این غذاها را هرگز فریز نکنید

به گزارش بلندانیوز، همشهری آنلاین/ همه غذاها قابل فریز کردن نیستند و خوردن برخی از غذاهای فریز شده می تواند مضر و خطرناک باشد. در این مطلب با بهترین روش برای فریز کردن غذاها و معرفی غذاهایی که می توان آن ها را در فریزر نگهداری کرد آشنا می شوید.

این غذاها را هرگز فریز نکنید

یکی از راه های نگهداری طولانی مدت مواد غذایی فریزر کردن آنهاست. فریز کردن مواد غذایی با یکدیگر متفاوت است و قرار دادن برخی از مواد غذایی در یخچال تغییراتی در طعم، بو و کیفیت به وجود می آورد. پس همه غذاها قابل فریز کردن نیستند و خوردن برخی از غذاهای فریز شده می تواند مضر و خطرناک باشد.

شما می توانید انواع خورش، سوپ، سبزیجات سرخ شده، صیفی جات مانند بادمجان، کدو، لوبیا را به صورت سرخ نموده یا نیمه پخته در فریزر قرار دهید. برای انجماد و فریز کردن غذاهای پخته شده به طریق زیر عمل کنید:

نکات لازم برای نگهداری مواد غذایی در فریزر

غذاهایی را که می خواهید درون فریزر بگذارید، باید سرد شده باشند، زیرا قرار دادن مواد غذایی داغ در فریزر، دمای فریزر را پایین می آورد و مدت زمان لازم برای انجماد افزایش می یابد؛ به همین دلیل غذاهای تازه فریز شده یا مواد غذایی که قبلاً فریز شده ممکن است، فاسد شوند، پس برای فریز کردن غذاهای داغ صبر کنید تا خنک شوند و بعد آن ها را در فریزر قرار دهید.

برای فریز کردن غذاها، آن ها را به اندازه احتیاج هر وعده خود بسته بندی کنید، زیرا اگر مقدار غذاها زیاد باشند، باز شدن یخ مواد فریز شده باعث آغاز فعالیت باکتری های داخل آن شده و یخ زدن مجدد آن سبب تغییر رنگ، بدبو شدن و فاسد شدن باقی مانده غذا می گردد.

طریقه بسته بندی باید صحیح باشد. برای حفظ عطر، طعم و رنگ طبیعی مواد غذایی، آن ها را در پلاستیک فریزر و ظروف در بسته قرار دهید. اگر مواد غذایی را در کیسه فریزر می ریزید حتما هوای داخل کیسه را خارج کنید. قبل از قرار دادن غذا در فریزر ظروف غذاها را جهت پایین آوردن حرارت در آب خیلی سرد قرار داده و بعد از خنک شدن در مقادیر معینی که برای احتیاج هر خانواده لازم می باشد در ظروف مخصوص فریزر ریخته و منجمد کنید.

تاریخ بسته بندی و نام مواد غذایی را روی هر بسته بنویسید، تا آن ها را به موقع بهره ببرید.

برای فریز کردن انواع مواد غذایی در همه فصل ها باید دمای فریزر شما زیر 18 درجه سانتیگراد باشد تا مواد فریز شده سالم بمانند. فریز کردن غذاها حرکت مولکول های آن ها را کاهش می دهد و موجب غیرفعال شدن میکروب ها، باکتری ها، مخمرها و کپک ها می شوند و از فساد مواد غذایی جلوگیری می نماید.

ماندگاری غذاهای پخته در فریزر

شما می توانید انواع خورش، سوپ، کباب ها و گوشت پخته را در فریزر نگهداری کنید. برای فریز کردن کدو، بادمجان و لوبیا آن ها را سرخ کنید و در فریزر قرار دهید. اما مدت نگهداری این غذاها متفاوت است. غذاهای پخته شده، آب گوشت، سوپ ها و خورش ها تا 3 ماه در فریزر قابل نگهداری هستند.

چه غذاهای پخته ای را نباید فریز کرد؟

غذاهای سرخ شده

نگهداری غذاهای سرخ شده در فریزر باعث از بین رفتن تردی و خوشمزگی غذاها و نرم شدن آن ها می گردد، پس غذای سرخ شده خود را فریز نکنید.

برنج پخته

برنج یکی از غذاهای پرمصرف است که باقی مانده آن احتیاج به مراقبت خاصی دارد. منجمد کردن برنج پخته سبب ایجاد تغییراتی در طعم، بو و کیفیت غذا می گردد؛ پس بهتر است برنج پخته را فریز نکنید. اما اگر قصد فریز کردن برنج پخته را دارید آن ها را بیشتر از معمول پخته و در ظرف ها یا پلاستیک هایی به اندازه یک وعده غذایی ریخته و در فریزر قرار دهید.

غذاهای کنسروی

قرار دادن غذاهای کنسروی درون فریزر سبب حجیم و عظیم شدن آن ها شده و سبب منفجر شدن یا شکستن قوطی می گردد.

ماکارونی پخته

قراردادن ماکارونی یا پاستای پخته شده در فریزر سبب شل شدن این غذا می گردد، پس بهتر است اگر می خواهید ماکارونی را در فریز بگذارید، آن را نیم پز و فریز کنید و در زمان مصرف آن را داغ کنید. ماکارونی را قبل از داغ کردن برای مدتی در بیرون از یخچال نگه دارید تا یخ آن کاملاً باز گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 30 آبان 1399 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1054

به "این غذاها را هرگز فریز نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این غذاها را هرگز فریز نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید