قیمت گوشت قرمز در هفته جاری کاهش می یابد

به گزارش بلندانیوز، رییس شورای تامین دام کشور گفت: با توجه به افزایش روز افزون جمعیت دامی، رشد سن دام، زایش های جدید پاییزه و کاهش تقاضا، در هفته جاری قیمت گوشت قرمز از جمله گوشت گوساله کاهش می یابد.

قیمت گوشت قرمز در هفته جاری کاهش می یابد

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، منصور پوریان درباره شرایط بازار گوشت قرمز اضافه کرد: در هفته های اخیر قیمت گوشت قرمز به ویژه گوشت گوساله به دلیل افزایش نرخ نهاده های دامی از جمله (ذرت، کنجاله سویا و جو) فرایند افزایشی به خود گرفته بود که به زودی تعدیل می شود.

وی اظهارداشت: این درحالی است که صنعت دامپروری کشور با مشکل جدی کاهش تقاضا روبروست که همین امر مشکلاتی را برای تولیدکنندگان این بخش ایجاد کرده است.

رییس شورای تامین دام کشور شرح داد: توان تولید دام زنده سنگین و سبک در کشور افزایش پیدا کرده تاجایی که طبق گزارش مرکز آمار ایران ما با پروار سنگین گوساله در حد 335 هزار راس و گوسفندی 70 هزار راس روبرو هستیم.

پوریان ادامه داد: اکنون قیمت میانگین هر کیلوگرم دام زنده گوساله 33 تا 35 هزار تومان و گوسفندی 42 تا 43 هزار تومان است که نرخ بالایی به شمار می رود.

وی شرح داد: شرایط تولید دام زنده در حدی است که نیاز داخلی را تامین می کند و دیگر نیازی به واردات گوشت قرمز نیست، اما علت بالا بودن قیمت گوشت در کشور وجود دلالان است که اجازه کاهش قیمت ها را نمی دهند.

رییس شورای تامین دام کاهش تقاضا برای مصرف گوشت قرمز را در کشور بی سابقه دانست و اضافه کرد: اکنون بازاری برای دام زنده و گوشت قرمز وجود ندارد و در صورت ادامه فرایند بالا بودن قیمت گوشت قرمز، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان متضرر خواهند شد.

وی تنها راهکار برای ساماندهی بازار گوشت را تامین نهاده های دامی با نرخ مصوب، حذف دلالان و متعادل شدن عرضه و تقاضا عنوان کرد.

طبق آمارها نیاز کشور به گوشت قرمز سالانه نزدیک یک میلیون تن است که بخش عمده آن از تولید داخلی و نزدیک 10 درصد از محل واردات تامین می شود.

براساس آمارها، تولید گوشت قرمز در سال 1397 حدود 830 هزار تن و سال 1398 حدود 859 هزار تن بود که 3.5 درصد رشد داشته است.

طبق آخرین آمارها شرکت پشتیبانی امور دام کشور برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی 4 هزارتن گوشت قرمز گوساله را با قیمت کیلویی 72 هزار و 500 توماناز تولیدکنندگان 15 استان کشور خرید تضمینی کرد.

منبع: ایرنا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 آبان 1399 بروزرسانی: 27 آبان 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1046

به "قیمت گوشت قرمز در هفته جاری کاهش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت گوشت قرمز در هفته جاری کاهش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید