اصول فریز کردن مواد غذایی با ترفندهای خاص

به گزارش بلندانیوز، انجماد یک راه مناسب و مفید برای ذخیره مواد غذایی اضافی و غذاهای پخته شده است. روزانه خیلی از انواع سبزیجات خام و پخته، گوشت ها و غذا های پخته احتیاج به فریز کردن دارند. در این مطلب ترفندها و روش صحیح فریز کردن مواد غذایی را یاد بگیرید تا بتوانید طعم، بافت و رنگ مواد غذایی را حفظ کنید.

اصول فریز کردن مواد غذایی با ترفندهای خاص

فریز کردن مواد غذایی از زمان های قدیم یک روش مرسوم و متداول برای نگهداری مواد غذایی بوده است. با اختراع یخچال و فریزر در مدل های متنوع در سراسر جهان، مردم دیگر دغدغه نگهداری از مواد غذایی مثل گوشت و سبزیجات را ندارند. این مواد غذایی که در گرما و هوای آزاد به سرعت فاسد می شوند با فریز کردن عمری طولانی حتی تا شش ماه و یکسال پیدا می نمایند. اما ممکن است طعم و عطر آن ها تغییر کند.

خبرنگاران در این مطلب ترفند هایی به شما می آموزد که با فریز کردن مواد غذایی به شکل صحیح، با بسته بندی های مناسب و نوشتن تاریخ فریز کردن و نام مواد غذایی روی بسته بندی، کیفیت مطلوب مواد غذایی منجمد شده را حفظ کنید.

روش های بسته بندی برای فریز کردن مواد غذایی

1- برای منجمد کردن مواد غذایی دقت لازم را داشته باشید که این مواد غذایی با یخ زدن حالت و بافت خود را از دست ندهند. غذا هایی مانند: گوشت، ماهی، سبزیجات، میوه ها، نان، شیرینی، پنیر رنده شده، کره مارگارین، نخود فرنگی، سوپ، سبزیجات، فلفل چیلی و موارد مشابه برای فریز کردن مناسب هستند.

اما مواد غذایی مانند تخم مرغ خام، دانه های پخته شده و پاستوریزه، بیشتر غذای سرخ شده، مایونز، خامه ترش، ژله میوه، نعناع، ژلاتین و سس شیرین برای فریز کردن مناسب نیستند و بعد از یخ زدایی طعم و رنگ و بافت خود را از دست می دهند و کیفیت مطلوبی برای استفاده نخواهند داشت.

2- سعی کنید موقع فریز کردن مواد غذایی، از هیچ گونه ادویه ای استفاده نکنید. بیشتر ادویه جات در اثر یخ زدن طعمی تلخ و رنگی تیره پیدا می نمایند و کیفیت مواد غذایی را نیز از بین می برند. حتی گیاهانی که طعم قوی و تلخ دارند مثل پیاز، پیازچه و کرفس نیز به عنوان چاشنی غذا های منجمد نباید استفاده شوند. سعی کنید غذا را بدون ادویه منجمد کنید و بعد از یخ زدایی ادویه مورد نظر را روی آن ریخته و میل نمایید.

3- غذا هایی که به تازگی پخته اید و قسمتی از آن را می خواهید منجمد کنید، قبل از سرد شدن داخل فریزر قرار ندهید. اجازه دهید غذا در دمای اتاق حدود 20 الی 30 دقیقه خنک گردد سپس آن را درون فریزر قرار دهید.

4- بعد از اینکه غذای پخته خنک شد و تصمیم گرفتید آن را منجمد کنید، ابتدا غذا را درون یک ظرف کم عمق ریخته و درون یخچال قرار دهید تا خنک گردد. سپس آن را در یک بسته بندی مناسب به فریزر منتقل کنید.

توجه: اگر غذای گرم را مستقیم داخل فریزر بگذارید، گرمای حاصل از آن باعث گرم شدن دمای فریزر و تا حدی آب شدن یخ بقیه بسته های مواد غذایی می گردد. این امر تاثیر منفی روی طعم و کیفیت سایر مواد غذایی منجمد می گذارد.

5- برای بسته بندی مواد غذایی، از بسته بندی های پلاستیکی و کیسه های فریزر با کیفیت بالا استفاده نمایید. کیسه هایی که انتخاب می کنید باید انعطاف پذیر و مخصوص فریزر باشند. می توانید از کیسه های کاغذی یا فویل های آلومینیومی که لایه محافظ رطوبت دارند نیز برای فریز کردن مواد غذایی استفاده نمایید.

6- برای بسته بندی مواد غذایی می توانید از ظرف های پلاستیکی مخصوص فریزر که ابعاد مختلف و درپوش مناسبی دارند نیز بهره ببرید. سعی کنید غذا های پخته را در این بسته های کوچک بریزید. این کار باعث می گردد هر میزان از غذا را که احتیاج داشتید بردارید و گرم کنید. اگر از بسته بندی های عظیم بهره ببرید مجبور می شوید کل غذا را یخ زدایی کنید، قسمتی را استفاده و قسمت دیگر را یا دور بریزید یا دوباره فریز کنید. دوباره فریز کردن مواد غذایی اصلا توصیه نمی گردد.

7- سعی کنید مواد غذایی داخل کیسه های فریزر را به نحوی بسته بندی کنید که مسطح و دارای شکل های مستطیل یا مربع باشند. با این کار ضمن اینکه مواد غذایی با توجه به عمق کم سریعتر یخ می زند، فضای فریزر هم هدر نمی رود و می توانید مواد غذایی را روی هم به راحتی بچینید.

8- درب بسته بندی مواد غذایی که برای فریز کردن در نظر می گیرید را به خوبی ببندید. کیسه پلاستیکی یا ظرف فریزر هر کدام را استفاده می کنید اطمینان حاصل کنید که در پوش محکمی دارند و مواد غذایی بیرون نمی ریزد. می توانید از نوار فریزر مخصوص کیسه های فریزر نیز استفاده نمایید.

9- برچسب های کوچک تهیه کنید و روی آن نام و تاریخ بسته بندی مواد غذایی را یادداشت نمایید. با این کار زمان فریز کردن مواد غذایی را فراموش نخواهید کرد و لازم نیست برای پیدا کردن یک ماده غذایی کل بسته بندی ها را باز و بسته کنید.

10- وقتی ماده غذایی را برای منجمد شدن درون فریزر قرار می دهید، سعی کنید فضای کمی را در اطراف آن خالی کنید، به این ترتیب هوا در اطراف آن گردش می نماید و غذا سریع تر منجمد می گردد. وقتی به طور کامل یخ زد می توانید بسته بندی را روی بقیه مواد غذایی درون فریزر قرار دهید.

همچنین بخوانید: 13 روش خلاقانه برای استفاده متفاوت از پلاستیک فریزر

فریز کردن مواد غذایی مانند مرغ، گوشت و ماهی

1- قبل از منجمد کردن مرغ، گوشت و ماهی، سعی کنید تمام چربی ها و استخوان ها را از گوشت جدا کنید.

2- با فریز کردن مرغ و بسته بندی درست آن، می توانید تا 9 ماه درون فریزر آن را با کیفیت مطلوب نگهداری کنید.

3- گوشت ها را تنها در زمان توصیه شده در فریزر نگهداری کنید. گوشت گوسفند را تا یک ماه، گوشت پخته شده را تا دو ماه، گوشت گاو را تا سه ماه و را تا دو هفته نگه دارید.

4- هرچه ماهی چرب تر باشد مانند قزل آلا، مدت زمان نگهداری از آن کمتر می گردد. قزل آلا نهایتا سه ماه و ماهی های کم چرب تر را تا 6 ماه می توانید درون فریزر نگهداری کنید. صدف را برای 2 تا 3 ماه نگهداری کنید. نگهداری میگو در فریزر برای 3 تا 6 ماه خوب است. خرچنگ می تواند تا 12 ماه منجمد بماند.

5- برای جلوگیری از بو دریافت فریزر با بوی ماهی، آن ها را دو بار درون کیسه فریزر و ظرف های پلاستیکی بسته بندی کنید.

فریز کردن میوه ها و سبزیجات

1- سبزیجاتی که آب کمی دارند، معروف به سبزیجات دوست دار انجماد هستند. سبزیجات با آب زیاد را منجمد نکنید، زیرا بافت، طعم و رنگ بدی پیدا می نمایند.

2- سبزیجات را قبل از فریز کردن، خوب بشویید 2 الی 5 دقیقه در آب بجوشانید و سپس با یک حوله کاغذی خشک کنید و فریز کنید.

3- بیشتر سبزیجات طعم و بافت خود را 8 الی 12 ماه حفظ می نمایند. اما گوجه فرنگی را تنها 2 ماه درون فریزر نگه دارید.

4- بیشتر میوه ها را اگر تا یکسال درون فریزر نگه دارید طعم و کیفیت خود را حفظ می نمایند. مرکبات را بین 4 الی 6 ماه فریز کنید و توجه داشته باشید که بهتر است میوه هایی آبدار مثل هندوانه را فریز نکنید و موز ها را هم بعد از 2 ماه فریز کردن دور بریزید.

همچنین بخوانید: 12 نکته طلایی برای تازه نگه داشتن مواد غذایی

برگرفته از: Wikihow

منبع: setare.com
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1225

به "اصول فریز کردن مواد غذایی با ترفندهای خاص" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصول فریز کردن مواد غذایی با ترفندهای خاص"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید