ناهنجاری ها و بیماری های ژنتیکی، مهم ترین دلیل جان باختن بچه ها زیر یک سال

به گزارش بلندانیوز، رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: آنالیز دلیل جان باختن بچه ها زیر یک سال، نشان دهنده این است که عمده مرگ های این گروه سنی ناشی از ناهنجاری ها و بیماری های ژنتیکی است.

ناهنجاری ها و بیماری های ژنتیکی، مهم ترین دلیل جان باختن بچه ها زیر یک سال

به گزارش خبرنگار گروه استان های خبرنگاران از شیراز، دکتر مهرزاد لطفی رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز در نشست کمیته دانشگاهی بیماری های غیرواگیر و کارگروه ژنتیک اجتماعی دانشگاه، بر ضرورت غربالگری برای تضمین سلامت نسل های بعدی تاکید نمود و اجرای غربالگری 22 بیماری متابولیک ارثی برای نوزادان از سال 1398 و غربالگری ژنتیک پیش از ازدواج همه زوجین از سال 1399 در استان فارس را کوششی به منظور تامین سلامت فردای مردم استان برشمرد.

او، این موفقیت و دستاورد ارزشمند را حاصل کوشش جمعی و همدلی اساتید و کارکنان ستادی تا محیطی دانشگاه نظیر حوزه های بهداشت، درمان، آموزش، توسعه مدیریت و منابع و غذا و دارو دانست و اضافه نمود: با کوشش های انجام شده، شاهد پوشش بالای مراقبت های فعال زوجین ناقل در اجرای برنامه های ژنتیک اجتماعی هستیم که این اقدامات در سطح کشور پیشرو است.

او با بیان اینکه آنالیز دلیل جان باختن بچه ها زیر یک سال در سال های اخیر نشان دهنده این است که عمده مرگ های زیر یک سال ناشی از ناهنجاری ها و بیماری های ژنتیکی است، اضافه نمود: یک استراتژی بسیار مهم در کاهش مرگ و میر و معلولیت های بچه ها را اجرای برنامه ژنتیک اجتماعی است.

دکتر لطفی با بیان اینکه اندازه بروز بیماری های ژنتیکی 10 در هزار تولد زنده برآورد شده است، اضافه نمود: با نرخ باروری فعلی سالانه در کشور، بین 50 هزار تا 70 هزار نوزاد دارای اختلالات ژنتیک متولد می شوند که سهم استان فارس نزدیک به 600 نوزاد در سال است و این آمار تاثیر مخربی بر شاخص های مرگ و میر و سلامت بچه ها دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 14 آبان 1400 بروزرسانی: 14 آبان 1400 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1638

به "ناهنجاری ها و بیماری های ژنتیکی، مهم ترین دلیل جان باختن بچه ها زیر یک سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناهنجاری ها و بیماری های ژنتیکی، مهم ترین دلیل جان باختن بچه ها زیر یک سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید