سهم تولید فناوری توسط دانشگاه ها به 5 درصد نمی رسد

به گزارش بلندانیوز، به گزارش خبرنگاران به نقل از سازمان فناوری اطلاعات ایران، امیر ناظمی در اولین کنگره کشوری دانشگاه نسل3 که در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار گشت، گفت: دانشگاه ها با تولید سرمایه انسانی و منابع دانش، عامل رشد اقتصاد دانش بنیان در کشور هستند.

سهم تولید فناوری توسط دانشگاه ها به 5 درصد نمی رسد

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، درباره چگونگی نقش کارآفرینی در دانشگاه ها بر میزان شکوفایی اقتصاد دانش بنیان در کشور، گفت: دانشگاه ها در کمک به تولید منابع و سرمایه انسانی دارای نقش جدی هستند، اگرچه ممکن است دانشگاه ها به خودی خود برای تبدیل شدن به تولیدکننده ارزش مالی سهم بالایی نداشته باشند.

وی افزود: چه بسا مطالعات جهانی اجرا شده در این خصوص نیز نشان می دهد سهم تولید فناوری توسط دانشگاه ها به کمتر از 5 درصد می رسد و البته تصور هم نمی شود که میزان رشد بیشتری نیز در کار باشد. اما دانشگاه ها دارای نقش مهمی در تولید سرمایه انسانی و کمک به تولید منابع دانش هستند.

معاون وزیر ارتباطات، در زمینه چالش های پیش روی دانشگاه های ایران به منظور رسیدن به جایگاه دانشگاه های دانش بنیان، به لزوم ایجاد تغییرات اساسی در این جهت اشاره کرد.

ناظمی درباره موانع پیش روی دانشگاه های کشور در این جهت، گفت: نخستین گام در این زمینه تغییر نظام حکمرانی دانشگاه ها است. علاوه بر این مهم، افزایش استقلال دانشگاه ها و هم چنین افزایش امکان ورود به عرصه مالی نیز از مهم ترین نیازمندی های دانشگاه ها در این زمینه است. تغییر تفکر حاکم بر مدیران مراکز دانشگاهی نیز از جمله عوامل اصلی است که بروز آن نقش بسزایی را ایفا می کند.

وی نقش تامین مالی دانشگاه ها را بسیار حایز اهمیت ارزیابی کرد و افزود: فروش فناوری، یکی از منابع اصلی تامین مالی دانشگاه ها به شمار می رود. البته فروش فناوری، لزوما مساوی با تاسیس و راه اندازی شرکت نیست؛ بلکه منظور فناوری هایی هستند که منبع اصلی تولید آنها دانشگاه ها هستند و از طریق اعطای لایسنس یا همان پروانه قابل فروش و واگذاری خواهند بود. فروش فناوری توسط دانشگاه ها، به طور تقریبی میزان 30 درصد از سهم کلی در تامین مالی دانشگاه ها را به عهده دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 بهمن 1399 بروزرسانی: 11 بهمن 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1192

به "سهم تولید فناوری توسط دانشگاه ها به 5 درصد نمی رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم تولید فناوری توسط دانشگاه ها به 5 درصد نمی رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید