طراحی شهری چیست؟

به گزارش بلندانیوز، طراحی شهری به سازمان دهی فضاهای مختلف شهری و روستایی گفته می شود. این نوع طراحی به ایجاد مکان های مختلف می پردازد و طراحی چشم اندازهای مختلف را در بر می گیرد. این شاخه از علم با رشته هایی نظیر معماری منظر، جامعه شناسی، برنامه ریزی شهری و … مرتبط است و فرهنگ و اقتصاد را نیز شامل می شود. طراحی شهری با رویکرد ساختارگرایی، فضاهای کالبدی را سازمان می بخشد و دامنه فعالیت آن نامحدود است. این طراحی معماری را با برنامه ریزی شهری مرتبط می نماید و در واقع یک هنر جدید محسوب نمی شود. هنگامی که انسان از فضای خصوصی خود گامی فراتر نهاده و وارد فضای شهری می شود متوجه این طراحی در فضاهای مختلف می شود. این نوع فعالیت بسیار انعطاف پذیر است و طرحی نیست که در زمانی آغاز شده و پس از مدتی سرانجام یابد. طراحی شهری نوعی حرفه است که مدت زمان زیادی از بروز آن نمی گذرد. این طراحی که شاخه ای از شهرسازی محسوب می شود رویکردی چند جانبه دارد و سایر مشاغل موجود در اجتماع را در بر می گیرد. در واقع این هنر دستاورد حوزه کاری شغل های دیگر است و چیزی فراتر از فعالیت طراحان شهری را می طلبد.

طراحی شهری چیست؟

جهت دریافت مشاوره خدمات قیمت آنلاین چاپ کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

با شکل گیری طراحی شهری طیف گسترده ای از فعالان مشاغل مختلف نظیر شهرسازان، طراحان منظر، معماران و … همکاری خود را با این صنف اعلام نمودند. وظیفه فعالان این حوزه تغییر پروسه سازماندهی به محیط اطراف و فضاهای پیرامون شهری است. طراحان شهرسازی به فضاهای شهری وسعت دید بیشتری می بخشند و از خلاقیت و ابتکارهای خود برای خلق محیط شهری استفاده می نمایند. حوزه فعالیت آنها از خیابان ها، میدان ها، پارک ها و … گرفته تا فضای کلی شهر و اطراف آن را در بر می گیرد. طراحان با بیان نظرات خود و عملی نمودن آنها نقش مهمی در احیای فضای شهری ایفا می نمایند و شهروندان را با ابتکارات نوین خود آشنا می نمایند. این افراد پیرامون محیط مورد نظر را با توجه به شرایط مالی، سیاسی و فیزیکی آن مکان مورد تحقیق و آنالیز قرار می دهند و سیاست گذاری های جدید را به سمت ساخت و ساز مناطق شهری سوق می دهند. در طراحی شهری تصاویر گرافیکی از فضاهای مختلف شهری تهیه می گردد. این تصاویر هم طرح های کلی را در بر می گیرد و هم فناوری های نوین در طراحی با کامپیوتر را شامل می گردد. طراحان شهری به مردم یاری می نمایند تا از حضور در فضاهای زیبای شهری لذت ببرند و شهری با طراحی ایده آل داشته باشند. این نوع طراحی قسمت مهمی از هویت شهروندان محسوب می گردد و مفاهیمی نظیر اینکه آنها چگونه فکر می نمایند، چه امکاناتی در اختیار دارند و ایده های خلاقانه کدام طراحان، شهر را به مکان مناسبی برای زندگی تبدیل نموده است را در بر می گیرد. وقتی تمام این نگرش ها در کنار هم نمود پیدا می نمایند، نمای کل شهر فرهنگ و طرز تفکر شهروندان را به نمایش می گذارد. در واقع، ظاهر شهر و طراحی نماد نوع تفکر، امکانات موجود در سطح شهر و علایق شخصی است.

وظیفه طراحی شهری فراهم نمودن حداقل امکانات شهری برای تمام اقشار جامعه و ایجاد تنوع و دگرگونی در این امکانات برای استفاده توسط طبقات مختلف شهری است. انجام این کار با استفاده از راهبردهای افراد باصلاحیت در حوزه شهرسازی و یکنواخت سازی استانداردها صورت می پذیرد. طراحی شهری به تشکلات رسمی برای اجرایی شدن احتیاج دارد تا قشرهای مختلف جامعه بتوانند با یاری آنها به آرزوهای خود دست یابند. نظرخواهی از قشرهای مختلف در خصوص سازماندهی و شکل دهی به ساختمان و فضای شهر باعث ارتقاء زیبایی شهری و هماهنگی مکان های مختلف با یکدیگر می گردد، در این صورت شهر بازتابی از هویت و فرهنگ مردم خواهد بود. استفاده از عقاید مشترک و ایده های سازنده می تواند تفاوت ناشی از تنوع در روش زندگی بین گروه های مختلف را از بین ببرد.

هزینه هایی که صرف طراحی شهری می شوند در مقایسه با برنامه ریزی شهری بالاتر می باشد، از این رو برای اجرای آن به افراد متخصص و ماهر احتیاج است. طراحی شهری با هدف شکل گیری فضای شهری برای تاثیرگذاری بر روی رفتار جامعه و ظاهر شهر صورت می گیرد. همانطور که گفته شد این طراحی با حوزه های مختلف و فعالیت های مختلف در ارتباط است. وقتی صحبت از طراحی شهری می گردد تاکید بر این است که معماران علاوه بر اینکه مسئولیت طراحی و ساخت یک بنا را بر عهده دارند باید به فضای پیرامون و موقعیت مکانی آن نیز توجه نمایند. علاوه بر آن طراحان منظر و فضای سبز قبل از آغاز کار خود باید به درک عمیقی از فضاهای مختلف شهری برسند و شهرسازان علی رغم فعالیت خود در حوزه توسعه شهری به شکل فیزیکی آن نیز توجه خاص معطوف دارند. طراحی شهری یک دانش چند تخصصی است که با محیط پیرامون انسان در ارتباط می باشد. هدف از این علم افزایش کیفیت زندگی و طراحی ایده آل فضاهای موجود در سطح شهر است. این طراحی مولفه هایی نظیر زیبایی شناختی بصری و درک محیط زیست را در بر می گیرد. طراحی شهری تمام جنبه های فضای پیرامون را چه یک جزء کوچک از فضا و چه چشم اندازی وسیع از شهر را تحت تاثیر قرار می دهد.

در طراحی شهری شرایط محل مورد نظر و داده ها باید با هم همخوانی داشته باشند تا بهترین طرح در آن مکان اجرا گردد. طراحی با آگاهی از تمام مسائل شهری باید صورت گیرد زیرا این دانش یک موضوع هندسی نیست بلکه نوعی تفکر همراه با احساس است که احتیاجمند صبر و حوصله می باشد. مناظر طبیعی و ظاهر شهر و روستا طراحی شهری را به تصویر می کشند و بر اهمیت این طراحی تاکید می نمایند. در کل این طراحی حد وسط شهرسازی و معماری است و مشخصه های این دو دانش را در بر می گیرد. طراحی شهری دانشی مجزا از سایر رشته ها نیست بلکه در کنار آنها معنا پیدا می نماید. در اصل، این فعالیت میان رشته ای راه چاره هایی با هدف سازماندهی به کالبد عمومی شهر ارائه می دهد و در جستجوی توسعه جلوه بصری شهر می باشد.

منبع: ساختمانچی
انتشار: 18 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 388

به "طراحی شهری چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی شهری چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید