن الحسن 37 ساله در حالی که در تنور قدیمی نان می پزد می گوید: زندگی سخت است ... همه بچه هام سالک گرفته اند. اغلب ساکنان اینجا این بیماری را دارند. هیچ مراقبت بهداشتی انجام نمی گردد.

وی با این حال اضافه می نماید که مهم این است که ما در خانه های خود زندگی می کنیم و فعلا این برای ما کافی است.

با این حال هاشم رافت 20 ساله نمی تواند از نعمت زندگی در خانه خود بهره مند باشد و در چادر زندگی می نماید.

او می گوید: نه خدماتی وجود دارد و نه کاری هست. خانه ها خراب شده اند و خیلی ها به دلیل مین کشته شدند. حتی بیمارستان وجود ندارد.

این شهروند سوری ادامه داد: مثل این است که در جهنم زندگی می کنیم. می دانید جهنم چیست؟

 

-

منبع: عصر ایران
انتشار: 8 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 527

به "باغوز سوریه بعد از داعش: خانه های خراب، بیکاری و بیماری سالک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باغوز سوریه بعد از داعش: خانه های خراب، بیکاری و بیماری سالک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید