مسکن ملی برای درآمدهای مختلف است

به گزارش بلندانیوز، در مرحله اول طرح اقدام ملی مسکن که 21 آبان شروع و 30 آذر خاتمه یافت در مجموع 260 هزار نفر ثبت نام کردند و قرار است پس از حذف کسانی که فرم ج آنها قرمز بوده نام نویسی مرحله دوم مجددا انجام گردد؛ به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، طرح اقدام ملی برای درآمدهای مختلف پیش بینی شده است.

مسکن ملی برای درآمدهای مختلف است

به گزارش بلندانیوز، مرحله اول ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن از 21 آبان شروع و تا 30 آذر ادامه یافت. در مرحله اول در 31 استان و 538 شهر در مجموع 260 هزار نفر نام نویسی کردند. از این میزان 20 هزار نفر در بافت های فرسوده و 240 هزار نفر در سایر بافت ها ثبت نام شدند.

در مرحله اول نام نویسی از همه متقاضیان انجام شد اما بنا به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی حدود 25 درصد افرادی که ثبت نام کردند فاقد شرایط چهارگانه هستند که در مراحل بعدی حذف خواهند شد.

بنا به گفته معاون وزیر راه وشهرسازی، چهار شرطِ آیین نامه قانون ساماندهی برای طرح اقدام ملی تاهل، سابقه سکونت پنج ساله در شهر مورد تقاضا و یا شهرهای جایگزین از سوی دولت، عدم استفاده از امکانات دولتی در حوزه زمین، مسکن و تسهیلات از اول انقلاب است. همچنین از دیگر شروط ثبت نام طرح اقدام ملی بر اساس آیین نامه قانون ساماندهی، این است که سرپرست خانوار و افراد تحت تکلف از اول فروردین 84 فاقد مالکیت خصوصی باشند.

ثبت نام 70 هزار نفر در استان تهران

محمود محمودزاده از ثبت نام در 18 شهر استان تهران در مرحله اول اطلاع داد و گفت: در مرحله اول در استان تهران 70 هزار نفر ثبت نام کردند.

معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام نمود: طرح اقدام ملی مسکن برای درآمدهای مختلف پیش بینی شده است. در این طرح در شهرهایی که دولت دارای زمین باشد و قیمت زمین بر اساس ضوابط قانونی اجازه دهد، زمین 99 ساله اجاره داده می گردد. همچنین، در شهرهایی که قیمت زمین دولتی بیشتر از جزئیاتی است که در قانون آمده، واگذاری به شیوه فروش اقساطی انجام می گردد که در عین حال این شیوه ارزش اضافه کرده بسیار خوبی برای متقاضیان ایجاد می نماید.

به گفته وی، زمین هایی که گرانقیمت تر هستند و شرایط خاص دارند به صورت مشارکت با سازندگان ساخته می گردد.

قیمت زمین در شهرهای بزرگ برای هرمترمربع بین 3.5 تا 4 میلیون تومان

محمودزاده در بخش دیگری از صبحت های خود با اعلام اینکه در شهرهای استان تهران در طرح اقدام ملی، میانگین یک مترمربع زمین بین 3.5 تا 4 میلیون است، گفت: برای آپارتمان های پرتراکم که مساحتی بین 38 تا 43 متر دارند، در شهرهای استان تهران قیمت زمین 120 میلیون تومان تخمین زده می گردد که متقاضیان باید این مبلغ را در اقساط 12 ساله پرداخت نمایند.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: در موضوع ساخت نیز قیمت تمام شده محاسبه و به اطلاع متقاضیان می رسد. در عین حال متقاضیان باید آورده ای بین 100 تا 150 میلیون تومان داشته باشند و پرداخت اقساط واحدهای مسکونی توسط متقاضیان بعد از تحویل واحد، شروع می گردد.

محمودزاده با تاکید بر اینکه سیاست وزارت راه و شهرسازی فراوری مداوم و تدریجی مسکن است، گفت: در صورتی که در استان های ثبت نام شده، مجددا زمین تامین گردد، ثبت نام برای این طرح از سر گرفته خواهد شد.

تهرانی ها و کرجی ها به گوش باشند

روز شنبه اول دی ماه از ساعت 10 صبح ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن در استان های تهران، البرز و قزوین شروع و تا سرانجام همان روز به ترتیب ظرفیت تکمیل شد. بعد از این که غربالگری متقاضیان اولیه طرح اقدام ملی مسکن در استان تهران و البرز انجام شد که قطعا منجر به حذف افراد فاقد شرایط می گردد، ثبت نام از افراد جدید حدود 30 تا 45 روز دیگر خواهد بود.

حداکثر توان شهرهای جدید برای مسکن ملی در تهران

هم چنین مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید گفت: در مرحله اول، حداکثر ظرفیت خود را در شهرهای جدید استان های تهران و البرز به میزان بیش از 53 هزار واحد به طرح اقدام ملی اختصاص داده ایم و اراضی چندانی برای ثبت نام مجدد در اختیار نداریم.

حبیب الله طاهرخانی در گفت وگو با بلندانیوز اظهار کرد: در شهرهای جدید اطراف تهران و کرج 53 هزار و 500 واحد در قالب طرح اقدام ملی ارایه و ثبت نام مرحله اول برای تمامی واحدها انجام شده است. البته تعداد زیادی از کسانی که ثبت نام می نمایند واجد شرایط چهارگانه نیستند. بنابراین غربال می شوند و قاعدتا در مرحله دوم ثبت نام مجدد از واجدین شرایط صورت می گیرد.

وی اضافه کرد: در شهر جدید پردیس 3000 واحد، در پرند 20 هزار، در هشتگرد 15 هزار و در ایوانکی 15 هزار و 500 واحد در قالب طرح اقدام ملی عرضه شده و ثبت نام انجام شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این که بیشترین سهم در استان های تهران و البرز را مجموعه شهرهای جدید به عهده گرفته است، گفت: ما حداکثر ظرفیت و اراضی در اختیار را برای طرح اقدام ملی عرضه کردیم و تقریبا اراضی به منظور واگذاری مجدد در شهرهای جدید اطراف تهران و کرج نداریم.

طاهرخانی درباره این موضوع که عنوان می گردد ممکن است طرح اقدام ملی نیز همانند مسکن مهر، بسیار دیرتر از زمان مقرر تحویل گردد گفت: مسکن مهر از نظر ابنیه به سرانجام رسیده و مشکل اصلی واگذاری ها ناشی از تامین زیرساخت های کلان از جمله دسترسی های بزرگ مقیاس، آب، برق، گاز و خدمات است. اما طرح اقدام ملی را عموما در اراضی تعریف کردیم که زیرساخت های لازم را دارد. لذا با مشکل کمتری در این زمینه روبرویم. امیدواریم در واگذاری واحدها با تاخیر روبرو نباشیم و ظرف دو سال تحویل دهیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 24 بهمن 1398 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 407

به "مسکن ملی برای درآمدهای مختلف است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسکن ملی برای درآمدهای مختلف است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید