اقتصاد دنیا در بدترین شرایط یک دهه اخیر

به گزارش بلندانیوز، آنکتاد از کوچک شدن 5.6 دصدی اقتصاد جهانی در امسال اطلاع داد.

اقتصاد دنیا در بدترین شرایط یک دهه اخیر

به گزارش ایسنا، کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل در گزارشی پیش بینی کرد تحت تاثیر شیوع کرونا و اخلال جدی در زنجیره تامین دنیای، متوسط رشد اقتصادی کشور های دنیا در امسال به منفی 5.6 درصد برسد که در صورت تحقق، بدترین عملکرد از زمان بحران اقتصادی در سال 2009 تا به امروز محسوب می گردد. این گزارش اگرچه هنوز گزارش ناامید کننده ای محسوب می گردد، اما نسبت به پیش بینی قبلی منفی 9 درصدی، بهبود نسبی یافته است.

بنابر اعلام آنکتاد، حجم تجارت دنیای در مقایسه با سال قبل 22 درصد کاهش پیدا نموده است. بخش خدمات بیش از سایر بخش های اقتصادی در دنیا از شیوع کرونا آسیب دیده و در بین قسمت های مختلف بخش خدمات، گردشگری بدترین شرایط را تجربه نموده است. به گفته کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل، در مقایسه با سال قبل رشد بخش گردشگری دنیا به منفی 15.4 درصد رسیده که بدترین عملکرد از دهه 1990 تا به امروز بوده است.

بنابر اعلام این نهاد بین المللی، کرونا باعث تغییر ماهیت کسب و کار ها نیز در سطح دنیا شده و دشواری جمع آوری اطلاعات باعث وقفه در انتشار آمار های حیاتی شده است. برخلاف سال های گذشته، آمار های اقتصادی و تجاری منتشرشده توسط نهاد های مختلف با یکدیگر دارای تفاوت های زیادی بوده که همین مساله نیز سیاست گذاران را دچار سردرگمی نموده است.

در حال حاضر رشد اقتصادی بسیاری از اقتصاد های عظیم دنیا به پایین ترین سطوح تاریخ معاصر خود رسیده است و دولت ها مجبور به اعمال قرنطینه و محدودیت های رفت و آمد گسترده شده اند. چین که نخستین کانون عمده شیوع کرونا در دنیا بود در شرایطی متفاوتی به سر می برد و شرایط در این کشور تقریبا به حالت عادی بازگشته است. انتظار می رود رشد اقتصادی امسال چین بالای دو درصد باشد، اما سال آینده با رشدی چشم گیر به بالای 10 درصد برسد.

منبع: فرارو
انتشار: 18 دی 1399 بروزرسانی: 18 دی 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1156

به "اقتصاد دنیا در بدترین شرایط یک دهه اخیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقتصاد دنیا در بدترین شرایط یک دهه اخیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید