یک تیر و دو نشان؛ استفاده ازپسماند نیشکر برای تامین خوراک دام

به گزارش بلندانیوز، فناوران کشور به دانش فنی و بهینه سازی فرمولاسیون فراوری خوراک دام از سرشاخه نیشکر دست یافتند.

یک تیر و دو نشان؛ استفاده ازپسماند نیشکر برای تامین خوراک دام

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فراوری خوراک دام فرآوری شده از سرشاخه نیشکر کاری است که این فعالان فناور انجام دادند تا منبعی نو برای تغذیه دام در دسترس قرار بگیرد. اهمیت این کار با توجه به شرایط کمبود علوفه، فقر مراتع و محدودیت دسترسی به منابع آب و خاک حاصلخیز است.

هر سال اندازه قابل توجهی از بقایای کشاورزی در کشور فراوری می گردد. منبعی غنی که می تواند خوراک پایه دام ها را تامین کند.

بقایای نیشکر شامل سرشاخه، پیت و باگاس و ملاس یکی از همین پسماندهای کشاورزی است که در طرحی به اسم منبعی نو برای فراوری خوراک دام استفاده شد.

این بقایا پس از برداشت محصول روی زمین به جای می ماند و مانع از عملیات خاک ورزی می گردد. این مسئله معضلی بزرگ در زراعت نیشکر محسوب می گردد.

بسیاری از موارد این بقایا سوزانده می گردد که خود مسائل زیست محیطی را ایجاد می نماید اما با این راه چاره فناورانه علاوه بر برطرف این مسائل، منبعی نو هم برای خوراک دام فراوری شد.

سرشاخه نیشکر حدود 25 درصد از کل فراوری زراعت نیشکر را شامل می گردد که دارای ارزش غذایی مناسبی است به نحوی که پروتئین خام و انرژی زایی آن نسبت به کاه غلات بالاتر است و می توان آن را در ردیف علوفه های میانه طبقه بندی کرد. در صورت فرآوری سرشاخه نیشکر از طریق مواد آلی و شیمیایی، ارزش غذایی آن افزایش یافته و می تواند به اسم یک منبع مهم در تأمین غذای دام مود استفاده قرار گیرد.

در حال حاضر تمام مراحل مطالعه، تحقیق، پژوهش، طراحی، ساخت قطعات و کارخانه صنعتی فراوری علوفه دامی از سرشاخه نیشکر از طریق محققان و صنعتگران داخلی انجام شده است. پایلوت خط فراوری این محصول دانش بنیان برای نخستین بار در کشور در استان خوزستان- کشت و صنعت کارون اجرا شد. کارگروه توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از این طرح حمایت کرد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 26 مهر 1400 بروزرسانی: 26 مهر 1400 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1617

به "یک تیر و دو نشان؛ استفاده ازپسماند نیشکر برای تامین خوراک دام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک تیر و دو نشان؛ استفاده ازپسماند نیشکر برای تامین خوراک دام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید