ظرفیت های مغفول در حوزه سلامت تحت عنوان مالکیت معنوی به سرمایه تبدیل می شوند

به گزارش بلندانیوز، در آیین معارفه رئیس کمیته مدیریت دارایی های فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت تاکید شد که تمام ظرفیت های مغفول مانده به خصوص در حوزه سلامت و بهداشت شناسایی شود تا تحت عنوان مالکیت معنوی به سرمایه تبدیل شوند و محققان بتوانند از ایده هایشان بهره برداری کنند.

ظرفیت های مغفول در حوزه سلامت تحت عنوان مالکیت معنوی به سرمایه تبدیل می شوند

به گزارش خبرنگاران، دکتر محمدرضا منظم، رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت در آیین معارفه دکتر حسین رضایی زاده، رئیس کمیته مدیریت دارایی های فکری با اشاره به ویژگی های منحصر به فرد الگوی پیشنهادی کمیته مدیریت دارایی های فکری، افزود: دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، در خصوص حمایت از اختراعات مبتنی بر نیاز جامعه و در جهت تجاری سازی و هدایت آن به سوی بازار، نمونه انعطاف پذیر و بسیار پیشرویی پیشنهاد و راه اندازی کرده است که همه زوایای ممکن را تحت پوشش خود قرار داده است.

وی با تاکید بر اینکه مالکیت فکری اساس ثروت کشور است، گفت: در نشستی هم که در حضور وزیر وزرات دادگستری با اعضای شورای سیاست گذاری مالی و هماهنگی دستگاه های اجرایی در زمینه مالکیت معنوی داشتیم و حدود 18 نهاد و دستگاه اجرایی در آن حضور داشتند، این مدل با استقبال روبرو شد.

دکتر منظم با بیان اینکه این مدل، دارایی فکری را در قالب یک برنامه مدون مدیریتی برای اولین بار به سمت بازار و تجاری سازی هدایت می کند، گفت: در غیر این صورت ایده به سختی امکان رسیدن به بازار را پیدا خواهد کرد. ابتدا باید نیازسنجی شود و مبتنی بر مشکل واقعی جامعه ایده پردازی صورت بگیرد تا انگیزه ها و جهت برای سرمایه گذاری هموار شود.

وی گفت: در دانشگاه های علوم پزشکی دفاتر مالکیت فکری راه اندازی شده است که برای مشخص خط مشی و برنامه راهبردی به کمیته مدیریت دارایی های فکری وابسته هستند. این دفاتر بخش هایی از این شبکه بوده و باید از پتانسیل و توانمندی آنها بهره برداری شود.

به گفته رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، در این کمیته راه اندازی یک هسته حقوقی هم در نظر گرفته شده است تا موضوعات شرکت های دانش بنیان و مسائل مرتبط با مالکیت فکری در قراردادهایشان را با نگاه حقوقی تحت پوشش قرار دهیم.

دکتر منظم هدف کمیته مدیریت دارایی های فکری را تمام فناوری های حوزه سلامت کشور دانست و گفت: ظرفیت دانشگاه های علوم پزشکی، دفاتر مالکیت فکری دانشگاه ها و حامیان تحقیقات و فناوری مانند نیماد و صندوق INSF را در این راه در اختیار داریم.

شناسایی ظرفیت های مغفول در بهداشت و سلامت

دکتر رضایی زاده، رئیس کمیته مدیریت دارایی های فکری نیز ضمن قدردانی از اعتماد دکتر منظم جهت سپردن این مسئولیت به وی، با تاکید بر اینکه با ایجاد طرحی نو و پایه گذاری خشت اول در حوزه مدیریت دارایی های فکری مسئولیت خطیری بر عهده داریم، گفت: باید تمام ظرفیت های مغفول مانده به خصوص در حوزه سلامت و بهداشت را شناسایی کنیم تا تحت عنوان مالکیت معنوی به سرمایه تبدیل شوند و محققان بتوانند از ایده هایشان بهره برداری کنند.

رئیس کمیته مدیریت دارایی های فکری با بیان اینکه در تدوین خط مشی و سیاستگذاری های این حوزه پیشرو هستیم، گفت: اکنون در دوران گذار هستیم و این مسئله به ترویج و فرهنگ سازی و آموزش بسیار نیاز دارد و در کنار آن هم آموزی لازم داریم تا فعالان مختلف در عرصه های مختلف تجربیات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

کمیته مدیریت دارایی های فکری فعالانه در پی حمایت از ایده هاست

مهندس عبدالناصر آزاد بخت، رئیس گروه فناوری های تخصصی دفتر توسعه فناوری سلامت، نیز در ادامه افزود: پیش از این ساختار کمیته مبتنی بر تحقیقات بود، ولی اکنون با تغییر جایگاه کمیته مالکیت فکری به دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت ساختار مبتنی بر نیاز و فناوری شکل گرفته است و این پیشرفت و کارنامه موفقی است.

وی با بیان این که در دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت تمام توان خود را به کار می گیریم تا این کمیته به بهترین روش به رسالت خود بپردازد، افزود: تا پیش از این ارتقاء اعضای هیئت علمی، استعدادهای درخشان و ثبت ژن مورد توجه کمیته بود، ولی اکنون در مدل نو فعالانه عمل کرده و تمامی فناوری ها و اختراعات را بررسی می کنیم و آن هایی که قابلیت تجاری سازی دارند را مورد حمایت قرار می دهیم تا به بازار برسند.

نیماد آماده سرمایه گذاری روی ایده های با قابلیت تجاری سازی است

به نقل از روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دکتر بیتا مسگرپور مشاور معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، با بیان اینکه مؤسسه نیماد آماده سرمایه گذاری روی ایده های با قابلیت تجاری سازی است، گفت: موسسه نیماد جزو نهادهایی است که آیین نامه مالکیت فکری را تدوین کرده تا با حفظ حقوق تمامی بازیگران از بازگشت سرمایه به چرخه پژوهش اطمینان حاصل نماید البته این آیین نامه در حال حاضر نیازمند بازنگری است.

به گفته وی، دیدگاه محققان ما با تجاری سازی فاصله دارد؛ امید است این کمیته بتواند خلأ موجود را پوشش دهد.

دکتر مسگرپور با اشاره به گرنت های بین المللی موسسه نیماد گفت: گرنت های متنوعی در مؤسسه نیماد ارائه می شود ولی در بخش بین المللی و گرنت هایی که با دیگر کشورهای دنیا داریم به بازوی مشاوره ای کمیته مدیریت دارایی فکری نیازمندیم تا از حقوق پژوهشگران ایرانی در عرصه دنیای مراقبت کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 اسفند 1400 بروزرسانی: 4 اسفند 1400 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1759

به "ظرفیت های مغفول در حوزه سلامت تحت عنوان مالکیت معنوی به سرمایه تبدیل می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظرفیت های مغفول در حوزه سلامت تحت عنوان مالکیت معنوی به سرمایه تبدیل می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید