سرمایه گذاری مشترک ایران و ویتنام به ثبات همکاری مالی یاری می نماید

به گزارش بلندانیوز، همایش تجاری ایران و ویتنام با حضور محمدرضا کرباسی، معاون امور بین الملل اتاق ایران، له کووک داون، معاون وزیر کشاورزی و توسعه روستایی ویتنام، نگوین مان هی ین، سفیر ویتنام در تهران و سید مصطفی موسوی، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ویتنام برگزار گردید.

سرمایه گذاری مشترک ایران و ویتنام به ثبات همکاری مالی یاری می نماید

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام سفر کنید.

افزایش مبادلات تجاری دو کشور تا سقف 2 میلیارد دلار از مهم ترین موضوعاتی بود که معاون امور بین الملل اتاق ایران و معاون وزیر کشاورزی و توسعه روستایی ویتنام خواهان تحقق آن شدند.

معاون امور بین الملل اتاق ایران ضمن خوشامدگویی به هیات تجاری ویتنام به سفر روسای جمهوری دو کشور به ایران و ویتنام در سال 2017 اشاره نمود و گفت: در آن سال مقامات سیاسی دو کشور برای حجم مبادلات تجاری افزایش حجم دو میلیارد دلاری را پیش بینی نموده بودند. همچنین رئیس اتاق ایران در سفری که به ویتنام داشتند به صندلی این کشور در سیاست نگاه به شرق ایران تأکید داشتند.

محمدرضا کرباسی با تأکید بر این نکته که افزایش روابط مالی و حجم مبادلات تجاری در کنار روابط خوب سیاسی، خواسته مقام های دولتی ایران و ویتنام است، اضافه نمود: ویتنام با عضویت در آسه آن و ایران با عضویت در اکو و همچنین عضویت هر دو کشور در موافقت نامه مالی اتحادیه اوراسیا می توانند در ورود یکدیگر به بازارهای موردنظر اثرگذار باشند؛ ضمن اینکه با امضای توافقنامه با اوراسیا، ظرفیت ها و فرصت های خوبی برای توسعه روابط میان ایران و ویتنام فراهم است.

معاون امور بین الملل اتاق ایران خاطرنشان کرد: حجم روابط تجاری میان ایران و ویتنام در سال 2018 با 30 درصد کاهش همراه بوده که ضروری است راه های جدید همکاری میان دو کشور را یافته و تسهیلات لازم برای توسعه تجارت با ایران را به تجار ویتنامی ارائه دهیم. در سال 2017 حجم صادرات ایران از ویتنام 364 میلیون دلار و حجم واردات 186 میلیون دلار بوده که این در سال 2018 دچار نوسان شدیدی شد.

او تهاتر کالا را ابزار مؤثری برای افزایش حجم روابط تجاری ایران و ویتنام مطرح نمود و گفت: تجار دو کشور به اطلاعات تجاری و مالی و قوانین مربوطه دسترسی ندارند. ضروری است میان اتاق های بازرگانی دو کشور تبادل اطلاعات انجام گردد.

او همچنین تبادل هیات های تجاری را دیگر ابزار اثرگذار در مبادلات مالی دوجانبه دانست.

کرباسی با تأکید بر این موضوع که پرواز مستقیم و دسترسی مستقیم میان ایران و ویتنام از اهمیت ویژه ای برخوردار است، توضیح داد: به همین دلیل می توان از تهران به هانوی پرواز داشت یا با اخذ مجوز پرواز پنجم و با پرواز تهران-بانکوک ماهان ایر از بانکوک به هانوی پرواز کرد.

کرباسی مهیا شدن زمینه های سرمایه گذاری مشترک و امضای توافق نامه تجارت ترجیحی را از دیگر مواردی دانست که طبق توافقات قبلی در دستور کار واقع شده است.

او گفت: در این زمینه مذاکرات خوبی جریان داشته که درنهایت می تواند به توسعه همکاری های دوجانبه یاری کند.

او از ظرفیت های صادرات محصولات کشاورزی دو کشور گفت و همچنین به موافقت نامه بهداشتی و قرنطینه نباتی میان دو کشور اشاره نمود تا درنهایت به توسعه کشاورزی و همکاری تجاری میان دو کشور یاری کند.

به گفته کرباسی هماهنگ کردن استاندارد بین المللی با استاندارد ویتنام کار زمان بر است، ازآنجایی که کالای کشاورزی هم فسادپذیر است باید در فرایند این مسئله تسریع گردد.

بعدازآن لو کووک دوان، معاون وزیر کشاورزی و توسعه روستایی ویتنام از لزوم توسعه همکاری مالی میان ایران و ویتنام گفت.

او هم با اشاره به سفر روسای جمهوری دو کشور به ایران و ویتنام گفت: در سطح بالا اراده سیاسی لازم برای گسترش همکاری ها وجود دارد و باید در عمل موانع موجود رفع گردد تا حجم همکاری تجاری دو کشور به هدف معین شده یعنی 2 میلیارد دلار برسد.

معاون وزیر کشاورزی و توسعه روستایی ویتنام به ظرفیت بازارهای خاورمیانه اشاره نمود و گفت: حتماً بازارهای خاورمیانه برای ویتنام جذابیت خاصی دارد؛ ویتنام هم مرز مشترکی با چین دارد که می تواند ورود کالای ایرانی را به بازارهای چین و کشورهای عضو آ.سه. آن فراهم کند.

او معتقد است که با اقدام مشترک می توان شاهد رونق بیشتر تجارت میان ایران و ویتنام بود و همکاری ایران و ویتنام می تواند در گسترش روابط دو منطقه شرق و خاورمیانه اثرگذار باشد.

معاون وزیر کشاورزی و توسعه روستایی ویتنام همچنین به سرمایه گذاری مشترک میان دو کشور اشاره نمود: سرمایه گذاری مشترک می تواند رد نهایت ما را به ثبات در زمینه همکاری مالی برساند و برای هر دو کشور این مسئله اهمیت بالایی دارد.

بعدازآن کرباسی بار دیگر از زمینه تسهیل همکاری مالی گرفت و پیشنهاد داد که معاون وزیر کشاورزی و توسعه روستایی ویتنام با مقام های عالی ویتنام در جهت تسهیل صدور ویزا، پرواز مستقیم و سرمایه گذاری مشترک صحبت گردد تا این زمینه تسهیل گردد.

او همچنین از علاقه مندی به توسعه همکاری در ایران گفت و تأکید کرد: بخش خصوصی، اتاق ایران و اتاق مشترک بازرگانی ایران و ویتنام در این جهت کوشش می نمایند.

بعدازآن سید مصطفی موسوی، رئیس اتاق مشترک ایران و ویتنام از لزوم همکاری مالی بین دو کشور گفت.

به گفته موسوی مهم ترین اقلام صادراتی ویتنام به ایران قطعات الکترونیکی، کفش، پوشاک، چرم، قهوه است و واردات آنها از ایران قیر، نفت، انواع مغز، انواع ماهی و کوسه ها، انواع میگو و کائوچو و غیره است.

او همچنین از اهداف اتاق مشترک ایران و ویتنام گفت: آنالیز تسهیل فرایند تجاری بخش خصوصی دو کشور، ایجاد شرایط مناسب برای حضور شرکت های صادراتی ایران در نمایشگاه های ویتنام، ایجاد بانک اطلاعاتی ویژه دو کشور به جهت تسهیل مراودات تجاری، اعزام و پذیرش هیات تجاری دو کشور، آنالیز مسائل حقوقی شرکت های ایرانی حاضر در ویتنام، تسهیل ارائه ویزا به تجار ایرانی، توجه به زمینه های گردشگری میان دو کشور، پرواز دو یا تک مسیره میان دو کشور و درنهایت سرمایه گذاری مشترک ایران و ویتنام از اهدافی است که اتاق مشترک ایران و ویتنام به دنبال آن است.

موسوی تأکید کرد که اتاق مشترک ایران و ویتنام در ویتنام طرف مقابل حقوقی فعال برای گفت وگو و تسهیل فرایند تجاری میان دو کشور ندارد؛ برای همین او از معاون وزیر کشاورزی و توسعه روستایی ویتنام خواست که شورای مالی ویتنام در این زمینه فعالانه عمل کند.

موسوی همچنین از میزان تعرفه کالا و محصولات کشاورزی ایران در ویتنام گلایه کرد و گفت که پسته صادراتی ایران در ویتنام تعرفه 48 درصدی، بادام 62 درصد، خرما 47 درصد است؛ این تعرفه برای کالاهای مشابه و بی کیفیت از جاهای دیگر تعرفه 3-6 درصدی دارد. همه این موارد زمینه فعالیت را برای تجاری ایرانی با مسائل جدی روبرو می سازد.

او گفت: باید مکانیسم های تجاری را بازتعریف کنیم. در حال حاضر تعرفه های تجاری برای محصولات و کالاهای ایرانی بالاست پس ضروری است در قدم اول توافق نامه های تجارت ترجیحی را به خاتمه برسانیم.

بعدازآن کرباسی بار دیگر از آمادگی بخش خصوصی برای همکاری دوجانبه گفت و ابزار امیدواری کرد که این علاقه مندی در طرف ویتنامی هم وجود داشته باشد.

همچنین معاون وزیر کشاورزی و توسعه روستایی ویتنام ابزار امیدواری کرد: سال 2020 دستاورد خوبی در زمینه همکاری مالی میان دو کشور داشته باشد.

بعد از سرانجام این نشست قرار است که با که طرف ویتنامی با معاون جهاد کشاورزی ایران مذاکره کند؛ تهاتر محصولات کشاورزی از جمله موز، آناناس و نارگیل با سیب ایرانی از پیشنهاد بخش خصوصی برای مذاکره بود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 335

به "سرمایه گذاری مشترک ایران و ویتنام به ثبات همکاری مالی یاری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرمایه گذاری مشترک ایران و ویتنام به ثبات همکاری مالی یاری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید