صبحانه های متنوع در شهرهای مختلف ایران

به گزارش بلندانیوز، اگر اهل سفر و مسافرت به نقاط مختلف ایران هستید، قطعا دوست دارید بدانید که مردم شهرهای مختلف ایران چه نوع خوراکی هایی را در وعده صبحانه می خورند؟

صبحانه های متنوع در شهرهای مختلف ایران

انواع صبحانه در نقاط مختلف ایران کاملا متفاوت است و شامل ده ها نوع خوراکی محلی و سنتی می شود. اگر می خواهید با صبحانه های متنوع در شهرهای مختلف ایران آشنا شوید و در مسافرت به هر نقطه ای از ایران، صبحانه محلی و سنتی آن منطقه را تجربه کنید پیشنهاد می دهیم با مطالعه این مقاله و آشنایی با انواع صبحانه در ایران با ما همراه باشید.

صبحانه در شهرهای شمالی ایران

شهرهای شمال کشور و بخصوص گیلان و مازندران مهم ترین قطب های گردشگری در ایران برای تمام ایام سال هستند، بنابراین اطلاع از وعده صبحانه شمالی ها می تواند برای بسیاری از ایرانیان حائز اهمیت باشد.

در مسافرت به شمال می توانید پنیر محلی بخرید یا اینکه به یک قهوه خانه سنتی رفته و در آنجا پنیر واویج را سفارش دهید. این وعده غذایی از پنیر، کره، تخم مرغ و شوید تهیه می شود.

در سفر به ماسوله می توانید آش بخرید. مردم ماسوله چنجه را نیز به عنوان صبحانه میل می نمایند. کنالکی نیز یک صبحانه مقوی و ارزان قیمت است که با سبزی خورد شده و پنیر در میان خمیری که در تنور قرار می گیرد تهیه می شود. از رودسر تا رامسر نیز می توانید از زنان محلی نان کولاس بخرید.

در ترکمن صحرا می توانید پیشمه که یک نان روغنی است را خریداری کنید. این نان با تخم مرغ، ماست و شکر درست شده و شبیه بامیه در روغن سرخ می شود.

بورک هم یک انتخاب مناسب است. داخل بعضی از بورک ها پنیر ریخته می شود و بعضی دیگر هم اسفناج؛ شما می توانید حتی بورک هایی که با گوشت پر شده اند را سفارش دهید.

صبحانه در شهرهای شمال غرب ایران

هوا در مناطق شمال غرب کشور بسیار سرد است و اصولا در تابستان نیز هوای خنک و معتدلی را تجربه می کنید. سرمای هوا باعث شده است در این مناطق از خوراکی های گرم و مقوی استفاده شود تا افراد انرژی کافی برای مقابله با سرما را داشته باشند.

قیساوا یکی از صبحانه های معروف در این مناطق است که از ترکیب تخم مرغ، خرما و گردو تهیه می شود. سرشیر قیماق یا همان سرشیر عسل صبحانه دیگری است که می توانید در راستا سرعین و از فروشگاه ها خریداری کنید.

به سمت ارومیه که راه می افتید، بهتر است به فکر امتحان کردن طعم خوشمزه گوزلمه باشید. گوزلمه در زبان ترکی به معنای - منتظر نشو - است و بدین معناست که آماده شدن این صبحانه زمان زیادی لازم ندارد.

برای تهیه این غذا ابتدا تخم مرغ را به صورت نیمرو سرخ نموده و سپس ماست و سیر را به آن اضافه می نمایند و برای مدت زمان اندکی هم می زنند.

در آذربایجان غربی از خرید نان های محلی همچون نان ارده، تنور چره، یخاچره، تاواچره و جزلاچره غافل نشوید. با این حال نان سومون و یاغلی چورک شهرت بیشتری دارند.

پنیر تبریز مشهورترین و محبوب ترین صبحانه موجود در استان آذربایجان شرقی است. خوردن شیر داغ محلی، عسل و سرشیر در تبریز یک سنت دیرینه است. در روستاهای آذربایجان شرقی از ترکیب گردو، نان لواش خشک، پیازچه، خامه، خیار، دوغ، پنیر و سبزی خوردن یک صبحانه خوشمزه به نام دویماج درست می نمایند.

صبحانه در شهرهای غربی ایران

زمانی که صحبت از غرب کشور به میان می آید بیش از همه نام کردستان به ذهن انسان خطور می نماید. صبحانه در استان کردستان یعنی ترکیب سیب زمینی، تخم مرغ، کره ذوب شده، سبزی خوردن یا خیارشور و گوجه که در نان سنگک یا لواش به صورت ساندویچ پیچیده شده و به بابوله معروف است.

بعضی از مردم نیز به خوردن کلانه در وعده صبحانه علاقه دارند. کلانه از ترکیب یک سبزی ویژه در خمیر به همراه روغن کرمانشاهی درست می شود و طعم فوق العاده ای دارد.

در کرمانشاه، بژی به عنوان صبحانه سنتی شناخته می شود. بژی در زبان مردم کرمانشاه یعنی - همیشه زنده باشی - و منظور از این اسم نیز بدین صورت است که مردم کرمانشاه در گذشته برای مسافرت های طولانی مقدار زیادی بژی می پختند و با خود حمل می کردند.

این بژی در تمام طول مسافرت آن ها را سیر نگه می داشت و با توجه به سالم بودن این خوراکی سنتی، صحیح و سالم به خانه باز می گشتند.

در همدان از شیرینی کماج و انواع نان روغنی ها به عنوان صبحانه استفاده می شود. گردوی تویسرکان نیز در کنار بعضی از خوراکی ها و بخصوص پنیر با خرما در سفره مردم همدان دیده می شود.

نان گرده که یک نان معروف و محبوب در شهرهای کردستان و کرمانشاه است در همدان نیز به عنوان یک صبحانه مقوی شناخته می شد.

عبارت صبحانه سنتی ایرانی در همدان با گردوهای تویسرکان پیوند خورده است. علاوه بر آن، نان گرده و کماج یا نان روغنی از صبحانه های معروف روستاهای مختلف در این شهر است. نان گرده را معمولا با سرشیر، خامه و عسل می خورند. نان گرده در کرمانشاه و کردستان هم شناخته شده است.

صبحانه در شهرهای جنوبی ایران

جنوب کشور را به خوراکی های خوشمزه و البته سنگین و مقوی می شناسیم. در مسافرت به شهرهای جنوبی بهتر است رژیم خود را شکسته و طعم صبحانه های خوشمزه را تجربه کنید.

بحتیه یا پهتیه که از ترکیب شیربرنج و مربا تهیه می شود، معروف ترین صبحانه ای است که در مسافرت به اهواز به شما پیشنهاد می دهیم. نان توموشی به عنوان معروف ترین و محبوب ترین نان جنوبی کشور نیز در اغلب شهرهای این بخش از ایران یافت می شود.

در استان هرمزگان نان توموشی به لیتک و نون تاوَه معروف است. زمانی که این نان را در تنور می گذارند روی آن مقداری مهیاوه یا سوراغ (نوعی سس شور قهوه ای رنگ) و تخم مرغ می ریزند تا برای وعده صبحانه میل شود.

نان تخم مرغی یا چم چمه هم یک نان شیرین است و با پنیر و دوشاب (شیره انگور) سرو می شود. بلالیت صبحانه دیگری است که با شکر و زعفران پخته می شود. نان پراته، نخود آب و شیرچایی صبحانه ای است که در بخش های جنوبی کشور و به سمت شرق سرو می شود.

صبحانه در شهرهای مرکزی ایران

مهم ترین صبحانه در شهرهای مرکزی ایران، آش سبزی شیراز است. طعم ماورایی این آش باعث شده است در زمره خوش طعم ترین و محبوب ترین صبحانه های ایران قرار گیرد.

در جهرم، ماهی خشک ساردین یک صبحانه سنتی است. شله مجکی در کهگیلویه و بویراحمد یک وعده مناسب برای صرف صبحانه است که از بادام کوهی درست می شود و به همین علت به آش بادام کوهی نیز معروف شده است.

در کرمان و شهر بزقرمه ها، قورمه نیمرو را به عنوان صبحانه محلی و سنتی معرفی می نمایند که از ترکیب گوشت گوسفندی و نیمرو تهیه می شود

در اصفهان حلیم و عدس معروف ترین صبحانه است. برای تهیه حلیم و عدس ابتدا حلیم ساده را می پزند و سپس عدس چرخ شده را مانند سس روی حلیم می ریزند.

در سمنان هم می توانید آرشه یا آروشه را سفارش دهید که یک نوع پنیر خاص است که با زردچوبه سرخ می نمایند. این صبحانه را در فیروزکوه نیز می توانید پیدا کنید.

در مسافرت به شاهرود، قورمه (گوشت گوسفندی) را به صورت سرد بر روی نان بربری می گذارند و به عنوان صبحانه میل می نمایند. مردم اراک و قزوین نیز نان فتیر درست می نمایند و آن را به نام قزوینی ها در فهرست میراث ملی کشور ثبت نموده اند.

صبحانه در شهرهای شرق ایران

توگی را می توانید در مسافرت به خراسان جنوبی و گناباد تهیه کنید. این صبحانه از ارزن و شیر درست می شود. در خراسان شمالی سنخواست که از ماست درست می شود و با سبزی تازه و نان چریشی صرف می شود معروف ترین صبحانه منطقه نام دارد.

کمه صبحانه دیگری است که در این مناطق با استفاده از آرد جو، پونه و شیر تازه گوسفندی درست می نمایند و البته برای صبحانه بسیار اشتها آور است.

این صبحانه را در نایین هم می توانید پیدا کنید.صبحانه محلی اسفراین مسکه نام دارد که با ماست چکیده و کره محلی درست می شود و آن را با گوجه یا نان خشک می خورند.

در شهر شما چه صبحانه ای سرو میشود؟ در کامنت های همین پست نام شهر و صبحانه محبوب شهر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

شکم گردی

منبع: الی گشت
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 10 دی 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1139

به "صبحانه های متنوع در شهرهای مختلف ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صبحانه های متنوع در شهرهای مختلف ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید