در 2021 مجموعه های قابل توجهی از سکه های تاریخی در نقاط مختلف دنیا کشف شدند

به گزارش بلندانیوز، ایسنا/ براساس آخرین اخبار بدست رسیده، در 2021 مجموعه های قابل توجهی از سکه های تاریخی در نقاط مختلف دنیا کشف شدند.

در 2021 مجموعه های قابل توجهی از سکه های تاریخی در نقاط مختلف دنیا کشف شدند

در سال میلادی که گذشت، سکه ها و پول های متعلق به دوره های مختلف تاریخ از جمله آثار قابل توجهی بودند که اغلب به دست جویندگان آماتور طلا کشف شدند. پس انداز کردن پول برای روز مبادا ایده تازهی نیست. در سال 2021، باستان شناسان مجموعه ای از سکه های تاریخی را در کنار سایر اشیای ارزشمندی که دفن شده بودند و از آن پس مورد استفاده قرار نگرفته بودند در مکانهای مختلفی از مزرعه ذرت گرفته تا علفزاری در ایالات متحده آمریکا یا شهری در دانمارک کشف کردند. این سکه ها به وسیله اشراف زادگان، سارقان دریایی، رئیس قبیله و افرادی که هویت آنها هنوز معین نیست، پنهان شده بودند.

سکه ها و حلقه های طلا در مزرعه ذرت

در سال 1935، بزرگترین مجموعه سکه های متعلق به دوران قرون وسطی واقع در لهستان در روستای Słuszków کشف شد. آدام کدزیرسکی که یک باستان شناس در موسسه باستان شناسی آموزشگاه علوم لهستان است، در نوامبر 2020 از روستای Słuszków بازدید کرد تا بتواند درباره مجموعه سکه های تاریخی که در سال 1935 در همین روستا کشف شده، اطلاعات بیشتری بدست بیاورد.

این باستان شناس در دوران اقامتش در روستا از یک کشیش شنید شایعاتی درباره وجود یک مجموعه دیگر سکه های تاریخی در موقعیت مکانی دیگری وجود دارد. در نهایت با استفاده از دستگاه فلزیاب و با یاری آتش نشان های داوطلب مجموعه ای از سکه های نقره تاریخی به همراه قالب های نقره و حلقه های نادر طلا از اعماق یک مزرعه ذرت بیرون کشیده شد.

در جریان این اکتشاف بیش از 6,600 سکه نقره در کنار شمش های کوچک نقره درحالی که در سه کیسه کتان قرار داشتند، کشف شد. این کیسه کتان نیز در سبدی که در یک کوزه سرامیکی قرار داده شده بود، کشف شده است. گمان می رود قدمت این مجموعه آثار حدود 900 سال باشد.

سکه های رومی در ترکیه

سال 2021 بعلاوه مجموعه ای از سکه های تاریخی نادر رومی متعلق به حوالی 2100 سال پیش در یک محوطه باستان شناسی پنج هزار ساله ترکیه کشف شد.

در حقیقت، این مجموعه که شامل 651 سکه می شود در شهر باستانی آیزانوی واقع در کوتاهیه کشف شده است؛ شهری که با شهر باستانی مشهور افسس مقایسه می شود.

به گفته باستان شناسان این سکه های نقره به دوران امپراتور آگوستوس بازمی گردند و گمان می رود از متعلقات یک سرباز عالی رتبه بوده باشند. این سکه های تاریخی در یک کوزه که در میان صفحه های رسی قرار گرفته بود، کشف شده است.

کشف آثار ارزشمند در قبر

در ماه مارس 2021، باستان شناسان از یک اکتشاف شگفت انگیز در بوهم واقع در جمهوری چک کنونی خبر دادند. باستان شناسان در این اکتشاف توانستند در یک گورستان متعلق به قرن پنجم میلادی بقایای یک زن میانسال متعلق به 1600 سال پیش را کشف نمایند که به همراه طلا و جواهر دفن شده بود. در این گورستان تاریخی قبرهای متعددی کشف شد اما همگی آنها بجز قبر متعلق به این زن هدف غارتگران قرار گرفته بود. در قبر این زن علاوه بر استخوان، مهره های شیشه ای به علاوه زیورآلات مو و سگک هایی از جنس گوهر کشف شد.

سکه های عربی در آمریکا

مجموعه کوچکی از سکه های نقره ای که اخیرا در ناحیه نیوانگلند ایالات متحده آمریکا کشف شد شاید به وسیله یکی از مشهورترین سارقان دریایی تاریخ به آن مکان منتقل شده باشد. این سکه های نقره عربی که در جنوب ماساچوست کشف شده است با توجه به قدمت آنها که به حوالی 1600 میلادی بازمی شود و با توجه به منشا اصلی آنها که از آمریکای شمالی بسیار دورتر است، گمان می رود به وسیله یک سارق دریایی به نام هنری اوری و خدمه او مورد استفاده قرار گرفته باشند.

سکه های طلای متعلق به دوران طاعون

در سالی که گذشت بعلاوه دو سکه طلا متعلق به زمانی که همه گیری طاعون یا مرگ سیاه در قرن چهاردهم انگلستان را فرا گرفته بود در این کشور کشف شد.

بر روی هر دو این سکه های تاریخی تصویر ادوارد سوم کسی که سعی کرد ضرب سکه طلا را به انگلستان معرفی کند، نقش بسته است. فرایند ضرب یکی از سکه هایی که اخیرا کشف شده و به نام سکه های پلنگی شناخته می شود برای نخستین بار در سال 1344 میلادی شروع شد اما با مشکلاتی همراه بود و ضرب آن پیروزیت آمیز نبود. بنابراین از 1351 سکه تازه ضرب شد؛ سکه هایی که حدودا هفت گرم وزن داشتند. یکی از دو نمونه سکه هایی که اخیرا کشف شده اند در حقیقت یکی از همان سکه های هفت گرمی محسوب می شود.

این دو سکه در سال 2019 کشف شده بودند اما تحقیقات باستان شناسان اخیرا به انتها رسیده است. باستان شناسان درباره اینکه این دو سکه چطور از دل خاک سر درآورده اند دو فرضیه را بیان نموده اند. به عقیده آنها این دو سکه همزمان با هم در خاک دفن شده اند که علت آن می تواند مخفی کردن گنجینه یا گم شدن کیف پول باشد.

سکه های طلایی پلنگی که در سال 1344 ضرب می شدند، از طلای با 96 درصد خلوص ساخته شده بودند. کشف این سکه ها با توجه به اینکه تعداد زیادی از آنها ضرب نشده بود، بسیار قابل توجه است. کارشناسان معتقدند مالک این دو سکه طلا در زمان گذشته به طبقه ثروتمند جامعه تعلق داشته است. در آن موقع ارزش این دو سکه معادل 16700 دلار کنونی بوده است.

پیشکشی برای داشتن سفری امن

باستان شناسان سال جاری اعلام کردند بیش از 100 سکه رومی که در کنار رودی واقع در هلند کشف شده است در حقیقت پیشکشی برای داشتن سفری امن در رودخانه بودند. در سال 2017، گروهی از جویندگان آماتور طلا 107 سکه را در نزدیکی رودخانه ای واقع در شهر برلیکوم کشف کردند. تا سال گذشته کسی خبر نداشت، چرا این مجموعه سکه ها در آن محل قرار داشتند. با این حال در نتیجه تحقیقات باستان شناسان معین شد این مجموعه سکه ها به امید کسب خوش شانسی و به عنوان پیشکش به وسیله مسافران در رودخانه انداخته می شدند تا در طول سفر از خطرات در امان باشند.

گنجینه طلا که به وسیله غواصان کشف شد

در سال 2021، دو غواص آماتور زمانی که مشغول شنا در آبهای اطراف خاوه آ واقع در اسپانیا بودند پیروز شدند هشت سکه رومی را در اعماق دریا کشف نمایند، البته با بازگشت باستان شناسان به محل کشف این سکه ها، 45 سکه دیگر نیز کشف شد.

محققان با آنالیز این سکه ها که سالم به جای مانده اند دریافتند قدمت این سکه ها به اواخر قرن چهارم تا اوایل قرن پنجم میلادی بازمی شود. این سکه ها به حدی سالم به جای مانده اند که نقش هایی که بر روی آنها وجود دارند هنوز قابل تشخیص هستند. در نتیجه کارشناسان دریافتند این سکه ها به دوران حکومت امپراتوران رومی تعلق دارند. سه مورد از این سکه ها به دوران والنتینیان یکم، هفت مورد به دوران والنتینیان دوم، 15 مورد به دوران تئودئوس یکم، 17 مورد به دوران آرکادیوس و 10 مورد به دوران هونوریوس تعلق دارد. دوران دقیق یکی از سکه ها معین نیست.

گنجینه متعلق به عصر آهن

یک باستان شناس آماتور در دانمارک 22 شی ء طلایی را که نمادهای متعلق به قرن ششم میلادی بر روی آنها نقش بسته در دانمارک کشف نموده است. بر روی بعضی از این آثار نمادها و نوشته های رمزی نقش بسته است که به نظر می رسد درباره حکمرانان آن موقع باشد. این آثار بعلاوه یادآور اسطوره های مردم کشورهای اسکاندیناوی هستند. یکی از این آثار نیز به کنستانتین امپراتور روم اشاره دارد.

براساس مطالعات اولیه گمان می رود این آثار در زمانی که آب و هوا در آن بخش از اروپای شمالی به علت خاکسترهای ناشی از فوران یک آتشفشان در ایسلند سردتر شده بود، در حقیقت هدایایی به خدایان بوده باشند. به گفته یکی از باستان شناسان حاضر در پروژه آنالیز این مجموعه، نمادهای بسیاری بر روی این آثار وجود دارد که بعضی از آنها تا به امروز مشاهده نشده بودند، بنابراین آنها می توانند اطلاعات تازهی را ارائه نمایند.

منبع: همگردی
انتشار: 22 بهمن 1400 بروزرسانی: 22 بهمن 1400 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1744

به "در 2021 مجموعه های قابل توجهی از سکه های تاریخی در نقاط مختلف دنیا کشف شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در 2021 مجموعه های قابل توجهی از سکه های تاریخی در نقاط مختلف دنیا کشف شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید