پاشنه آشیل ایران در مقابل حملات اینترنتی

به گزارش بلندانیوز، حملات DDos معمولا یا پهنای باند تعریف شده برای سایت یا سرویس موردنظر را هدف قرار می دهند یا با افزایش ترافیک، منابع سرور هدف (مثل CPU) را اشغال می کنند.

پاشنه آشیل ایران در مقابل حملات اینترنتی

شهرام شریف| هفته گذشته حملات اینترنتی به سمت ایران به اوج خود رسید و به گفته مقامات دولتی حتی طی یک هفته دو برابر شده و به نظر می رسد همچنان ادامه خواهد داشت.

این حملات تمرکز یافته بر نوع DDos (منع سرویس) بوده که هدف از آن از کار انداختن سرویس یا سایت های هدف است. هرچند در ایران سال هاست انواع و اقسام حملات اینترنتی مورد تجربه قرار گرفته و با روش هایی با آن مقابله شده، اما حملات اخیر به شکل، شیوه و در سطحی اجرا شده که توان مقابله با آن حتی برای مهم ترین شرکت دولتی حوزه ارتباطات ایران - شرکت ارتباطات زیرساخت- که تمام پهنای باند ایران را در دست خود دارد هم سخت بوده است.

مقامات دولتی می گویند این حملات زیرساخت های اصلی اینترنت در کشور را درگیر نکرده و صرفا برخی کسب و کار ها را نشانه رفته، برخی از مقامات حتی معتقدند رقبای داخلی با ایجاد ترافیک خارجی پشت این حملات بوده اند. با این حال نتایج این حملات باعث افت قابل توجه کیفیت اینترنت کشور و از کار افتادن مقطعی برخی دیتاسنتر ها و به تبع آن سرویس های پرکاربر در این دو هفته شده که نارضایتی کاربران را به همراه داشته است.

اما چرا شبکه و زیرساخت اینترنت کشور و سپر های امنیتی مانند دژفا قادر به دفع کامل حملات نبوده اند؟ معماری شبکه اینترنت ایران و انحصار واردات پهنای باند تا چه اندازه مقابله با این حملات را سخت کرده و راه چاره های مقابله با این حملات چه از سمت کسب و کار ها و چه دولت کجاست؟

حملاتی گسترده تر از قبل

مدل و هدف حملات D Dos بسیار ساده است: آنقدر ترافیک غیر واقعی روی هدف سرازیر می کنند تا سایت یا سرویس قربانی از کار بیفتد. این ترافیک ها از نقاط مختلف سرچشمه می گیرند از جمله کامپیوتر های آ لوده یا دستگاه های متصل به اینترنت - مثل دوربین مداربسته یا بلندگو یا... - و افرادی که کنترل این کامپیوتر ها یا ابزار ها را به وسیله بدافزار ها در اختیار گرفته اند از حجم انبوه ترافیک تولید شده توسط آن ها برای اهداف حملات DDos استفاده می کنند.

حملات DDos معمولا یا پهنای باند تعریف شده برای سایت یا سرویس موردنظر را هدف قرار می دهند یا با افزایش ترافیک، منابع سرور هدف (مثل CPU) را اشغال می کنند. این حملات منجر به از بین رفتن یا سرقت اطلاعات نمی شود و در اغلب اوقات خدمات دهندگان اینترنت قادر به رفع و رجوع آن هستند.

حملات در روز های اخیر، اما آنقدر گسترده و وسیع بوده که تمهیداتی حتی در سطح دیتاسنتر هم برای مقابله با آن کافی نبوده و تمهیداتی در سطح کشور مورد استفاده قرار گرفته که حتی به رغم انجام همان تمهیدات کیفیت اینترنت کشور با افت قابل توجه روبه رو شده است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات هفته گذشته به ایسنا گفت: این حملات در این سطحی که الان وجود دارد هیچ وقت نبوده و پیک حملات نسبت به کل ماکزیمم تاریخ قبلی از هفته قبل دوبرابر شده است. در موارد قبلی عمدتا با خارج کردن سرور سایت (مسدود کردن سایت یا آی پی قربانی به طور موقت) یا استفاده از امکاناتی فنی با ترافیک های جعلی مقابله می کردند.

یکی از این امکانات بهره گیری از CDN است که راه چاره اصلی مقابله با اینگونه حملات است. CDN (شبکه تحلیل محتوا) با توزیع کردن محتوا در نقاط مختلف دنیا، با حمله متمرکز ترافیک جعلی مقابله می کند. اما در حملات اخیر مستقیما آی پی برخی شرکت های خدمات دهنده اینترنت و میزبان سایت (که ممکن است سرور وب سایت ها یا سرویس های موردنظر حمله کننده را هم میزبانی کنند) مورد حمله قرار گرفته است، حملاتی بی سابقه که گفته می شود دیتاسنتر های ایرانی برای مقابله با آن آماده نبوده اند. نتایج این حملات به افت شدید پهنای باند این دیتاسنتر ها منجر شده که نتایج آن را در هفته گذشته در شرایط کیفیت اینترنت شاهد بودیم.

هزینه گران مقابله با حملات

مقابله با حملات در سطح پایین تر عمدتاتوسط شرکت ها و تمهیدات فنی قابل حل است، اما حملات با ترافیک های گسترده و به اصطلاح ترابیتی اساسا قابل تمهید هم نیست. هرچند هزینه حملات سنگین تر بسیار گران است، اما حملات کوچک با هزینه بسیار پایین (در حد 5 دلار برای چند ثانیه) قابل انجام است.

برخی از سایت هایی که چنین حملاتی را ارائه می کنند حتی از بیت کوین بهره می گیرند تا خریدار واقعی ناشناس بماند. فرهاد فاطمی ناخدای فنی ابرآروان درباره نحوه مقابله با این حملات به دنیای اقتصاد گفت: در دنیا برخی شرکت ها با تمهید Scrubbing Center ترافیک آلوده را به اصطلاح از ترافیک واقعی تفکیک می کنند که هم اکنون توسط شرکت زیرساخت برای اینترنت ایران از چنین مدلی بهره گرفته می شود.

با این حال معماری شبکه اینترنت ایران به این گونه است که کلیه پهنای باند اینترنت باید توسط یک شرکت (شرکت زیرساخت) خریداری، وارد کشور و توزیع شود. فاطمی می گوید: راه چاره قطعی برای برخی از این حملات در دنیا هم وجود ندارد، این حملات انجام می شود و ضرر های هنگفتی می زند.

برخی در دنیا از همان روش Scrubbing Center استفاده می کنند و برخی دیگر از CDN، اما چون همه شرکت های خدمات دهنده و میزبان اینترنت در ایران از شرکت زیرساخت خدمات می گیرند، اینترنت کل کشور تحت تاثیر قرار می گیرد. علیرضا شیرازی بنیانگذار بلاگفا و متخصص فنی دیتاسنتر گفت: واقعیت این است سخت افزار ها و حتی فایروال های مورد نیاز برای چنین حملاتی در سطح سرویس های بزرگ بسیار گران است و ما فعلا تجهیزات مقابله با حملات بسیار گسترده را نداریم.

حمله کنندگان و روش های مقابله

بسیاری از متخصصان می گویند یافتن مهاجمان واقعی و انگیزه های اصلی آنان اصلا ساده نیست. سجاد بنابی عضو هیات مدیره زیرساخت در گفتگو با ایرنا گفت: احتمال می دهم منشأ این حملات رقبای داخلی کسب وکار ها باشند؛ اما واقعیت این است که عمده ترافیک این حملات از خارج از کشور می آید.

علیرضا شیرازی می گوید سخن گفتن از دلایل پشت پرده و افراد پشت حملات ساده نیست؛ چراکه انگیزه های متعددی می تواند برای این حملات وجود داشته باشد؛ هرچند حملاتی با انگیزه افت کیفیت اینترنت ایران می تواند انگیزه های فراتر از رقابت های کسب و کار داشته باشد.

یک روش ایران برای مقابله با چنین حملاتی خارج کردن دسترسی از خارج از کشور به سایت و سرور مربوطه است. به این روش ایران اکسس می گویند که شرکت زیرساخت چنین روشی را در مواردی به کار گرفته است. بنابی، عضو هیات مدیره زیرساخت به ایرنا می گوید: معمولا وقتی در لایه زیرساخت با حمله مقابله می کنیم نیاز به قطع اینترنت بین الملل یا دسترسی ایران اکسس داریم، گاهی هم خود سرویس دهنده (مثلا پارس آنلاین، شاتل و...) چاله سیاهی درست می کنند که آی پی قربانی را از بیرون کسی نبیند.

پاشنه آشیل ایران در حملات اینترنتی

معماری اینترنت ایران بر اساس قانون شرکت های خدمات دهنده را از دریافت پهنای باند به طور مستقیم از خارج از کشور منع می کند. این ویژگی طی این سال ها باعث شده که شرکت زیرساخت به انحصار پهنای باند متهم شود؛ انحصاری که افزایش قیمت تمام شده اینترنت برای کاربر نهایی یکی از نتایج آن است.

حالا این انحصار به پاشنه آشیل اینترنت ایران در مقابله با این حملات هم منجر شده است. متخصصان معتقدند شرایط ایده آل این بود که شرکت ها هرکدام خودشان به پهنای باند دسترسی داشتند از روش ها و شیوه های مختلف مستقلا به اینترنت متصل می شدند یا حتی از شرکت های مختلف ارائه دهنده خدمات مقابله با DDos سرویس می دریافتد؛ چیزی که احتمالا به دلیل تحریم ها برای شرکت دولتی زیرساخت ساده نیست.

علیرضا شیرازی می گوید: در صورتی که شرکت های اصلی سرویس دهنده در ایران خود به اینترنت متصل بودند در هنگام بروز چنین حمله ای کل شبکه اینترنت کشور دچار افت نمی شد و تنها همان یک شرکت تحت تاثیر حمله قرار می گرفت و از دسترس خارج می شد. حملات اینترنتی 10 روز اخیر آخرین حملات از این دست نخواهد بود. با رشد روزافزون سرویس های اینترنتی و وابسته شدن کاربران به آن حالا تمهیدات جدید و تازه ای مورد نیاز است.

منبع: فرادید
انتشار: 19 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 571

به "پاشنه آشیل ایران در مقابل حملات اینترنتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاشنه آشیل ایران در مقابل حملات اینترنتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید