برگزاری نشست آنالیز ظرفیت ها و معرفی و عضویت سمنان در اتحادیه بین المللی شهرهای گردشگری جاده ابریشم

به گزارش بلندانیوز، ایرنا/ براساس گزارش های منتشر شده، برگزاری نشست آنالیز ظرفیت ها و معرفی و عضویت سمنان در اتحادیه بین المللی شهرهای گردشگری جاده ابریشم صورت گرفت.

برگزاری نشست آنالیز ظرفیت ها و معرفی و عضویت سمنان در اتحادیه بین المللی شهرهای گردشگری جاده ابریشم

پیرو اقدام چین مبنی بر تاسیس اتحادیه بین المللی شهرهای گردشگری در امتداد جاده ابریشم، نشست آنالیز ظرفیت ها، معرفی و عضویت سمنان در این اتحادیه با حضور علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و جمعی از مسئولان و صاحب نظران استانی در وزارت میراث فرهنگی برگزار گردید.

سمنان بیش از 600 کیلومتر مسیر مشترک در جاده ابریشم دارد

شالبافیان در این نشست در جمع رئیس و اعضای شورای شهر سمنان، نماینده مجلس، اساتید دانشگاه و جمعی از کارشناسان و صاحب نظران گفت: موضوع واجد شرایط بودن شهر سمنان به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در ساختار تازه تاسیس اتحادیه بین المللی شهرهای گردشگری در امتداد جاده ابریشم مورد آنالیز نهاده شده تا ظرفیت های متنوع این شهر در بخش های گسترده از جمله گردشگری، تاریخی، فرهنگی، منابع انسانی، زیرساختها و مشارکت استانی مورد سنجش قرار گیرد.

شالبافیان گفت: به منظور ایجاد فرآیند رسمی همکاری گردشگری بین شهرها در امتداد جاده ابریشم و توسعه تعاملات، کارآیی و پایداری در زمینه همکاری های چند جانبه، مرکز ارتباطات فرهنگی چین و دنیا وزارت فرهنگ و گردشگری جمهوری خلق چین مایل است که فعالیت در ساختار اتحاد بین المللی شهرهای گردشگری جاده ابریشم را به وسیله اقدامات متنوع شامل برگزاری سمینارهای بین المللی و کنفرانس ها، رونمایی، معارفه، مبادلات و آموزش چند جانبه تا پیشبرد اهداف تقویت برندسازی گردشگری و ارتقای توسعه شهرها در امتداد جاده ابریشم را با کیفیت بالا انجام دهد.

از این رو احتیاج جدی به مصوبات اجرایی شورای شهر سمنان مبنی بر تامین منابع لازم، زیرساختها و تامین منابع انسانی لازم وجود دارد تا با ایجاد مطالبه در بخش خصوصی و دولتی، شانس شهر سمنان برای معرفی به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران افزایش یابد.

معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی با اشاره به اینکه از شهر سمنان همیشه به عنوان گنج پنهان یا جواهری که برآن غبار نشسته است، یاد می گردد، گفت: احتیاج است ظرفیت های متنوع و متعدد شهر سمنان در طیف گسترده ای از گردشگری و فرهنگ تا اقتصاد در چرخه ای کاربردی برای ساختار مورد احتیاج در جاده ابریشم ایفای نقش کند و با ایجاد همگونی بین شهر و استان و لحاظ کردن سیستم معرفی کل استان بتواند از بین سایر شهرها از جمله قزوین و نیشابور ورود به عرصه ای دیگر از فضای بین المللی را تجربه و در کنار 20 شهر خارجی و 20 شهر چینی همکاری گسترده ای را شروع کند.

شالبافیان بعلاوه ویژگی های شاخص شهر سمنان را تجمیع ظرفیت های گردشگری از نوع تاریخی، طبیعت گردی و فرهنگی در کنار هم، توزیع سیستم آب با انعکاس فناوری زندگی، وجود بافت تاریخی با دسترسی مطلوب، بهره مندی از سایت های ملی و دنیای ثبت شده، اندازه مشارکت پذیری بخش خصوصی و دولتی در سطح قابل قبول و نیز بهره مندی از دیپلماسی شهری عنوان و احتیاج به شناخته شدن بیشتر توانمندی ها، خروج از مسیر گذری گردشگری و تبدیل شدن به یکی از مقاصد اصلی و کوشش برای معرفی بیشتر به وسیله تورهای آشناسازی را از جمله زمینه های احتیاجمند کوشش بیشتر مطرح نمود.

بنا به گفته معاون گردشگری همکاری شهر منتخب جمهوری اسلامی ایران در اتحادیه بین المللی شهرهای گردشگری جاده ابریشم، دستاوردهای متنوع از جمله برگزاری رویدادها، نشان سازی شهری، بهره وری از منابع گردشگری، برپایی رویدادهای ترویجی، تبادلات آموزشی حرفه ای، اشتراگ گذاری اطلاعات، انتقال فناوری، تسهیل در ارتقای صنعت گردشگری محلی و توسعه پایدار شهری، بهبود نشان کلی جاده ابریشم و نیز همکاری در سیاست گذاری های مرتبط با بهینه سازی منابع، ادغام بازار، توسعه منطقه ای محصولات گردشگری باکیفیت، بهبود تصویر گردشگری جاده ابریشم و در نهایت ترویج رشد مشترک در گردشگری ورودی را در پی خواهد داشت.

شالبافیان تاکید نمود: عضویت شهر منتخب جاده ابریشم بطور کل دارای اهمیت بسیاری است بگونه ای که سفیر چین در ایران پس از اعلام نظر و معرفی از سوی جمهوری اسلامی ایران به شهر منتخب سفر و با تطبیق ظرفیت ها و شرایط حال حاضر با معیارهای در نظر گرفته شده، تایید نهایی را اعلام خواهد نمود.

معرفی شهر منتخب بر مبنای دیپلماسی درون استانی

عباس گلرو، نماینده مردم شهر سمنان در مجلس شورای اسلامی در این نشست گفت: چنانچه سمنان یا هر شهر دیگری به عنوان منتخب و عضو اصلی اتحاد بین المللی شهرهای گردشگری جاده ابریشم معرفی گردد، باید بتواند بر مبنای ظرفیت های بین المللی جغرافی سیاسی و دیپلماسی درون استانی حضوری چند جانبه ایفا نماید.

وی با اشاره به اینکه منظور از جاده ابریشم فقط یک مسیر معین نیست و انشعاب گسترده ای را در بر میگیرد، یادآور شد: با توجه به لحاظ شدن مرزهای دریایی و هوایی در کنار مرزهای زمینی، شهرهای متنوعی در این طیف قرار میگیرد اما بی شک استان سمنان می تواند با تکیه بر توانمندی ها، پیشینه همکاری در موضوع جاده ابریشم و ظرفیت های متنوع تاریخی و گردشگری یکی از مناسب ترین گزینه ها بشمار آید.

سمنان نگین جاده ابریشم

علی همتی، رئیس شورای شهر سمنان این استان را چهارراه مواصلاتی شرق به غرب و شمال به جنوب کشور مطرح نمود و گفت: سمنان با دارا بودن توامان کویر، کوهستان و جنگل به عنوان قطب مستعد گردشگری کشور و نگین جاده ابریشم شناخته می گردد.

وی اضافه نمود: در سوابق شهرداری سال 1395، پیرو برگزاری اجلاس شهرداران جاده ابریشم، استان سمنان به سطح توانمندی های خود در این موضوع ایمان آورد و مرکز همکاری راه ابریشم و شهرهای آسیایی را دایر کرد. برای این مرکز سازوکارهایی در نظر گرفته شد و تعاملات با کشور چین با امضای تفاهم نامه های خواهرخواندگی شروع و مصوبات اجرایی متعدد مورد پیگیری نهاده شد.

همتی ادامه داد: با عنایت به ظرفیت حاصل از گذشته در فضای شهری و شورایی و پیشنهاد انجام شده مبنی بر آنالیز شهر سمنان به عنوان نماینده ملی کشور در اتحادیه بین المللی شهرهای گردشگری جاده ابریشم این موضوع هم اکنون قابل تحقق است و با توجه به اینکه کاروانسراهای متعددی به عنوان نماد جاده ابریشم در این استان وجود دارد، لذا میتوان میزبانی از رویدادهای مرتبط را در دستور کار قرار داد.

پیش بینی انطباق بالای شهر سمنان با معیارهای شهر منتخب ایران در جاده ابریشم

امیر کرم زاده، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان هم این استان را مظهر تمدن، تاریخ و فرهنگ کشور بیان کرد و وجود استخرهای ذخیره آب و کاروانسراها را به عنوان دو نماد و ظرفیت موجود در راستای میزبانی و همکاری با ساختار جاده ابریشم بیان کرد.

او بعلاوه با اشاره به 30 کاروانسرای موجود در استان سمنان و ورود 6 کاروانسرا به مرحله ثبت ملی و پیش بینی دو اثر ثبت دنیای یادآور شد: چهره شایسته ای از عمق تمدن و فرهنگ ذخیره شده در این خاک نمایان شده است که می تواند در همکاری های بین المللی از جمله تعامل در اتحادیه بین المللی شهرهای گردشگری جاده ابریشم بکار گرفته گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان سایر ویژگی متعدد استان را نیز از جمله نزدیکی سمنان به فرودگاه امام (ره)، وجود بیش از صد نوع نان، دارا بودن صنایع دستی و هنرهای سنتی متعدد، بهره مندی از اقلیم، حیات وحش و بسترهای طبیعی متنوع را از جمله ویژگی های گسترده و متنوع برای تبدیل شدن به پایگاه ملی قابل انتظار بیان کرد.

کرم زاده یادآور شد: پس از استخراج شاخص های ارزیابی شهر منتخب از سوی معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و انطباق ویژگی شهر سمنان با معیارهای مورد نظر، بی شک این استان می تواند از امیتاز بالایی برای همکاری بین المللی پیش رو برخوردار گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 23 آبان 1401 بروزرسانی: 23 آبان 1401 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1958

به "برگزاری نشست آنالیز ظرفیت ها و معرفی و عضویت سمنان در اتحادیه بین المللی شهرهای گردشگری جاده ابریشم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری نشست آنالیز ظرفیت ها و معرفی و عضویت سمنان در اتحادیه بین المللی شهرهای گردشگری جاده ابریشم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید