نور های مرموز در آسمان مراکش پیش از وقوع زلزله، این نور ها از زلزله خبر می دهند؟

به گزارش بلندانیوز، ویدئو هایی در شبکه های اجتماعی، نور های مرموز در آسمان مراکش پیش از زلزله بزرگ هفته گذشته را نشان می دهد. دانشمندان هنوز نمی توانند صحت آن ها را تایید نمایند، اما نظرات متفاوتی درباره دلیل این پدیده وجود دارد.

نور های مرموز در آسمان مراکش پیش از وقوع زلزله، این نور ها از زلزله خبر می دهند؟

به گزارش همشهری آنلاین، روز آدینه زمین لرزه ای به بزرگی 6.8 ریشتر کوه های اطلس در شرق مراکش را لرزاند. رویترز روز سه شنبه گفت که در یاین زلزله حداقل 2900 نفر جان خود را از دست داده اند و حدود 5500 نفر نیز زخمی شده اند.

مردم در شبکه های اجتماعی درباره ویدیو هایی بحث می نمایند که ظاهرا برق درخشان نور در آسمان قبل از وقوع زلزله را نشان می دهد. اینسایدر قادر به تایید مستقل این ویدئو ها نیست، اما کارشناسان معتقدند که ممکن است یک پدیده هوایی به نام نور های زلزله ثبت شده باشد.

هیچ کس با اطمینان نمی تواند وجود نور های زلزله را تایید کند یا علت آن را شرح دهد. با این حال، اگر ثابت گردد که این نور ها با فعالیت های لرزه ای قوی مرتبط هستند، برخی از دانشمندان امیدوارند که بتوان از آن ها برای یاری به کوشش های تشخیص زودهنگام استفاده کرد.

نور های زلزله افسانه ای قدیمی هستند. سوابق زیادی وجود دارد که انفجار های نور مرتبط با زلزله هایی را گزارش می نمایند که قدمت آن به قرن ها قبل می رسد. در نیویورک تایمز، گزارش از فلاش های درخشان یک ثانیه ای تا گلوله های آتشین چند دقیقه ای، چه در ارتفاعات یا پایین در آسمان، با رنگ های مختلف متغیر است.

از آنجایی که نمی توانید زمان وقوع زلزله را پیش بینی کنید، انجام مطالعه ای برای مستندسازی این وقایع غیرممکن است؛ بنابراین دانشمندان برای مدت طولانی مجبور بودند به خاطرات مردم که البته دچار خطا است، تکیه نمایند. کارن دانیلز، فیزیکدان دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی، به نیویورک تایمز گفت که این نور ها ماجرایی قدیمی هستند که هرگز کاملا تایید نشده اند و مدت ها است که مردم از آن حرف می زنند.

به همین علت قبلا تصور می شد که نور های زلزله فقط یک افسانه است، اما با ظهور دوربین های امنیتی و موبایل های دوربین دار، فیلم های بیشتری از وقوع آن ها ثبت شد. به عنوان مثال، PBS گزارش داد، نور های درخشان مرموز قبل از زلزله 2021 در مکزیکو سیتی ثبت شده اند. گاردین در آن موقع گزارش داد که آن ها قبل از زلزله سال 2022 در شرق ژاپن نیز ظاهر شدند.

نور های دیده شده در مکزیکوسیتی

آیا آن ها خبررسان زلزله ها هستند؟ نمی دانیم. فریدمن فروند، ژئوفیزیکدان از موسسه SETI، روی مقاله ای کار نموده است که 65 گزارش از نور های زلزله از دهه 1600 را آنالیز می نماید. او معتقد است نور های زلزله می توانند شکل پیچیده ای از الکتریسیته ساکن باشند.

او به واشنگتن پست گفت، در حالی که صفحات تکتونیکی به هم ساییده می شوند، این اصطکاک می تواند جریان کافی برای فراوری تخلیه الکتریکی ایجاد کند، و این طور می توان این نور ها را شرح داد. اما دنیلز به تایمز گفت که با این شرح مخالف است. او گفت: این اصطکاک جداسازی بار زیادی ایجاد نمی نماید و این نمی تواند شرح خوبی برای مشاهدات مردم باشد.

سازمان زمین شناسی ایالات متحده (USGS) در خصوص تفسیر خود از رویداد ها محتاط است. در وب سایت USGS آمده که ژئوفیزیک دان ها در خصوص گزارش های فردی از نور غیرمعمول نزدیک به زمان و مرکز زلزله نظرات متفاوتی دارند. برخی تردید دارند که هر یک از گزارش ها شواهد محکمی برای نور های زلزله باشد، در حالی که برخی دیگر فکر می نمایند که حداقل برخی از گزارش ها به طور قابل قبولی با نور های پیش از زلزله مطابقت دارند.

دانیلز می گوید که شرحات احتمالی دیگری برای این فلاش ها وجود دارد. برای مثال، ممکن است لرزش های اولیه خطوط برق را تکان داده و قوس الکتریکی ایجاد کند. دانیلز این احتمال را رد نمی نماید که فلاش ها می توانند به زمین لرزه مرتبط باشند. او در روزنامه تایمز می گوید: ما با دانسته هایمان قوت قلب می گیریم و از ناشناخته ها می ترسیم. به نظرم تا حدودی به این علت است که مجذوب این پدیده شده ایم.

منبع: فرارو
انتشار: 25 شهریور 1402 بروزرسانی: 25 شهریور 1402 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 2086

به "نور های مرموز در آسمان مراکش پیش از وقوع زلزله، این نور ها از زلزله خبر می دهند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نور های مرموز در آسمان مراکش پیش از وقوع زلزله، این نور ها از زلزله خبر می دهند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید