گردشگری دفاع مقدس، راهبردی نو برای توسعه غرب کشور

به گزارش بلندانیوز، در این میان ازجمله جاذبه های نوینی که ماحصل رشادت ها و ایثارگری های رزمندگان اسلام و پشتیبانی ملت عظیم میهن اسلامی در طی هشت سال جنگ تحمیلی و مقابله با دشمنان تا دندان مسلح در گستره مناطق جنگی است (برای نسل حاضر و آینده نیز به یادگار مانده است)، همانا جاذبه های ناشی از جنگ در جای جای مناطق عملیاتی و همچنین مناطق تأثیرپذیر از جنگ به ویژه در مناطق غربی کشور است.

گردشگری دفاع مقدس، راهبردی نو برای توسعه غرب کشور

جاذبه های ناشی از جنگ، میراث همواره زنده بزرگانی است که با هدیه نمودن جان و سال های قابل توجهی از عمر خویش، نه تنها زرین ترین و افتخارآمیزترین برگ کتاب تاریخ نظامی ایران را رقم زدند، بلکه توانستند با خلق ارزش های بی بدیل به شکل خارق العاده ای در حوزه های سیاسی، اجتماعی، مالی و مدیریتی ایران اسلامی و حتی مناسبات کشور در سطح منطقه ای و جهانی نیز تأثیرگذار باشند و درمجموع با به هم ریختن بسیاری از معادلات استراتژیک، نظم و قواعد نوینی را نیز پایه گذاری کنند که می توان به طور مختصر آن را در بسته ای واحد به عنوان ارزش های متعالی دوران دفاع مقدس قرار داد، ارزش هایی که منجر به نهادینه شدن فرهنگ مقاومت، ایثار، کوشش و همبستگی اقوام و مناطق مختلف شده و از سویی ضامن استقلال، پیشرفت، تعالی، امنیت و ثبات کشور در گستره زمان نیز هست.

امروزه اهمیت صنعت گردشگری باعث شده است که دامنه وسیعی از تصمیم سازی های راهبردی و اجرایی در سطح کشورها و مناطق دارای جاذبه های گردشگری، برای توسعه این صنعت به اجرا درآید.

توسعه گردشگری دفاع مقدس در نواحی جنگ زده و مناطق عملیاتی استان ایلام مبتنی بر محرومیت زدایی، توسعه مالی و اشتغال زایی در جهت آشناسازی گردشگران با استان محروم و شناخته نشده ایلام مبتنی بر تلفیق جاذبه های گردشگری طبیعی، تاریخی فرهنگی استان با آثار و جاذبه های گردشگری جنگ هم راستا با تقویت پتانسیل ترانزیتی استان ایلام می تواند به برطرف این محرومیت ها یاری شایانی نماید.

برای پویایی و بهره برداری پایدار از ظرفیت های گردشگری جنگ که نقش و تأثیر بسزایی در حفظ میراث و ارزش های متعالی دوران دفاع مقدس و تحرک بخشی به اقتصاد محلی، استانی و کشوری خواهد داشت، ضرورت ثبت محوطه های یادمانی دفاع مقدس اهمیت خواهد یافت، تا اولاً زمینه بهره برداری پایدار از ظرفیت های خدادادی و جاذبه های جنگ را فراهم نماید و از جانب دیگر مداخله های غیرمنطقی و بعضاً مخرب دستگاه ها و افراد مختلف در این گونه از مناطق را محدود کند.

23 بهمن ماه سال 65 و به مناسبت سالگرد پیروز انقلاب اسلامی، تیم های فوتبال منتخب بخش چوار و منتخب جوانان ایلام در ساعت 16 آغازگر یک مسابقه رؤیایی و باورنکردنی بودند. مسابقه ای که هیچ گاه با سوت داور انتها نیافت، فوتبال تبدیل به پلی برای رسیدن به ایثارگری و شهادت شد و زیباترین پیوند بین فوتبال و شهادت در زمین فوتبال چوار ایلام شکل گرفت. حادثه ای که منجر به شهادت جمعی از جوانان و نوجوانان فوتبالیست شد که در نوع خود در ورزش فوتبال بی سابقه است. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این محوطه یادمانی را در فهرست میراث ملی به ثبت رساند تا گام مؤثری در راستای حفظ این اثر برداشته گردد.

امید است با ثبت دیگر مناطق جنگی و حفاظت از آن ها، علاوه بر برخورداری از منابع و منافع یادمان های دوران جنگ تحمیلی از تنوع منابع طبیعی و تاریخی فرهنگی این آثار بهره برداری توسعه ای در راستای سیاست ها و وظایف وزارت به انتها رسد.

منبع: گردشبان
انتشار: 19 آبان 1399 بروزرسانی: 19 آبان 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1029

به "گردشگری دفاع مقدس، راهبردی نو برای توسعه غرب کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری دفاع مقدس، راهبردی نو برای توسعه غرب کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید