30 دقیقه ورزش روزانه با بدن شما چکار می کند؟

به گزارش بلندانیوز، آخرین بررسی ها نشان داده اند افرادی که فعالیت های ورزشی مداوم مانند دویدن یا شنا را به طور منظم انجام می دهند، کمتر از دیگران به مسائل روانی مبتلا می شوند.

30 دقیقه ورزش روزانه با بدن شما چکار می کند؟

به گزارش گروه اجتماعی بلندانیوز، ورزش می تواند علائم مشکلاتی مانند میگرن و دوبینی را که منشا مغزی دارند تا حدی کاهش دهد. همین مطالعات نشان می دهند انجام ورزش هایی مانند بدمینتون و اسکی که هنگام انجام آن ها مغز باید در کسری از ثانیه تصمیم بگیرد، می تواند روی عملکرد کلی مغز تاثیر مثبتی بگذارد. در حقیقت با محاسبه عکس العمل های بیشتر هنگام ورزش، مغز نیز به فعالیت و واکنش وادار می گردد. فعالیت بیشتر مغز در نهایت ممکن است علائم بیماری هایی مانند آلزایمر و پارکینسون را نیز تا حدی کاهش دهد:

تقویت تفکر: به همان اندازه که حل جدول یا پازل به تولید سلول های مغزی می انجامد، انجام ورزش جدید در بزرگسالی نیز به نتایج مشابهی منتهی می گردد. نتایج مطالعات عصب شناسی تیز حاکی از آن است که یادگیری مهارت های فیزیکی جدید در بزرگسالی، به افزایش حجم سلول های خاکستری در بخش های کنترل حرکتی مغز، منتهی می گردد.

پیشگیری از افسردگی: نتایج جدیدترین تحقیقات نشان داده که ورزش یک دارو برای رفع افسردگی محسوب می گردد. محققان این توضیح را داده اند که استرس و افسردگی منجر به تولید مواد مضر در خون و مغز می گردد. با این حال پروتئین خاص به نام عضله اسکلتی PGC-1α1 منجر به شکستن و از بین بردن ماده مضری می گردد که توسط استرس تولید شده است. خبر خوب این است که این پروتئین محافظ در برابر استرس به طور طبیعی در طی ورزش کردن تولید می گردد.

افزایش انرژی: محققان دانشگاه جورجیا اعلام کرده اند که سطوح متوسط ورزش در روز منجر به افزایش انرژی کلی بدن می گردد و کاهش خستگی مفرط را به همراه دارد.

افزایش حافظه: انجام ورزش مداوم باعث افزایش حافظه و قدرت یادگیری می گردد.

ورزش کردن تولید سلول های هیپوکامپوس را که مسئول حافظه و یادگیری هستند افزایش می دهد.

افزایش انعطاف پذیری در برابر تنش: تنها 30 دقیقه ورزش روزانه تفاوت بزرگی را در وضعیت احساسی در مقابل استرس ایجاد می کند. فعالیت های ورزشی تاثیری مثبت بر افزایش دوپامین، سروتونین، نورآدرنالین و گابا آمینواسید دارد که خود سبب بیشتر آرامش بیشتر در افراد می گردد.

جلوگیری از تحلیل کارایی شناختی: این حقیقت دارد که هر چقدر سن بالا می رود، مغز هم تحلیل می رود و احتمال ابتلا به بیماری هایی، چون آلزایمر افزایش می یابد. با وجود اینکه ورزش نمی تواند آلزایمر را درمان کند، اما انجام آن می تواند از تحلیل رفتن مغز جلوگیری کند. تحلیل کارایی شناختی معمولا بعد از 45 سالگی اتفاق می افتد. ورزش کردن به خصوص بین سنین 25 تا 45 سال باعث افزایش مواد شیمیایی در مغز می گردد که از تحلیل رفتن هیپوکامپوس جلوگیری می کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 دی 1398 بروزرسانی: 4 دی 1398 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 283

به "30 دقیقه ورزش روزانه با بدن شما چکار می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "30 دقیقه ورزش روزانه با بدن شما چکار می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید