ستاری: بیش از 1700 نفر از دانشجویان ایرانی غیر مقیم به کشور بازگشته اند

به گزارش بلندانیوز، معاون علمی و فناوری با بیان اینکه تا به امروز بیش از هزار و هفتصد متخصص ایرانی غیر مقیم به کشور بازگشته اند، گفت: پیش بینی می کنیم سال جاری 800 نفر به کشور بازگردند.

ستاری: بیش از 1700 نفر از دانشجویان ایرانی غیر مقیم به کشور بازگشته اند

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در انگلیس هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی انگلیس، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی انگلستان، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های انگلیس انتخاب کنید.

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صبح امروز از نخستین سالنامه آماری مهاجرت ایران رونمایی شد. این سالنامه، آمارها و معیارهای دقیق را در حوزه مهاجرت در اختیار مخاطبان قرار می دهد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، انتشار نخستین سالنامه آماری مهاجرتی ایران را گامی در ارائه تصویری شفاف و مستند از شرایط مهاجرتی ایران دانست و اضافه نمود: این اقدام برای نخستین بار و با ارائه آمارهای دقیق و قابل استناد از شرایط مهاجرت ایران، خلأ وجود یک سند قابل اعتنا و بر اساس حقایق و ظرفیت های موجود را رفع می نماید.

ستاری، وجود آمارها و باورهای نادرست در حوزه مهاجرت ایرانیان و ضرورت حقایق و مستندات متقن را یکی از انگیزه های تدوین نخستین سالنامه آماری مهاجرتی ایران دانست و گفت: با وجود آمارهای نادرست که منبعی برای استناد به آن ها آنها وجود نداشت، گمانه ها و باورهای نادرست جای حقایق و آمارهای صحیح را سلب نموده بودند. بنابراین، انگیزه تعریف یک مرجع در حوزه آمارهای مهاجرتی کشور توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان، شکل گرفت.

وی اضافه نمود: باورها و گمانه هایی که عمدتاً بدون هیچ سند و مدرکی ایران را نخستین کشور مهاجر فرست با بیش ترین و بالاترین نرخ مهاجرت نخبگان و دانشجویان معرفی می کرد؛ این آمار البته منتسب به صندوق بین المللی پول بود که چنین گزارشی وجود خارجی ندارد.

ستاری، با اشاره به این که این آمارهای نادرست، بسیاری از باورها را نسبت به واقعیت مهاجرت ایرانیان خدشه دار نموده بود، بیان نمود: حتی توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، جایزه ای برای ارائه دهنده چنین گزارشی مشخص شد که همچنان به قوت خود باقی است. سالنامه آماری مهاجرتی ایران، خلأ وجود حقایق این حوزه را به خوبی رفع می نماید.

ارائه معیارهای مبتنی بر احتیاج و واقعیات

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، از وجود استانداردهای دوگانه در آنالیز شرایط مهاجرت ایران به عنوان یک آسیب در این حوزه یاد کرد و گفت: ابتدای انقلاب، از مجموع 270 هزار دانشجوی ایرانی، 100 هزار دانشجو در خارج از کشور و از این میان 50هزار نفر در آمریکا حضور داشتند. اما اکنون از جمع 4 میلیون و 700 هزار دانشجوی ایرانی، 48 هزار دانشجو در خارج از کشور داریم که تنها 12 هزار نفر در آمریکا تحصیل می نمایند و این موضوع نشان می دهد ایران دیگر جزو کشورهای مهاجرفرست دنیا نیست.

ستاری ادامه داد: در حالی که پیش از انقلاب، بخش قابل توجهی از دانشجویان و نخبه های ایرانی، خارج از کشور حضور داشتند و عظیم ترین کلنی دانشجویان خارجی را در آمریکا ایجاد نموده بودند، از فرار مغزها صحبت نمی شد، اما اکنون با بهره مندی از بیش از 4ونیم میلیون دانشجو در کشور، میزان اندک دانشجویان ایرانی غیر مقیم فرار مغزها تلقی می گردد. این موضوع نشان دهنده وجود استانداردهای دوگانه در موضوع مهاجرت است.

وی با تأکید بر این که می بایست با ایجاد زمینه های مناسب و نقص زیست بوم مساعد فعالیت نخبگان در کشور سیاست های جذب نخبگان در اولویت قرار بگیرد، بیان نمود: این که دانشجویان ایرانی خارج از کشور تحصیل و مطالعه نمایند یک ضرورت است و می تواند به نقطه قوتی برای کشور بدل گردد؛ اما تنها در صورتی به یک فرصت مناسب برای اقتصاد و پیشرفت کشور تبدیل می گردد که زیست بوم مساعد و زمینه های لازم را برای بازگشت نخبگان از جمله پژوهش و کارآفرینی دانش بنیان این افراد فراهم کنیم.

تمرکز بر سیاست های جذب و ماندگاری

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به این که باید در ازای سیاست های دانشجوفرستی بر راهبردهای جذب و ماندگاری نخبگان توجه بیش تری گردد اضافه نمود: بر همین اساس، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر سیاست های جذب دانش آموختگان و نخبگان ایرانی غیرمقیم متمرکز بوده است.

ستاری ادامه داد: اجرای این سیاست ها برای جذب ایرانیان نخبه و استعدادهای برتر غیر مقیم، برای حضور در فعالیت های پژوهشی و کارآفرینی در قالب حمایت های مادی و معنوی صورت می گیرد. معاونت علمی و فناوری از حضور این افراد در پژوهشگاه ها، دانشگاه ها، شرکت های دانش بنیان و به طور کلی نقش آفرینی در زیست بوم نوآوری کشور حمایت هایی نموده که در رونق زیست بوم نوآوری و اقتصاد دانش بنیان کشور اثرمند بوده است.

ستاری ادامه داد: اجرای چنین سیاستی با هدف جذب نخبگان بسیار ارزنده ای که خارج از کشور به سر می برند، خوشبختانه به موفقیت سال های اخیر در این سیاست ها منجر شد و زمینه ای مناسب برای بنیان توسعه پژوهش های احتیاجمحور ایجاد کرد.

بازگشت بیش از 1700 نخبه

رئیس بنیاد ملی نخبگان به اجرای سیاست های جذب و ماندگاری نخبگان اشاره نمود و گفت: بیش از 1700 نفر از دانشجویان ایرانی غیر مقیم به کشور بازگشته اند و در دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و شرکت های دانش بنیان مشغول نقش آفرینی در زیست بوم نوآوری و کارآفرینی کشور هستند.

ستاری با بیان این که این افراد از برترین دانشگاهها و مراکز پژوهشی دنیا به کشور بازگشتند بیان نمود: این موضوع نشان دهنده موفقیت آمیز بودن سیاست های جذب نخبگان طی سال های اخیر است . همچنین تا انتها امسال 800 تا هزار نفر از دانش آموختگان ایرانی برترین دانشگاه های دنیا باز می می گردند.

نقش اثرمند در مقابله با کرونا و ارتقای سلامت کشور

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به گام جدی شرکت های دانش بنیان در فراوری اقلام پیشرفته و فناور برای مقابله با کرونا و نظام سلامت کشور اشاره نمود و گفت: خوشبختانه در حال حاضر خوشبختانه تمامی اقلام مورد احتیاج ایران ساخت شده اند. همچنین اغلب داروهایی که به تازگی وارد لیست وزارت بهداشت،درمان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی شده اند توسط این شرکت ها و در داخل کشور فراوری می گردد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین از فعالیت شرکت های دانش بنیان ایرانیان بازگشته به کشور در فراوری داروها و اقلام پزشکی گفت و ادامه داد: به ویژه در حوزه کرونا مطالعات و پژوهش های این شرکت ها به پیشرفت های خوبی منجر شده به یاری نظام سلامت کشور آمده است.

ستاری تاکید نمود: اقتصاد دانش بنیان بر بستر جامعه ای معنای حقیقی خود را می یابد که جذب و ماندگاری نخبگانش را حائز اهمت بداند و با ایجاد یک زیست بوم مساعد کارآفرینی، بروز خلاقیت ها و تجربه های نوآورانه، به دانش نیروی انسانی خلاق و تحصیل نموده اهمیت ببخشد.بسته جامع سیاستی مهاجرت ایران منتشر می گردد.

در بخش دیگری از این مراسم، پرویز کرمی رئیس مرکز انتشارات دانش بنیان فناور گفت: رونمایی از نخستین سالنامه آماری مهاجرتی ایران، گامی ارزشمند در معرفی صندلی ، ظرفیت ها و فرصت های کشورمان در حوزه مهاجرت ارائه می نماید. اکنون با انتشار این سالنامه آماری، ایران برای نخستین بار در شمار کشورهایی نهاده شده است که به شیوه ای ساختارمند و یکپارچه، داده های مستند و دقیق مهاجرتشان را منتشر نموده اند.

کرمی با بیان این که سالنامه مهاجرتی ایران شامل نقاط ضعف و قوت ها است و حقیقت حوزه مهاجرت ایران را بیان می نماید، ادامه داد: این سالنامه به تمامی محورهای مهاجرتی توجه داشته است که ضمن تعریف ساختار و متدولوژی خاص خود در قالب فصل های گوناگون، اطلاعات دقیق به آماری از موضوعاتی چون جمعیت ایرانیان خارج از کشور، جا به جایی های دانشجویی، مهاجرت های کاری، اطلاعات مهاجرت های اجباری- پناهجویی مبتنی بر منابع داخلی و گزارش های مرجع بین المللی برای مسئولان اجرایی و محققان را به مخاطبان عرضه می نماید.

وی همچنین یادآور شد: سالنامه آماری مهاجرت ایران با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همکاری گروه کثیری از محققان، دست اندرکاران و فعالان حوزه مهاجرت های بین المللی در کشور توسط رصد خانه مهاجرت ایران تهیه و مقرر شد به صورت منظم و سالیانه در زبان های فارسی و انگلیسی و به دو شکل مکتوب و آنلاین به روز رسانی و در اختیار مخاطبان قرار گیرد.

دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان گفت: آقای صلواتی که خود از دانش آموختگان بازگشته به کشور هستند ابتدا با یک میز کار خود را به پژوهشگر پساددکتری در موضوع مهاجرت شروع کردند و سپس تبدیل به یک گروه پژوهشی و اکنون به نهاد مطالعاتی و رصد در حوزه مهاجرت تبدیل شده اند.

رونمایی از بسته جامع سیاستی مهاجرتی

کرمی همچنین از رونمایی از بسته جامع سیاستی ومهاجرتی ایران در ماه آینده اطلاع داد و اضافه نمود: با این بسته سیاستی جامع، کشورمان از نقشه راه برای سیاستگذاران و برنامه ریزان کشور در قوا و نهادهای مختلف برخوردار خواهد شد.

آنالیز نقش کرونا درمهاجرت های بین المللی

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین از انتشار گزارش آنالیز نقش کرونا در مهاجرت های بین المللی گفت و بیان نمود این گزارش تا انتها هفته جاری منتشر خواهد شد و در اختیار مخاطبان قرار خواهد گرفت. در این پیمایش، تأثیر کرونا در میزان مهاجرت های بین المللی مورد تحلیل نهاده شده است.

کرمی اضافه نمود: سایت مهاجرت ایران به صورت آنلاین و روزآمد گزارش های این سالنامه و سایر یافته ها و آنالیز های علمی این حوزه را در اختیار علاقمندان قرار می دهد.

افزایش سهم ایران از چرخش نخبگانی

در بخش دیگری از این مراسم همچنین بهرام صلواتی مدیر رصدخانه مهاجرت ایران در این مراسم، گفت: در این سالنامه همه داده های مهاجرتی اعم از آمار جابجایی های کاری، دانشجویی، پناهندگی، مالی و غیره به صورت کاملا مستند ارائه شده است.

وی اضافه نمود: این کار به ثبت نام ایران در سطح بین المللی در میان کشورهای دارای یک سالنامه آماری در حوزه مهاجرت منجر می گردد. همچنین وجود این سالنامه به ایران فرصت خوبی برای استفاده از یاری نهادهای بین المللی می دهد.

مدیر رصدخانه مهاجرت ایران در ادامه بیان نمود: وجود بعضی آمارهای غیررسمی ایران را جزء کشورهای با آمار بالای مهاجرت قرار داده بود اما با انتشار این سالنامه به همه این حدس ها و آمارهای اشتباه پاسخ مستند داده شد. بر اساس آمارهای موجود، درآمد بعضی کشورها از مهاجرت چند برابر کل درآمد نفتی ایران است.

بهرام صلواتی با اشاره به پراکندگی مهاجران ایرانی در دنیا، گفت: طبق آخرین آمارهای موجود، 2 و نیم میلیون مهاجر ایرانی در دیگر کشورها داریم که این عدد 3/2 درصد از جمعیت کل ایران است.

مدیر رصدخانه مهاجرتی ایران ادامه داد: در کل دنیا 272 میلیون مهاجر ثبت شده که بر اساس آمارها این رقم سه و نیم درصد جمعیت کل دنیا است. سهم ایران از سبد مهاجرتی دنیا، 07/1 درصد است.

این نخبه بازگشته به کشور ادامه داد: شکاف عظیمی بین سهم ایران از جمعیت دنیا و سهم کشور از جمعیت مهاجرت وجود دارد.

مدیر رصدخانه مهاجرتی ایران همچنین گفت: سال 2012 میزان مهاجرت ایرانیان 1/3 درصد بود اما این آمار با کاهش چشمگیری به 9/0 رسیده است.

بهره مندی ایران از سهم پایدار در اقتصاد مهاجرت

مدیر رصدخانه مهاجرت ایران با اشاره به نرخ بازگشت متخصصان و فارغ التحصیلان ایرانی، گفت: بین سال های 2015 تا 2020 به طور متوسط یک هزار و 500 نفر از متخصصان از یکصد دانشگاه برتر به ایران بازگشته اند.

به گفته صلواتی، سال 2011 حدود 4 هزار دانشجوی بین المللی داشتیم که در حال حاضر این آمار به 21 هزار نفر رسیده است.

وی با بیان این که حضور دانشجویان و فارغ التحصیلان ایرانی در دیگر کشورها فرصتی مغتنم است، گفت: با توجه به این که سهم ایران از چرخش نخبگانی بیشتر شده است، این ظرفیت می بایست با پیاده سازی سیاست های اثرمند و یکپارچه به بهره مندی ایران از سهمی پایدار در اقتصاد مهاجرت منجر گردد؛ وجود یک سهم پایدار برای چرخش نخبگانی ایران در دنیا لازم است. این کار به فراوری علم و فناوری در کشور و استفاده و بومی سازی علم روز دنیا منجر می گردد.

صلواتی با اشاره به شعار امسال، بیان نمود: در سال جهش فراوری با اتکای درست بر روی ظرفیت های ایرانیان خارج از کشور می توانیم از استعدادهای بیرون از ایران هم برای توسعه کشور بهره بگیریم. باید یاد بگیریم که استعدادهای داخلی و خارجی را پر و بال دهیم و از این ظرفیت به خوبی استفاده کنیم.

ضرورت ارائه آمار درست از میزان مهاجرت دانشجویان ایرانی

در ادامه این مراسم، محمود فتوحی رییس دانشگاه صنعتی شریف هم با اشاره به این که انتشار سالنامه مهاجرتی ایران یک کار عظیم و با ارزش است، گفت: همواره ارائه آمارهای غیررسمی از میزان مهاجرت ایرانیان، ذهن مردم و مسوولان را مغشوش می کرد. اما با انتشار این سالنامه، آمار دقیق و قابل استنادی از این پدیده به دست آمد و در اختیار همه نهاده شد.

وی همچنین بیان نمود: باید از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور استفاده کنیم. آنها استعدادهای خوبی هستند که می توانند نقش قابل توجهی در توسعه علم و فناوری کشور داشته باشند.

فتوحی ادامه داد: دانشگاه صنعتی شریف یکی از نهادهایی است که بیشترین بهره را از این کار می برد. این سالنامه تکلیف دانشگاه با آمارهای غیر رسمی مهاجرت دانشجویانش را روشن کرد. چون همواره دانشگاه صنعتی شریف جزء دانشگاه های مهاجرت فرست معرفی می شد و هیچ گاه آمار درستی از آن وجود نداشت.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف با ارائه آماری از جذب هیات علمی در این دانشگاه، گفت: از سال 94 تا 97 حدد یکصد عضو هیات علمی در دانشگاه صنعتی شریف جذب شده اند که 70 درصد آنها از نخبگان و متخصصان بازگشته به کشور بودند.

وی ادامه داد: بیشتر پسادکترانی که به کشور بازگشته اند در شرکت های دانش بنیان و دانشگاه ها جذب شده و ماندگاری آنها در کشور تثبیت شده است.

فتوحی معتقد است که ایجاد مرکز مطالعات ایرانیان خارج از کشور در افق 1440 لازم است، گفت: این مرکز باید در تمام حوزه های علمی، فناورانه و صنعتی ایجاد گردد تا آمار دقیقی از همه این حوزه ها برای تامین اولویت های کشور ارائه گردد.

بر اساس این گزارش، نخستین سالنامه مهاجرتی ایران با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به همت پژوهشکده سیاستگذاری علم و فناوری و رصدخانه مهاجرت ایران تازه ترین آخرین آمار و اطلاعات موجود در حوزه های مهاجرتی را در اختیار مخاطبان قرار داده است.

در این سالنامه که توسط انتشارات دانش بنیان فناور چاپ و منتشر شده است، آخرین آمار و اطلاعات موجود در حوزه های مهاجرتی در اختیار مخاطبان قرار می گیرد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 31 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 927

به "ستاری: بیش از 1700 نفر از دانشجویان ایرانی غیر مقیم به کشور بازگشته اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ستاری: بیش از 1700 نفر از دانشجویان ایرانی غیر مقیم به کشور بازگشته اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید