چطور به تصمیم سال نو پایبند بمانیم؟

به گزارش بلندانیوز، برای معین اهداف می توانید از چارچوب WOOP بهره ببرید که حروف اول واژه های آرزو، نتیجه، موانع و نقشه است. این یعنی ابتدا باید یک آرزو داشته باشید و بعد نتایج مثبتی که از رسیدن به آن آرزو یا هدف نصیب تان خواهد شد را تصور کنید. بعد تمام موانعی که ممکن است شما را در رسیدن به آن اهداف بازدارند شناسایی کنید و در آخر نقشه راهی برای دور زدن موانع و رسیدن به آن هدف ایجاد کنید.

چطور به تصمیم سال نو پایبند بمانیم؟

با شروع سال نو اغلب افراد تصمیم هایی را برای یکسال آینده می گیرند و در تب و تاب لحظه هایی که برایشان سرشار از دلگرمی و امیدواری است خودشان را متعهد می نمایند که تا خاتمه سال این تصمیم هایی که در ذهن گرفته شده را عملی نمایند. اما افرادی هستند که نمی توانند به این تصمیم ها پایبند بمانند و شاید به همین دلیل است که تصمیم گیری در شروع سال نو تبدیل به شوخی شده است.

خبرنگاران به نقل از سی ان ان نوشت، اما اریکا کِرگویز، دانشجوی دکترا در دانشگاه پنسیلوانیا، در رساله دکترای خود بر شناسایی روش هایی تمرکز نموده که می توانند تغییرات رفتاری را تضمین نمایند. خبر خوب این است که او در مطالعات آزمایشگاهی خود راه های علمی ای را شناسایی نموده که می توانید با دنبال کردنِ آن ها به تصمیم های سال نوی خود پایبند بمانید.

بیایید ببنیم اوضاع از چه قرار است:

تغییر رفتار

کتی میلکمن، استاد رشته عملیات، اطلاعات و تصمیم گیری در مدرسه وارتون در دانشگاه پنسیلوانیا، می گوید: روشِ کرگویز برای افزایش احتمال پیروزیت در عملیاتی کردنِ تصمیم های سال نو به عنوان بسته بندیِ وسوسه شناخته می گردد. میلکمن بر پروژه کرگویز نظارت دارد و برنامه دانشگاه پنسیلوانیا برای طرح ریزی یک برنامه خوب برای تغییرات رفتاری را راهنمایی می نماید.

او همچنین نویسنده کتابی با عنوان چطور تغییر کنیم: علم عزیمت از جایی که هستی به جایی که می خواهی باشی است. کرگویز و میلکمن بسته بندیِ وسوسه را در مطالعه ای که سال جاری بروی 6000 عضو یک باشگاه بدن سازی 24 ساعته در ایالات متحده انجام شد، آزمایش کردند.

به یک گروه از مشارکت نمایندگان یک کتاب صوتی رایگان و مشوقی داده شد تا در هنگام تمرین کردن به آن گوش دهند؛ به گروه دوم کتاب صوتی داده شد، اما آن ها تشویق نشدند که به کتاب صوتی گوش نمایند؛ به گروه سوم کتابی داده نشد.

محققان متوجه شدند آن هایی که آگاهانه وسوسه کتاب صوتیِ رایگان را با ورزش کردن در یک بسته قرار داده بودند، 10 تا 14 درصد بیشتر احتمال داشت نسبت به کسانی که کتاب را دریافت ننموده بودند، در تمرین های هفتگی شرکت نمایند.

همین مفهوم در خصوص سایر موقعیت ها نیز صدق می نماید.

مشوق خلق کنید

میلکمن که مادر یک فرزند 4 ساله است به این فکر بود که چطور تصمیم خود مبنی بر کنار گذاشتن گوشی همراه در هنگام صرف شام با خانواده را عملی کند. یک راه برای عملی کردن چنین تصمیمی این بود که به شوهرش بگوید هر زمان که گوشی همراهش زنگ خورد و او دستش را به سمت گوشی دراز کرد تا جواب دهد، شوهرش مقداری پول به یک خیریه که میلکمن از آن منتفر است، اهدا کند.

ابزار های آنلاینی هستند که به صورت آنلاین از حساب شما کسر می نمایند تا شما به تعهدات خود پایبند بمانید. این فقط یک روش برای متعهد ماندن به تصمیم هاست، شما می توانید خلاقیت خود را به کار بی اندازید و با روش طوفان ذهنی روی کاغذ بنویسید که چه نوع مالباختگی ای می تواند در شما انگیزه ایجاد کند که دست از کاری بردارید یا کاری را انجام دهید تا از مالباختگی در امان بمانید.

برنامه بنویسد

برای معین اهداف می توانید از چارچوب WOOP بهره ببرید که حروف اول واژه های آرزو، نتیجه، موانع و نقشه است. این یعنی ابتدا باید یک آرزو داشته باشید و بعد نتایج مثبتی که از رسیدن به آن آرزو یا هدف نصیب تان خواهد شد را تصور کنید. بعد تمام موانعی که ممکن است شما را در رسیدن به آن اهداف بازدارند شناسایی کنید و در آخر نقشه راهی برای دور زدن موانع و رسیدن به آن هدف ایجاد کنید.

بستن کوله پشتی

بستن کوله پشتی درست مانند بسته بندی کردنِ وسوسه است که یعنی آن کاری که می خواهید از ابتدای سال شروع کنید را پس از یک عادت همیشگی قرار دهید. بگذارید مثالی بزنیم: شما هر روز مسواک می زنید، اما عادت استفاده از نخ دندان را ندارید. بهتر است که استفاده از نخ دندان را موکول کنید به بعد از عادت روزانۀ مسواک زدن.

دانشمندان بریتانیایی یک مطالعه را با همین موضوع طراحی کردند. آن ها از یک گروه از مشارکت نمایندگان خواستند تا قبل از مسواک زدن از نخ دندان استفاده نمایند و از گروه دیگر خواستند تا همین کار را بعد از مسواک زدن انجام دهند. 8 ماه بعد آن ها متوجه شدند عادت نخ دندان زدن در افرادی که بعد از مسواک زدن این کار را انجام داده بودند، قوی تر از گروه دیگر بود.

تصمیم سال نو را به شکلی مثبت قاب بندی کنید

مطالعه ای که اخیراً در نشریه PLOS One منتشر شده است نشان می دهد که چارچوب بندی تصمیم گیری سال نو به شکلی مثبت می تواند درصد پیروزیت افراد را افزایش دهد. محققان از دانشگاه لینشوپینگ و استکهلم در سوئد متوجه شدند که تصمیم گیرندگانی که هدفشان دست یافتن به چیزی بود 12 درصد بیشتر از کسانی که هدفشان پیشگیری یا اجتناب از چیزی بود، پیروز شده بودند.

درواقع اهداف را باید به شکلی ایجابی و نه سلبی معین کرد؛ بنابراین جمله بندی تصمیم های سال نو با عبارتی نظیر من می خواهم دوچرخه سواری را شروع کنم بسیار بهتر از این عبارت است که من می خواهم بستنی را ترک کنم.

روز آزاد معین کنید

لغزش از اهداف اتفاق اجتناب ناپذیری است. پس آن ها را در برنامه تان داشته باشید. برای مثال لازم نیست 7 روز هفته به هدف پایبند بمانید. اگر هدف انجام مدیتیشن های روزانه است 5 روز از 7 روز کافی است. شما می توانید 2 روز با به اصطلاح برای ناپرهیزی بگذارید.

این کار لازم است، زیرا به گفته محققان اثر نقضِ پرهیز را دفع می نماید که یعنی مانع از آن می گردد که در صورت لغزش به خودتان لعنت بفرستید. زیرا به گفته محققان این احتمال لغزش های بیشتر را فراهم می نماید؛ بنابراین از همه لغزش ها به عنوان تجربه اندوزی بهره ببرید.

جان نارکروس، استاد برجسته روان شناسی در دانشگاه اسکرانتون در پنسیلوانیا و خالق کتاب تغییرشناسی: 5 قدم برای تشخیص اهداف و تصمیم گیری می گوید: اجازه ندهید که لغزش ها تبدیل به سقوط شوند.

یک دوست یا مربی پیدا کنید

یکی از تصمیم های کرگویز برای سال نو انجام روزانه 15 دقیقه یوگا به همراه مادرش است. او می گوید: اینطوری ما می توانیم همدیگر را متعهد نگه داریم.

آیا زیاد از حد در فیس بوک یا توئیتر هستید و یکی از تصمیم هایتان این است که این عادت را ترک کنید؟ پس به کسانی که با آن ها در ارتباط هستید این تصمیم را درمیان بگذارید تا آن ها هم به شما در ترک کردن این عادت یاری نمایند.

نارکروس می گوید: صد ها مطالعه در حوزه روان شناسی سلامت نشان می دهد که حمایت اجتماعی می تواند تغییرات عظیم ایجاد کند..

اما سوال مهمتر هنوز باقی است: آیا لزومی دارد که در شروع سال نو تصمیم گیری کنیم؟

میلکمن می گوید: من هوادار تصمیم های سال نو، تصمیم های روز شنبه، تصمیم های شروع هر ماه، تصمیم های بعد از احساس طرد شدگی و امثالهم هستم.

باور او به این نوع تصمیم ها ناشی از چیزی است که در تحقیق خود به اثر شروع تازه یاد می نماید. او و همکارانش در سال 2014 مشاهده کردند که باشگاه رفتن، متعهد شدن و جستجوی عبارت هایی مانند رژیم غذایی در اوقات مشخصی از سال افزایش پیدا می نماید.

آن ها دریافتند که این دوره های حسابداری ذهنی می تواند شروع یک ترم تحصیلی، روز تولد یا تعطیلات باشد. او می گوید: من عاشق این هستم که لحظاتی در سراسر زندگی مان هستند که ما یک قدم به عقب برمی داریم و کار هایی که انجام داده ایم را ارزیابی مجدد می کنیم و فکر می کنیم که چطور می توانیم آن ها را بهتر انجام دهیم و رشد پیدا کنیم.

میلکمن می گوید: آنچه من طی یک دهه مطالعه در این رشته فهمیده ام این است که شکست در رسیدن به اهداف بسیار طبیعی است. اصلی ترین چیز آن است که چطور ما از شکست درس می گیریم، کوشش را دوباره شروع می کنیم و بهتر می شویم.

پس اگر تا به امروز در شروع سال نو تصمیمی نگرفته اید، سال جاری این کار را انجام بدهید و ببنید چه درس هایی از آن می گیرد.

منبع: CNN

ترجمه: سایت خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 28 فروردین 1400 بروزرسانی: 28 فروردین 1400 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1349

به "چطور به تصمیم سال نو پایبند بمانیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور به تصمیم سال نو پایبند بمانیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید