آمار مرگ ناشی از کرونا در بیماران پیوندی ، 27 هزار نفر در لیست انتظار پیوند عضو ، تبلیغات فروش کلیه برچیده می شود

به گزارش بلندانیوز، مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان از انجام 1078 اهدای عضو در کشور خبر داد و در عین حال گفت: در سال گذشته میزان پیوند کلیه از افراد مرگ مغزی افزایش یافته است.

آمار مرگ ناشی از کرونا در بیماران پیوندی ، 27 هزار نفر در لیست انتظار پیوند عضو ، تبلیغات فروش کلیه برچیده می شود

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر کتایون نجفی زاده در ارتباط ویدئوکنفرانسی با خبرنگاران با بیان اینکه انجمن در سال گذشته به عنوان بازو و در کنار وزارت بهداشت با این وزارتخانه همکاری کرد و کوشید، گفت: یکی از شاخص های مهم اهدای عضو PMP است که تعداد اهدای عضو به ازای یک میلیون نفر جمعیت را نشان می دهد. این شاخص در دنیا به صورت یک دهم یک دهم حرکت می کند و هر یک دهم افزایش آن، نشان دهنده تلاش دولت و ارگان های فرهنگ ساز آن جامعه است. در کشور ما این شاخص در دو سال گذشته 11.2 بوده، اما سال گذشته به 14 رسیده که بسیار قابل توجه است.

وی اضافه کرد: در سال گذشته 1078 مورد اهدای عضو در کشور انجام شد. باید توجه کرد که سالانه بین حدود پنج تا هشت هزار مرگ مغزی در کشور اتفاق می افتد که طبق آمارهای دنیای نیمی از افراد، یعنی در سه تا چهار هزار نفر از افراد مرگ مغزی شده قابلیت اهدای عضو وجود داشته است. این موضوع دو پیام دارد؛ یکی اینکه به 1078 خانواده ای که تصمیم درست گرفتند و اعضای عزیزشان را اهدا کردند، تبریک می گویم. در عین حال جای تاسف دارد که یک سوم تا یک چهارم موارد مرگ مغزی مان را استفاده کردیم و بقیه اعضای قابل استفاده مرگ مغزی به زیر خاک رفتند.

نجفی زاده ادامه داد: یک بیمار دیالیزی برای زندگی، باید هفته ای سه روز به مرکز دیالیز برود و چهار ساعت زیر دستگاه باشد. درحالیکه با پیوند کلیه می توان این عملکرد را به دست آورد و فرد به زندگی عادی برشود و حتی یک قهرمان ورزشی باشد، اما متاسفانه این کلیه، قلب و کبد و... افراد مرگ مغزی به زیر خاک می رود.

وی با بیان اینکه از هر فرد مرگ مغزی شده، هشت عضو قابل اهدا است، گفت: طی سال گذشته شاهد افزایش تعداد پیوند کلیه از افراد مرگ مغزی و کاهش این پیوند از افراد زنده بودیم. به طوری که در سال گذشته 3234 پیوند عضو در کشور اجرا شده که عمده ترین آن کلیه بوده و در درجه بعدی پیوند کبد بیشترین میزان را به خود اختصاص داده و بعد از آن هم پیوند قلب واقع شده است.

  • آمار مرگ و میر کرونا در بیماران پیوند عضو

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان در پاسخ به سوالی درباره میزان آسیب پذیری افراد پیوندی و یا نیازمند اهدای عضو در مقابل بیماری کووید-19 گفت: شخصی که ایمنی اش ضعیف باشد اگر ویروس کرونا وارد بدنش شود، بیشتر در معرض خطر مرگ قرار می گیرد. بر همین اساس بعد از شیوع کرونا، پیوند اعضا در تمام دنیا متوقف شد و فقط به موارد اورژانس و افرادی که ثابت شود کرونا ندارند، محدود شد. در عین حال بر اساس آمارها روزی هفت تا 10 نفر به دلیل نرسیدن عضو پیوندی از دست می فرایند، حال تصور کنید که از اسفند ماه و بعد از شیوع کرونا این آمار به کجا رسیده است. البته امیدواریم با برطرف شدن کرونا پیوند عضو به شرایط عادی برشود.

وی درباره میزان درگیری بیماران پیوندی با کرونا، اظهار کرد: متاسفانه کرونا تعدادی از بیماران پیوندی را درگیر کرده است. البته طبق مصاحبه ای که با مراکز پیوند مختلف داشتیم افرادی که در گذشته پیوند عضو داشته اند، بیشتر درگیر می شوند. بیماران پیوندی جدید از آنجایی که در قرنطینه بودند، کمتر مبتلا شدند. موارد پیوندی قدیمی را داشتیم که متاسفانه مبتلا شدند و باید توجه کرد که آمار مرگ و میر بیماران پیوندی که مبتلا به کرونا می شوند، چندین برابر افراد عادی جامعه است و حتی به 50 درصد می رسد.

نجفی زاده با بیان اینکه به طور کلی آمار مرگ ناشی از کرونا در بیماران پیوندی حتی به 50 درصد هم می رسد، اضافه کرد: کار خوبی که وزارت بهداشت در این شرایط انجام داد، این بود که با همکاری بیمه ها و سازمان غذا و دارو نسخه های بیماران را تمدید کرد تا بیماران بتوانند با همان نسخه قدیمی و بدون مراجعه مجدد به پزشک، داروهایشان را تحویل بگیرند. در عین حال از مراکز پیوند هم تشکر می کنم که سعی کردند با تمام بیماران پیوندی تماس گرفته و توصیه های لازم را به آنها ارائه دهند و از راه دور بیماران را کنترل کنند تا اگر مسئله ای داشتند و یا علائمی پیدا کردند و نیاز به مراجعه به پزشک داشتند، سعی کردند از دور کنترل کرده و در صورت نیاز آنها را به پزشکان محلی ارجاع دهند تا نیازی به مسافرت نداشته باشند.

نجفی زاده همچنین گفت: به دنبال تفاهم نامه وزارت بهداشت با انجمن اهدای عضو ایرانیان، وظیفه ایجاد سامانه ثبت اطلاعات فراهم آوری و ثبت اعضا به انجمن اهدای عضو ایرانیان سپرده شد و بیش از یکسال است که انجمن در این زمینه فعالیت می کند. فاز یک و دو آن که آمار اهدای عضو و آمار بیماران نیازمند پیوند است، در کشور راه اندازی و به وزارت بهداشت تحویل داده شده است.

او گفت: هر فازی که راه اندازی و تکمیل می شود، به وزارت بهداشت تحویل داده می شود و وزارت بهداشت از مراکز می خواهد که اطلاعات شان را در این سامانه وارد کنند. از مرداد ماه به بعد که فاز پنجم سامانه به سرانجام می رسد، شاهد خواهید بود که وزارت بهداشت آمار با طیف وسیع ارائه نمی دهد، بلکه می تواند به صورت دقیق اعلام کند که میزان مرگ مغزی و اهدای عضو چقدر بوده است و آمار مربوط به این حوزه را با جزئیات اعلام کند.

  • به 3432 پیامک دهید و کارت اهدای عضو بگیرید

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان در ادامه گفت: برای اهداکنندگان زنده هم سامانه ای در وزارت بهداشت وجود دارد. البته درباره افراد زنده ای که تمایل دارند بعد از مرگ اعضایشان اهدا شود و می خواهند کارت اهدای عضو داشته باشند سامانه Ehdacenter.ir از سوی انجمن راه اندازی شده که برای همه مردم کارت اهدای عضو صادر می کند و مردم می توانند ثبت نام کنند و اطلاعات شان از کل کشور قابل دسترس است.

وی ادامه داد: اطلاعات تمام کسانی که مایل هستند کارت اهدای عضو داشته باشند، در آن ثبت می شود. در عین حال هر فرد می تواند حتی با موبایل غیرهوشمند به شماره 3432 که نشان دهنده کلمه اهدا بر روی شماره گیر تلفن است، یک پیامک بفرستد و کد ملی خود را ارسال کند. سپس تاریخ تولد و نام و نام خانوادگی اش پرسیده می شود و با همین سه اطلاعات کارت اهدای عضو برایش صادر و لینک تصویر کارت برایش ارسال می شود که می تواند هر زمان که به اینترنت دسترسی داشت، تصویر آن را ذخیره کند و یا از آن پرینت بگیرد.

  • چند درصد ایرانی ها کارت اهدای عضو دارند؟

نجفی زاده درباره آمار ایرانیانی که صاحب کارت اهدای عضو هستند هم گفت: علی رغم اینکه در کشور فرهنگسازی وسیعی از سال 1384 در زمینه اهدای عضو انجام شد، اما از کل حدود 50 میلیون بزرگسالی که در کشور وجود دارند، حدود 12 درصد کارت اهدای عضو دارند. این درحالیست که در کشوری مانند آمریکا این رقم 46 درصد بود و اخیرا به 58 درصد رسیده است.

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان اضافه کرد: در انگلیس هم یک سوم بزرگسالان شان کارت اهدای عضو دارند. اینکه چرا علی رغم همه فرهنگسازی ها در ایران فقط 12 درصد بزرگسالان کارت اهدای عضو دارند، دلایلی دارد؛ یکی اینکه مردم نمی دانستند به چه صورت کارت اهدای عضو را دریافت کنند. در عین حال در کشورهای دیگر در صورت تمایل افراد به اهدای عضو، نشان اهدای عضو بر روی گواهی نامه رانندگی درج می شود. حال تصور کنید که در ایران روزی حدود 16 هزار نفر گواهی نامه می گیرند و اگر این اقدام در کشور ما انجام شود و تمایل به اهدای عضو بر روی گواهی نامه رانندگی ثبت شود، مطمئن باشید که ایران خیلی زود به آمار دنیای می رسد.

  • پیگیری ثبت نشان اهدای عضو بر گواهینامه رانندگی و کارت ملی

نجفی زاده ادامه داد: در راستای ثبت نشان اهدای عضو بر روی گواهی نامه اقدامات زیادی طی سال های اخیر اجرا شده است. کار از دفتر حقوقی وزارت بهداشت آغاز شد و بعد از تایید این دفتر به وزارت کشور رفت و دفتر حقوقی وزارت کشور هم آن را تایید کرد. سپس برای ناجا ارسال شد. جلسات متعددی با مسئولان وزارت کشور و ناجا داشتیم و فرآیندها بررسی و موضوع تصویب شد. از طریق وزیر کشور برای هیات دولت نامه ای ارسال شد و درخواست شد که این مساله به عنوان یک تبصره در ماده 16 گواهی نامه رانندگی اضافه شود، اما متاسفانه دو سال پیش در یکی از کمیسیون های فرعی اجتماعی رد شد که داریم پیگیری می کنیم که علت رد شدن آن تعیین شود و ابهامات روشن شود.

وی گفت: باید توجه کرد که حتی اگر یک نفر بر روی گواهی نامه رانندگی اش نشان اهدای عضو ثبت شود، باز هم نظر خانواده پرسیده می شود و اگر خانواده مخالفت کنند، اهدای عضوی انجام نمی شود. اینطور نیست که بدون نظر خانواده اهدای عضوی انجام شود. صحبت هایی با دکتر دنیاگیری و مسئولان هیات دولت کردیم و به زودی نشان اهدا بر روی گواهی نامه رانندگی و حتی کارت ملی درج خواهد شد.

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان اضافه کرد: اقدام دیگری که انجام دادیم و از روز ملی اهدای عضو پرده برداری می شود، ابر اهدا است که به این معنی است که فردی که کارت اهدای عضو دریافت می کند، در صورت تمایل می تواند ویدیویی از خودش گرفته و بر روی ابر اهدا آپلود کند تا اگر خدایی نکرده دچار مرگ مغزی شد، خانواده اش می توانند ویدیو او را دیده و بدانند که نظر عزیزشان چه بوده است.

  • پیوند کلیه تحت نظارت وزارت بهداشت

نجفی زاده در پاسخ به سوالی درباره شرایط کلیه فروشی در کشور با توجه به نظارت وزارت بهداشت در زمینه پیوند عضو از زنده، گفت: انجمن در زمینه پیوند از فرد زنده فعالیت نمی کند، اما طبق اطلاعی که ما داریم، خوشبختانه وزارت بهداشت پیوند کلیه از افراد زنده را کاملا تحت کنترل خودش گرفته و ثبت اطلاعات تمام گیرندگان و اهدای کنندگان تحت نظارتش است. شاید قبلا امکان این وجود داشت که یک اهداکننده زنده داوطلب و چه با پرداخت هزینه پیدا شود و بخواهد کلیه اهدا کند، اما در حال حاضر تخصیص کلیه از افراد زنده با وزارت بهداشت است. یعنی کسی نمی تواند بگوید من می خواهم کلیه ام را به فلان فرد خاص اهدا کنم. البته به جز دهنده فامیل. نتیجه این شده که اطلاعیه های روی دیوار و در آگهی هایی که در سایت ها در این زمینه وجود داشت که به دنبال اهدا کننده هستند، دیگر به درد نمی خورد و وزارت بهداشت است که تعیین می کند که اهداکننده به چه کسی کلیه بدهد و نتیجه این اقدام، این است که اطلاعیه ها دارد برچیده می شود و ان شالله به زودی شاهد خواهیم بود که دیگر چنین مواردی در کشور دیده نشود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 789

به "آمار مرگ ناشی از کرونا در بیماران پیوندی ، 27 هزار نفر در لیست انتظار پیوند عضو ، تبلیغات فروش کلیه برچیده می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمار مرگ ناشی از کرونا در بیماران پیوندی ، 27 هزار نفر در لیست انتظار پیوند عضو ، تبلیغات فروش کلیه برچیده می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید