جنایت کارانی که فراموش شدند

مجله مهر : ماه می میلادی سالگرد تسلیم ارتش آلمان نازی به نیروهای متفقین و سقوط برلین است. به این ترتیب جنگ جهانی دوم در اروپا به پایان می رسد و چند ماه بعد ارتش آمریکا دو بمب هسته ای را در هیروشیما و ناکازاکی آزمایش می کند. رخداد تکان دهنده ای که به مرگ دردناک 350 هزار نفر از شهروندان ژاپن می انجامد.

جنایت کارانی که فراموش شدند

این روزها معمولا رسانه های جهان به تقدیر از قربانیان جنگ می پردازند و جنایت های نیروهای محور به ویژه آلمان و ژاپن را مرور می کنند. این در حالیست که متفقین متشکل از آمریکا، انگلیس و شوروی که فاتحان دومین جنگ جهانی محسوب می شوند، هیچگاه بابت عملکرد خود در دادگاه های بین المللی مورد سوال قرار نگرفتند. در واقع رسیدگی به جنایت های جنگی که سال ها پس از جنگ ادامه داشته تنها به جنایت های شکست خوردگان جنگ اختصاص داشته است. این در حالی است که حتی بابت جنایت هولناکی مانند استفاده از بمب هسته ای از سوی آمریکا تا کنون هیچ دادگاه بین المللی تشکیل نشده است.

علاوه بر این روایت های متعددی از جنایت های متفقین در طول جنگ وجود دارد که با وجود انتشار آثار متعدد در مورد آنها همچنان در نیمه تاریک تاریخ این جنگ قرار دارند.

15 هزار بمب در 18 دقیقه

در شمال آلمان شهر بندری نه چندان بزرگی به نام امدن وجود دارد که در جنگ جهانی دوم توسط هواپیماهای کانادایی در 18 دقیقه تا 80 درصد نابود شد و به همراه ساکنانش به کام مرگ فرو رفت. در روز 6 سپتامبر 1944 بود که 181 بمب افکن کانادایی در عرض تنها 18 دقیقه 15 هزار بمب و محموله انفجاری به این شهر بندری پرتاب کردند. آخرین حمله هوایی به این شهر در تاریخ 25 آوریل 1945 صورت گرفت. امدن از جمله شهرهای اروپایی است که بیشترین صدمه و تخریب را در جنگ جهانی دوم متحمل شدند.

بیش از یک میلیون اسیر آلمانی کشته شدند

پس از سقوط هیتلر رقمی در حدود 3 میلیون سرباز آلمانی به اسارت ارتش شوروی درآمدند و اغلب آنها به اردوگاه های کار اجباری فرستاده شدند. هنگامی که 10 سال بعد، آخرین گروه از این اسرا به کشورشان بازگشتند، 1.1 میلیون نفر از آنان در دوران اسارت جان خود را از دست داده بودند. اردوگاه هایی که سربازان آلمانی در آنها نگهداری می شدند عموما در سیبری بوده است.

سرنوشت شوم زنان پس از جنگ

مارتا هیلرز (1911-2001) روزنامه نگار آلمانی در کتابی با عنوان یک زن در برلین برخی گزارش های تجاوز به زنان از سوی متفقین را به ثبت رسانده است. به طور مثال طی گزارشی سربازان متفقین به یک زایشگاه و پرورشگاه خیریه یورش برده و به زنان باردار و زنانی که به تازگی وضع حمل کرده بودند تجاوز کردند.

آوارگی اجباری برای آلمانی ها

بعد از انتها جنگ جمعیتی در حدود 16.5 میلیون آلمانی به طور اجباری وادار به مهاجرت شدند. 2 میلیون نفر از قسمت شرقی آلمان، که بخشی از لهستان شد، رانده شده بودند. 7 میلیون نفر دیگر نیز از سرزمین های اجدادی خود در اروپای مرکزی رانده شدند. کنراد آدرناور سیاستمدار غرب گرای آلمانی بر این باور بود که جمعیتی حدود 6 میلیون آلمانی در جریان این تبعید اجباری جان خود را از دست داده اند. جیمز بک مورخ می گوید تطبیق سرشماری ها نشان داده است که در فاصله اکتبر 1946 تا سپتامبر 1950 حدود 7/5 میلیون نفر در داخل آلمان ناپدید شده اند.

گرسنگی شکنجه شایع

انگلیس و آمریکا حدود یک میلیون سرباز آلمانی را که اسیر شده بودند برای کار اجباری به فرانسه دادند تا در فرایند بازسازی از آنها استفاده شود. به گزارش صلیب سرخ، در فاصله نه چندان طولانی پس از جنگ 200 هزار نفر از زندانیان با گرسنگی روبرو بودند. آیزنهاور با فرستادن یک پیام فوری به مناطق تحت کنترل غرب دستور داده بود تا غذا دادن به اسیران با مجازات های عجیب مثل اعدام پاسخ داده شود. این دستور در قالب یک بخشنامه به تمامی فرمانداری ها ارسال شده بود.

قطع عضو برای یادگاری!

در جریان جنگ جهانی دوم، برخی از کارکنان نظامی ایالات متحده اعضای بدن کارکنان خدماتی مرده ژاپنی در جبهه اقیانوس آرام را قطع می کردند. قطع عضو کارکنان ژاپنی شامل بریدن اعضای بدن به عنوان یادگاری جنگی و غنائم جنگی بود. دندانها و جمجمه ها بیش از همه به عنوان غنیمت برده می شد گرچه دیگر اعضای بدن هم جمع آوری می شد. پدیده غنیمت بردن به حدی شایع بود که بحث در مورد آن در مجلات و روزنامه ها شدیداً رخ می داد و گزارش شده شخص فرانکلین روزولت از یکی از کنندگان کنگره یک نامه بازکن ساخته شده از بازوی یک انسان هدیه گرفته بود.

دیدگاه رایجی در آمریکا وجود داشت که ژاپنی ها از سایر انسان ها پست تر هستند. رسانه های آمریکا به تبلیغ این دید نسبت به ژاپنی ها کمک می کردند، مثلاً آنان را جانوران زرد توصیف می کردند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 آبان 1398 بروزرسانی: 19 آبان 1398 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 181

به "جنایت کارانی که فراموش شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنایت کارانی که فراموش شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید