چهارمین روز جشنواره برای سردشت با یک مهران مدیری خوش تیپ

به گزارش بلندانیوز، در نیمه راه جشنواره فیلم فجر، پرحاشیه ترین و پرخبرترین روز این رویداد برای روز چهارم ثبت شد.

چهارمین روز جشنواره برای سردشت با یک مهران مدیری خوش تیپ

به گزارش خبرنگاران، در چهارمین روز جشنواره فیلم فجر یعنی سه شنبه، 15 بهمن ماه خبرها و حاشیه های مختلفی از جشنواره در تهران و شهرهای دیگر و در خبرهای رسمی و فضای مجازی دست به دست می شد.

مثلا در فضای مجازی یک فیلمساز از نمایش داده نشدن فیلمش در مشهد گله مند بود و یک فیلمساز دیگر هم از نتیجه اولین شمارش آرای مردمی که برایش هشتگ تقلب هم زد گله داشت. این اتفاق اگرچه حتما برای صاحب اثر و همینطور صاحبان تمام آثار قابل پیگیری و بررسی است اما شاید بهتر بود پیش تر، دست کم یکی از عوامل سازنده فیلم ها از نحوه رأی گیری وچگونگی شمارش آرا مطلع و توجیه میشد تا راه برای هر نوع سوء برداشت احتمالی یا بدگمانی بسته شود یا اگر هم مورد مسئله داری وجود داشت راه پیگیری آن توضیح داده می شد.

بجز این ها در فضای مجازی و نیز خارج از دایره خبرهای رسمی رسانه ها، بحث های نسبتا تندی درباره فیلم مجیدی و اطلاعیه جشنواره داغ بود و عده ای منتقد بودند که اگر فیلم خورشید مجید مجیدی به دلیل تکمیل نشدن مراحل فنی تا تاریخ 14 بهمن نرسیده پس چطور مورد پسند هیأت انتخاب قرار گرفته است؟ و اینکه چرا جشنواره یا مدیرانش باید بخاطر نام مجیدی از او حمایت ویژه ای کنند؟

ابن بحث ها در انتها روز چهارم جشنواره وارد مرحله جدیدی شد چرا که ستاد جشنواره شامگاه 15 بهمن اظهار داشت، فیلم مجیدی به جشنواره رسیده و اولین نمایش آن در سینمای ایران مال در روز چهارشنبه خواهد بود. اما در این خبر اشاره ای نشده که با وجود این تاخیر و اینکه فیلم پسرکشی، هم در جدول نمایش و هم رای گیری مردمی جایگزین خورشید شده است، آیا این فیلم باز هم داوری خواهد شد یا خیر؟!

در این روز حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی هم به پردیس ملت آمد و به تماشای فیلم دوزیست بروز نیک نژاد هم نشست.

او در بازدید از سینمای رسانه ، از سوی خبرنگاران درباره فضای تلخ بسکمک از فیلم ها مورد پرسش قرار گرفت و در پاسخ به اینکه آیا میتوان از تعدد این فیلم ها کم کرد؟ گفت: مطابق مقررات، سازمان سینمایی تنها نقش نظارتی در تولید فیلم ها دارد و فیلمسازی در چهارچوب شورای پروانه ساخت است و معیارهای مشخصی دارد. طبیعتا فیلمسازان براساس علایق، برداشت خود از اجتماع و اولویت های مدنظر، انتخاب می کنند که چه فیلمی بسازند. امسال هم تنوع موضوعی و گونه ای خوبی در فیلم ها داریم که این به داشتن تصویر درست از سینمای ایران کمک می کند.

انتظامی همچنین به حرفه ای تر شدن فضای سینمای رسانه ها و نشست های پرسش و پاسخ فیلم ها اشاره کرد؛ مسئله ای که در چند سال اخیر بسیار مورد توجه خبرنگاران بوده تا از حضور افراد غیرحرفه ای که در طول سال فعالیت مستمری در حوزه سینما ندارند در سالن رسانه ها جلوگیری شود.

با این حال با وجود این حساسیت، هر سال بیشتر خبرنگاران و عکاسان و منتقدان به دیدن چهره هایی غیرسینمایی اما شناخته شده و سینمادوست عادت دارند تا جایی که امسال نبودشان به چشم آمده است، از جمله عادل فردوسی پور که گاهی به عنوان مهمان به کاخ جشنواره می آمد اما حالا که در قاب تلویزیون هم دیده نمی شود غیبتش در جشنواره فیلم فجر بیشتر مشهود است.

اما از اینها که بگذریم در چهارمین روز جشنواره همانند سه روز قبا، سه فیلم داستانی تازه ساخته شده به نمایش درآمد.

در میان آن ها دو بازیگر مطرح یعنی شهاب حسینی و پیمان معادی به نشست های پرسش و پاسخ فیلم های خود نرسیدند که البته گفته شد معادی برای اختتامیه در تهران خواهد بود.

اولین فیلمی که در این روز اکران شد آن شب به کارگردانی کوروش آهاری بود که در بخش نگاه نوع جشنواره به عنوان اولین اثر بلند این فیلمساز پذیرفته شده بود. آهاری این فیلم را با بازی شهاب حسینی در امریکا ساخته و یکی از معدود فیلم های ایران در قالب ژانر ترسناک و تریلر است که اگرچه ساختار فیلم تا به انتها می تواند قابل قبول باشد، اما بخش هایی از ابتدای فیلم چندان قابل توجه از آب در نیامده است.

در این فیلم پسر کوچک شهاب حسینی یعنی امیرعلی حسینی هم در چند سکانس کوتاه بازی کرده است.

نشست خبری این فیلم آرام و بی حاشیه و بدون حضور شهاب حسینی که مشغول پروژه فیلمبرداری در خارج از کشور است و نیز دیگر بازیگران برگزار گشت.

فیلم دیگری که در این روز برای اهالی رسانه و منتقدان رونمایی شد دوزیست، تازه ترین ساخته برزو نیک نژاد بود که نشست خبری آن بدون جواد عزتی ولی با حضور هادی حجازی فر و پژمان جمشیدی بی حاشیه حاشیه و آرام به انتها رسید.

اما یکی از مهم ترین فیلم ها و شاید به واسطه حضور بازیگر، بتوان گفت مهمترین آن ها در این چند روز، درخت گردو بود که به کارگردانی محمد حسین مهدویان و با بازی پیمان معادی، مهران مدیری و مینا ساداتی درباره بمباران سردشت ساخته شده است.

این فیلم پس از سالها پای مهران مدیری را هم به جشنواره و نشست خبری فیلمی باز کرد و او که برای تماشای فیلمش به پردیس ملت آمده بود، با عینکی سیاه در سالن نشست که از همان ابتدا سوژه عکاسان شد.

مدیری که بر خلاف خلق و خوی جدی و خشکی که در فضای پشت دوربین از او شناخته می شود، در برخورد با خبرنگاران بویژه در نشست های خبری ارتباط گرم و صمیمانه ای با آن ها دارد، موقع نشست پرسش و پاسخ درخت گردو با سلامی بلند به خبرنگاران و عکاسان و البته با همان عینک سیاه به سالن وارد شد.

او به قول خودش برای اینکه کسی فکر نکند قیافه گرفته که در فضای بسته و جلوی دوربین عکاسان عینک زده است، گفت چون دو روز بوده که نخوابیده می شود و حین تماشای فیلم هم گریه کرده است چهره مناسب برای عکاسی ندارد. البته همین عینک در جایی از نشست در کشاکش بحثی حاشیه ای میان یک خبرنگار و کارگردان بر سر مالکیت فیلمنامه دستاویز این کنایه شد که او حرف مردم را میزند اما عینک غیر مردمی میزند. مدیری هم در پاسخ به این کنایه گفت: عینک غیرمردمی نشنیده بودم که آن را هم شنیدم.

او در این نشست با همان روحیه شاد و طنازی که بیشتر به آن شناخته می شود از فیلم و مردم غیور کُرد سخن گفت و تاکید کرد که عاشق کردهاست. وی همچنین با اشاره به حادثه هواپیمای اوکراینی و ابراز همدردی برای همه مردم آرزوی صبر کرد.

مدیری که بارها چه خودش و چه همکارانش از سختی زیادی که بیدار شدن صبح زود برایش دارد گفته بودند، با همان لحن همیشگی اش درباره سختی های درخت گردو گفت: کار در این فیلم خیلی سخت بود. ما صبح زود یعنی پنج صبح بیدار می شدیم.(خنده حاضران) و خوب این خیلی سخت بود. البته من 11 بیدار می شدم ولی هنوز صبح بود.(خنده دوباره حاضران).

او در ادامه از سختی و خطرناکی راه ها و وسیله هایی که باید توسط آن ها تردد می کردند گفت و اینکه گاهی فکر می کردند ممکن است به مقصد نرسد چون مثلا با هواپیمایی که 200 نفر در آن بودند هیچ چیز نداشت جز یک فرمان در رفت و آمد بودند.

در کنار مهران مدیری، بازیگر نقش اصلی درخت گردو پیمان معادی است که در این نشست حاضر نبود اما از همان ابتدا از طریق تلفن و عکس در جریان نشست قرار داشت. او با قدردانی از تمجیدهایی که بابت فیلم و بازی خودش شنیده بود از همکارانش هم تشکر کرد و چون عکس نشست مطبوعاتی فیلم را هم دیده بود مهران مدیری را خیلی خوش تیپ توصیف کرد.

معادی لحظاتی را هم درباره فیلم و قوم کرد و سختی هایی که در تمام این سال ها بر آنها گذشته و می گذرد صحبت کرد و مانند مدیری و مینا ساداتی و همچنین دیگر عوامل فیلم از عشق و علاقه زیاد خود به قوم کرد سخن گفت. او درخت گردو را ادای دین به این مردم دانست.

در درخت گردو سه کودک کُرد بازی می کنند که با توجه به تصویربرداری سکانس های بمباران شهر و اتفاقات بعد از آن که مستقیم به بچه ها مرتبط بود، کار سختی های مضاعفی به لحاظ روحی داشته به طوری که مهدویان می گفت، پس از یک سکانس مربوط به حضور بچه های شیمیایی شده در حمام به همراه پدرشان (پیمان معادی)، مجبور شده بخاطر وارد شدن فشار روحی و روانی زیاد به گروه، کار را برای چند روز تعطیل کند و خود معادی هم بخاطر فشار روحی زیاد چند روزی را در بیمارستان بستری شده بود.

این فیلم تا 14 بهمن درمیان 10 فیلم برتر فهرست آرای مردمی قرار داشته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 517

به "چهارمین روز جشنواره برای سردشت با یک مهران مدیری خوش تیپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهارمین روز جشنواره برای سردشت با یک مهران مدیری خوش تیپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید