افشاگری جنجالی ستاره سابق والیبال ایران

به گزارش بلندانیوز، بهنام محمودی در گفتگویی درباره دلایل ناکامی ایران صحبت های قابل تاملی را مطرح نموده است.

افشاگری جنجالی ستاره سابق والیبال ایران

به گزارش ورزش سه، والیبال ایران بعد از نتایج ناامیدنماینده در لیگ ملت ها و المپیک با ولادیمیر آلکنو به سرمربی ایرانی اعتماد کرد و به همراه بهروز عطایی به قهرمانی آسیا هم رسید تا آرامش نسبی ایجاد گردد. با این حال چند روز بعد ار رقابت های آسیایی، تیم ملی جوانان ایران از صعود به مرحله بعدی رقابت های دنیای بازماند تا یک ناکامی بزرگ دیگر برای والیبال ایران رقم بخورد.

به همین بهانه با بهنام محمودی، یکی از ستاره های سابق والیبال ایران که اکنون در حوزه مدیریتی فعالیت می نماید مصاحبه ای انجام داده ایم که در این جا صحبت های مفصل او را می خوانید.

روزی صدهزارتومان به مربی ایرانی ندهیم

خیلی از رسانه ها باید برای ارتقای واقعیت ها چشم و گوش مردم باشند، ولی متاسفانه برخی از این دوستان از فرد خاصی حمایت می نمایند و واقعیت ها را نمی گویند. تا بتوانیم در خصوص آن موضوع آسیب شناسی کنیم. مثل مریضی که اگر واقعیت ها را نگوید می میرد. چهار سال است من می گویم والیبال ما می تواند با مربی ایرانی کار والیبال را پیش ببرد. بعد از آقای ولاسکو و لوزانو گفتیم مربیان ایرانی می توانند کار نمایند چرا که تجربه خوبی دارند.

مربیانی بودند که در چندسال گذشته با مربی های خارجی ما کار نموده بودند؛ به واسطه اینکه رئسای فدراسیون ورزشی نیستند و با مسائل فنی آشنا نیستند پشت مربی خارجی پنهان می شوند. اگر بتوانیم یک کمیته فنی خوب و واقعی نه روزنامه نگار و مجری و داور داشته باشیم. می توانیم با انتخاب آن ها پول بیت المال را در ایران حفظ کنیم. مثلا اگر ما به ولاسکو سالی سیصدهزاریورو پول می دادیم یک سوم آن را به مربیان ایرانی بدهیم و اهمیت به آن ها دهیم و دو سوم آن را هزینه توسعه والیبال کنیم؛ نه اینکه روزی صدهزارتومان به مربی داخلی خودمان دهیم.

نکته دیگر اینکه این مربیان در رده های پایه نسل نوجوان، جوان و باشگاهی ما را راهنمایی می کردند و مقطعی شده بود که علم شان به روز شده و یک سری خلاقیت های خودشان را داشتند و می توانستند پیروز باشند که متاسفانه این اتفاق نیفتاد.

گفتند شانس مدال داریم مربی خارجی آوردند

وقتی رسیدیم به آقای آلکنو آقای داورزنی گفتند که آرمان ما رسیدن جزو چهارتیم المپیک است. بله آرمان و هدف خوب است، ولی این هدف را هشت سال پیش هم داشت که نشدیم متاسفانه مسئواین کشور ما وقتی قولی می دهند و عملی نمی گردد فقط یک معذرت خواهی می نمایند و اگر دو یا سه پیروزیت به دست نیامد باید آن فرد برکنار گردد، ولی در کشور ما به واسطه سیاسی کاری ها می مانند و نه تنها کنار نمی فرایند بلکه بازهم وعده های پوچ می دهند.

بعد از آن در بحث هیئت رئیسه تصمیم گرفتند که ما باید مربی ایرانی را فعلا کنار بگذاریم چرا که گفتند ما شانس روی سکو رفتن در شرایط فعلی را داریم. با این تیم که به قول خودمان دوره طلایی بود و احتیاج هست که از مربی ای استفاده گردد که تجربه قابل قبولی در والیبال دنیا داشته باشد.

سیزده گزینه روی میز آمد که پنج تا از آن ها ماند که در نهایت دو گزینه پایانی ماندند چرا که سه تای دیگر برنامه نفرستادند که در نهایت آقای آلکنو انتخاب شد.

آقای داورزنی گفتند که آقای آلکنو با ما حرف زده و انگیزه بالایی دارد و پول برایش مهم نیست و می خواهد جلوی روسیه خودش را نشان دهد و جلوی تیم های مرح دنیا نتیجه بگیرد و یک برنامه با یک آنالیزی هم به ما نشان دادند از ایشان که بی نظیر بود، ولی این برنامه شش ماه تا یک سال زمان احتیاج داشت، ولی ما گفتیم زمان کم است، اما در نهایت این شد ماحصل حضور آلکنو در ایران که من همان جا آقای آلکنو تصویب شد و وقتی که یک جلسه هیئت رئیسه تصمیمی گرفته می گردد افراد مخالف هم باید آن را امضا نمایند.

باید یک کمیته فنی خوب که تشکیل شده از مربیان درجه یک ایران که شاغل و در سوپرلیگ هستند و همین طور مربیان سابق تیم ملی که در ادوار گذشته بودند تشکیل می شد و آن ها می آمدند نظر می دادند که این کمیته تشکیل نشد و آقای آلکنو آمد. بعد از لیگ ملت ها آقای داوررنی گفت که برایم مهم نیست و جوان گرایی کردیم و برای المپیک آماده می شویم؛ درصورتی که تنها سه تا بازیکن جوان آوردیم و من هم گفتم قبل از المپیک کسی جوان گرایی نمی نماید البته میثم صالحی و صابر کاظمی و امثال این ها بازیکنان واقعا خوب هستند که خوب بازی کردند.

با شعار جوان گرایی آلکنو سرگردان بودیم

بعد از لیگ ملت ها گفتم یک کمیته آسیب شناسی بگذاریم که چرا آقای آلکنو خوب نتیجه نگرفتند که این اتفاق نیفتاد و ده روز تیم ملی تعطیل شد. ما تنها چهار هفته بعد از لیگ ملت ها وقت برای برطرف ضعف ها داشتیم که ده روز تمرینات تعطیل شد و آقای آلکنو به روسیه رفت و گفتند ما برنامه آماده سازی به صورت فردی به بازیکنان داده ایم که خود یک اشتباه بزرگ است.

ما در لیگ ملت ها به ژاپن باختیم و گفتیم از پانزده بازی، هفت بازی اول را می توانیم از ترکیب های مختلف استفاده کنیم و ظرفیت بازیکنان را ببینیم و از آن به بعد از ترکیب اصلی استفاده کنیم و به ترکیب اصلی برسیم و آن را ببریم المپیک که این اتفاق نیفتاد و در لیگ ملت ها سرگردان بودیم و شعارمان این بود که آلکنو می خواهد جوان گرایی کند.

در لیگ ملت ها نتیجه نگرفتیم و خیلی ها گفتند در این تورنمنت می خواستیم تجربه کسب کنیم و هدف مان المپیک است. ما بعد از لیگ ملت ها در گلدن تایم اردوی تیم مان تعطیل شد در صورتی که باید در آن موقع آسیب شناسی می کردیم، ولی آلکنو در روسیه کار داشت و رفت؛ درصورتی که باید دو روز بعدش تمرینات را آغاز می کردند و در اردو حاضر می شدند.

به آقای داورزنی گفتم که عطایی را نسوزان!

در المپیک هم بازی با لهستان انگیزشی بود و بچه ها پیروز شدند، ولی بعد از آن که به کانادا باختیم تیم جمع نشد در صورتی که ژاپن تیم بدی نبود و باید آن ها را می بردیم و به خاطر وعده های فدراسیون و فشار روحی به بازیکنان کارایی بازیکنان کم شد. ما باید حداقل به جمع هشت تیم صعود می کردیم. من گفتم که اگر من رئیس فدراسیون می شدم یکی از گزینه هایم بهروز عطایی بود. ولی باید برای جوانان کس دیگری را می گذاشتند.

من در کمیته فنی موافق مربی ایرانی بودم، ولی مخالف یک مربی در دو تیم (بزرگسالان و جوانان همزمان) و با فاصله دو روز از تورنمنت قبلی بودم که آقای عطایی گفت که ما می خواهیم از بازیکنانی که در تیم ملی جوانان هستند هفت، هشت نفرشان را در قهرمانی آسیا شرکت دهیم و دو، سه نفر نفرات قدیمی باشند.

من هم گفتم که آقای داورزنی اگر جام آسیا اول، دوم نشویم سهمیه جام دنیای نمی گیریم و اگر بخواهیم برای جوانان دنیا برویم این تیم را استفاده نکنیم و بگذاریم بازیکنانی که خط خورده بودند و جا ماندند را آقای تندروان برای مسابقات قهرمانی آسیا بفرستید و آقای عطایی به جوانان دنیا ببرد و وقتی قهرمان شدند برای تیم ملی تصمیم بگیریم که چه سرمربی ای انتخاب کنیم؛ ولی در آنجا با آقای عطایی توافق نموده بودند.

به آقای داورزنی گفتم که عطایی را مثل آقای کارخانه نسوزان که آقای کارخانه هم ناراحت شدند که گفتم آقای کارخانه یادتان هست یک زمانی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان را داشتید؟ قحط الرجال نیست و ما این همه مربی خوب داریم و من می گفتم آقای بهروز عطایی باید یک تیم را راهنمایی کند. ما نمی خواهیم خودمان را بزرگ کنیم بلکه می خواهیم برای کشور افتخار کسب کنیم.

مخالفانش را جمع کرد و گفت بگویید گل و بلبل است!

من اگر بخواهم لابی کنم و رسانه و سایت ها را داشته باشم غلط است! ما با منطق و کارشناسی می خواهیم صحبت کنیم. ما در آسیا خوشبختانه قهرمان شدیم البته شاید این اتفاق سر و صدا زیاد کرد. داورزنی افرادی که در دو، سه سال گذشته بر علیهش بودند را جمع کرد و یک اتفاق نظری ایجاد کرد و گفت فعلا سر و صدا نکنید و بگویید همه چیز گل و بلبل است!

اگر بخواهیم به والیبال مان در پنج تورنمنت اخیری که رفتیم نمره دهیم والیبال ایران از بیست نمره شش می گیرد. ما گفتیم با این کار شاید مردم احساسی برخورد نمایند، ولی ما کارشناسیم و باید نظر کارشناسی دهیم. در آسیا هم که قهرمان شدیم تیم ما فراتر از آسیا بود به جز تیم های چین و ژاپن که خوب بودند و اگر ژاپن یک بازیکنش را نداشت ما پنج تا نداشتیم، ولی نفرات جایگزین مثل صابر و میثم خیلی خوب بازی کردند.

با سیاست غلط داورزنی در جوانان دنیا حذف شدیم

ما در این مسابقات هدف مان کسب سهمیه جام دنیای بود و وقتی از آنجا بهروز به مسابقات جوانان دنیا رفت ما دیدیم که بدترین نتیجه تاریخ جوان دنیا مان را گرفتیم. مگر می گردد مقابل بلژیک و آرژانتینی که سیستم قوی نداشتند ببازیم؟ این برای این بود که مربی بالای سر تیم نبود. مگر می گردد یک مربی در یک ماه دو تیم داشته باشد و این هم سیاست آقای داورزنی بود و اگر هم بگوید کمیته فنی این را گفته باید بگویم که من کاملا مخالف بودم.

البته آقای داورزنی ممکن است بگوید اکثریت به این اتفاق رای دادند، ولی من به اسم خانواده و زحمت کش والیبال مخالفت کردم، ولی وقتی به نظرات غیراحساسی من اهمیت ندادند دیگر به کمیته فنی و هیئت رئیسه نرفتم. من دلم برای والیبال می سوزد و اصلا دنبال پست و جایگاه و مقام نیستم و اگر کاری که خودم انجام می دهم را رها کنم باید چهار نفر را جای خودم بگذارم، ولی من سرباز این کشورم.

42 سال از انقلاب گذشته و رهبری و سیاست نظام این است که در گام دوم انقلاب از جوانان استفاده گردد و از آن طرف آقای رئیسی می گوید ما از بازنشسته ها نباید استفاده کنیم. من به آقای رئیسی گفتم طی این سال ها بعد از انقلاب همه سیاسی بودند و این بار کار را به ورزشی ها بسپار که آقای سجادی آمد.

قرار نیست هر روز بیاییم از داورزنی تمجید کنیم

من موافق حضور مربی ایرانی در سه رده سنی هستم و به شرط اینکه یک کمیته ای باشد که متشکل از رسانه و داور نباشد بلکه در این کمیته از افراد فنی استفاده گردد و آن ها را به اسم شو استفاده نکنیم که بگوییم ما نظرات کارشناسی را گرفتیم. این ها باید شفاف نوشته و مطرح شوند و یک کمیته درست مربیان را انتخاب نمایند و لیگ هم درست برگزار گردد. تا موقعی که افراد بهتری مثل آقای افشاردوست که سابقه دبیری دارد هستند امثال آقای میلاد تقوی و وحید مرادی اصلا نباید باشد! در هیئت رئیسه یک بار به آقای دوستان گفتم که اگر شما نشسته اید اینجا این جایگاه خانواده والیبال است و شما باید نظر دهید.

امثال داورزنی می فرایند، ولی ما می مانیم

خواهش می کنم این را انعکاس دهید و من تشکر می کنم از آقای رئیسی رئیس جمهور خوب مان و من می گویم این را انعکاس دهید چرا که در جلسه ای که داشتیم آقای رئیسی آمد و گفتیم از افراد سیاسی در ورزش استفاده نکنید و ایشان به خانواده ورزش احترام گذاشت و آقای سجادی را معرفی کرد و آقای سجادی هم باید در فدراسیون ها از افراد ورزشی تحصیل نموده و سالم استفاده کند و افراد سیاسی را کنار بگذارد. چرا که خود آقای سجادی قهرمان ملی ماست و از بدنه ورزش است و آقای رئیسی هم گفت که بازنشسته ها را کنار بگذارید.

من عاشق این هستم که به افراد پیشکسوت احترام بگذارم. من همواره می گویم آقای یزدانی خرم برای والیبال زحمت کشیده و آقای داورزنی هم قبل از معاونت وزیری اش خوب بودند و صلاح نبود بعد از آن به فدراسیون بیاید. من قلبا نسبت به آقای داورزنی ارادت دارم، ولی ایشان باید نیرو تربیت می کرد و جای خودش می گذاشت و خودش هم به والیبال یاری می کرد. ولی با یزدانی خرم، ضیایی، داوری، افشار دوست، فتاحی بد شد و مگر می گردد همه بد باشند و تو خوب باشی؟

حضرت آقا گفتند حواس تان به والیبال باشد، چون والیبال مورد توجه جامعه است و ایشان گفتند که والیبال افت نکند و حضرت آقا انقدر حواسش به والیبال جمع بود که بازی های والیبال را می دید. به خاطر منیت و خودخواهی کار به اینجا رسید، ولی ما دل مان می سوزد و سرباز جامعه هستیم و تمام کوشش مان را می کنیم که والیبال رشد کند. بهنام محمودی ها برای والیبال زحمت کشیدند و امثال داورزنی در والیبال می آیند و می فرایند، ولی ما هستیم و بنده هم دنبال پست و سمت نیستم و می خواهم والیبال بدرخشد.

منبع: فرارو
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1603

به "افشاگری جنجالی ستاره سابق والیبال ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشاگری جنجالی ستاره سابق والیبال ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید