کشف بقایای 300 هزار ساله کودک هومو نالِدی در آفریقای جنوبی

به گزارش بلندانیوز، محققان در اعماق سیستم غار رایزینگ استار در آفریقای جنوبی، در گذرگاه های تاریکی که به سختی 15 سانتی متر عرض دارند، بخش هایی از جمجمه و دندان های کودکی را یافت کردند. این کودک که حدوداً بین چهار تا شش سال سن داشته، از گونه ای از انسان تبار ان به نام هومو نالِدی (Homo naledi) است.

کشف بقایای 300 هزار ساله کودک هومو نالِدی در آفریقای جنوبی

به گزارش دیجیاتو، این کودک که آن را لِتی نام گذاری کرده اند-لتی کوتاه شده لِتیمِلا به معنای گمشده در زبان تسوانا (یکی از یازده زبان رسمی آفریقای جنوبی) است- براساس سن دیگر بقایای یافت شده در این غار، حدوداً بین 236 هزار تا 335 هزارسال پیش، زندگی می کرد.

نتایج این پژوهش، در دومقاله در ژورنال PaleoAnthroplogy منتشر شده است. محققان در یکی از مقاله ها به توصیف جمجمه یافت شده پرداخته و در دیگر مقاله به شرح موقعیت مکانی ای که لِتی در آن یافت شده و کاوش های تازه در سیستم غاریِ رایزینگ استار پرداخته اند.

سرپرست این گروه تحقیقاتی که 28 تکه از جمجمه و شش دندان متعلق به لِتی را یافت کرده اند، لی برگر، استاد دانشگاه ویتواترسرند است که در سال 2015 نیز کشف این گونه انسانی (هومو نالدی) را که پیش از آن ناشناخته بود، اعلام کرد.

هیچ اثری از دیگر بخش های بدن لِتی یافت نشده است.

لِتی برای نخستین بار در سال 2017 در یک گذرگاه بسیار دور در غار رایزینگ استار، یافت شد. حدود دوازده متر از جایی که گروه تحقیقاتی به سرپرستی برگر، برای نخستین بار بقایای هومو نالِدی را در اتاق دینالدی کشف کردند. این سیستم غاری در گهواره نوع بشر -محوطه ای ثبت شده در میراث جهانی یونسکو- در آفریقای جنوبی قرار گرفته است.

بقایای این کودک- که تخمین می زنند بین سنین چهار تا شش سالگی مرده است- شامل شش دندان و بیست وهشت قطعه از جمجمه او می شود.

تعیین سن لِتی باتوجه به دندان های او اجرا شده است. دندان های یافت شده شامل چهار دندان دائمی بدون ساییدگی و دو دندان شیری سایش یافته می شود. رشد و ساییدگی دندان ها نشان از آن دارد که این کودک در سنی بوده است که نخستین دندان های آسیای دائمی او در حال رویش بودند. در یک کودک انسان، این مربوط به چهار تا شش سالگی می شود. اما نمی دانیم که آیا رشد هومو نالِدی برای مثال سریع تر از ما انسان ها بوده یا نه؛ اگر چنین بوده باشد، ممکن است که لِتی هنگام مرگ کمتر از چهارسال سن داشته باشد.

اما لِتی، سوال های بسکمک را درباره هومو نالِدی برمی انگیزد: آن ها چگونه و چرا به چنین عمقی در این غار تاریک و تودرتو راه یافتند؟

جان هاوکس، دیرینه انسان شناس دانشگاه ویسکانسین-مدیسن می گوید: هیچ یک از افراد درگیر این [پروژه]انتظار این را نداشتند که استخوان هایی از هومو نالِدی در این موقعیت، یافت شود. او اضافه می کند: درحال ورود به فضا هایی هستیم که چندین متر درون گذرگاه های غیر ممکن قرار دارند.

بررسی های اجرا شده بر روی این سیستم نشان می دهد که تنها راه رسیدن به اتاق دینالدی، شکافی به ارتفاع 12 متر است. در طی بررسی ها محققان در پی راه های دیگری هم برای دسترسی به این اتاق بودند.

نویسندگان این پژوهش می نویسند: کاوش و اکتشافات در گذرگاه های باریک دینالدی شامل تلاش قابل ملاحظه، مسیریابی مناطقی با دیواره ها و کف های غیر معمول، موانع متعدد و شکاف هایی با عرض کمتر از سی سانتی متر می شود.

این یافته ها، می توانند به آن اشاره داشته باشند که این بقایا عامدانه از طریق هومو نالِدی برای انتقال مرده خود و از روی قصد به این ناحیه آورده شده باشند. لی برگر، سرپرست کاوش های غار رایزینگ استار، می گوید: دلیل دیگری نمی بینیم برای اینکه این جمجمه کوچک کودک در چنین موقعیتی با چنین دسترسی سخت و خطرناکی قرار داشته باشد.

با این حال، بعضی از محققان که در این پژوهش نقشی ندارند، هنوز قانع نشده اند. اینکه آیا هومو نالِدی مردگان خود را به درون غار می برده است یا نه، برای دیرینه انسان شناس ها و باستان شناسان، اهمیت بسکمک دارد. چنین برخورد های عامدانه با مردگان، نشان از سطحی از پیچیدگی فرهنگی دارد که زمانی تصور می شد، خاص گونه ما (هوموساپینس ها) باشد.

هاوکس می گوید: واکنش ما به مرگ، علاقه مان به دیگر افراد، روابط اجتماعی ما به آنان، تا چه حد این ها به انسان بودن وابسته است؟

گروه اولیه کاوش در سال 2013 از شش محقق، که همه آن ها خانم بودند، تشکیل شده بود. همه آن ها غارنورد هایی متخصص بودند. در طی سالیان، کاوش ها منجر به یافتن حداقل بیست انسان ریخت از این گونه شد که پانزده نفر آن ها در اتاق دینالدی یافت شدند.

باتوجه به مطالعات اجرا شده، بسکمک دیگر از شرحات درمورد نحوه قرارگیری این بقایا در این ناحیه از غار نیز لزوماً درست نیست. احتمالش کم است که گوشت خواران، هومو نالِدی را به درون غار آورده باشند، چراکه نشانی از اثر و جای دندان بر روی استخوان ها نیست. همچنین به نظر نمی آید که آب این بقایا را به داخل غار شسته باشد، چراکه بعضی از بخش های بدن، تقریباً دست نخورده یافت شده اند.

با این حال، دیگر محققان هنوز قانع نشده اند. پائول پتیت، باستان شناسی در دانشگاه دورهام می گوید که استخوان های کشف شده هنوز نشان دهنده آن نیستند که این بقایا از طریق دیگر انسان ها، عامدانه در اینجا رها شده اند.، اما این را هم اضافه می کند که یافته اخیر آن را محتمل تر می کند.

او و دیگر محققان بیان می کنند که همچنان نیاز است که ابتدا، بعضی از نظریات دیگر رد شوند تا این نظر، مورد قبول واقع شود. آرور وال، محقق پسادکتری در دانشگاه توبینگن می گوید که شاید این انسان ریخت ها به نحوی درحال استفاده از غار بودند و در همان جا هم مردند.

او به بابون ها اشاره می کند، که معمولاً شب ها را در غار می گذرانند و گاهی هم همان جا می میرند. او اضافه می کند که بابون های مرده، خیلی جوان یا پیر می توانند باشند و به دلایل طبیعی مختلفی، چون بیماری می میرند. در مطالعه ای که اخیراً اجرا شده است، وال و همکارانش درمیان بقایای هومو نالِدی در غار رایزینگ استار و بابون ها در غاری دیگر که آن هم در آفریقای جنوبی قرار گرفته است، گستره ای مشابه از نمونه های جوان و پیر یافت کردند. وال می گوید: من نمی گویم که ما مشکل را حل کردیم، اما باور دارم که ارزش بررسی دارد.

همچنین به بررسی های بیشتری نیاز است تا این غار از نظر زمین شناسی و تغییرات آن در طی هزاره ها مستندسازی شود. اندی هریس، دیرینه انسان شناس و زمین باستان شناس دانشگاه لا تروب در استرالیا می گوید که تاریخ گذاری لِتی و دیگر فسیل های تازه یافت شده، می تواند درمورد اینکه غار-زمانی که بقایای این انسان ریخت ها در اینجا رها شدند- به چه شکلی بوده است، کمک کند. او اضافه می کند که: غار ها مکان هایی پیچیده هستند، در طول زمان، گذرگاه هایی باز می شوند و ورودی ها فرو می ریزند.

ماریانا الیوت، از نویسندگان این پژوهش و انسان شناس دانشگاه سایمون فریزر که کاوش های این غار را هم بین سال های 2013 و 2019، سرپرستی می کرد، می گوید که با اینکه این غار تا حدی تغییر کرده است -ازجمله سقوط سنگ ها و باریک شدن بعضی از گذرگاه ها به دلیل تجمع ذخایر معدنی- بررسی های قبلی گروه نشان از آن دارد که ساختار اولیه اتاق دینالدی برای صدهاهزارسال، نسبتاً ثابت مانده است.

با این حال بحث ها ادامه پیدا خواهند کرد. تایید این موضوع که هومو نالِدی مردگان خود را از روی قصد به این ناحیه انتقال داده باشد، تغییر گسترده ای را در تفکر بسکمک از محققان ایجاد خواهد کرد. هوموساپینس ها تنها گونه ای هستند که عامدانه مردگان خود را دفن می کنند، اگرچه که شواهدی مبنی بر انجام اعمال مشابهی از طریق نئاندرتال ها هم وجود دارد.

الیوت می گوید که شاید اینکه دیگر انسان ریخت ها هم عامدانه مردگان خود را دفن می کردند، نباید خیلی تعجب آور باشد.

او می گوید: ما، به عنوان انسان، دوست داریم که منحصربه فرد باشیم و برایمان خوشایند نیست گونه ای دیگر به استثنایی بودن ما دست درازی کند.، اما بسکمک از صفاتی که محققان زمانی به عنوان ویژگی های هوموساپینس ها در نظر می گرفتند-همانند ابزارسازی- اثبات شده است که خاص ما نیست و با دیگر انسان ریخت ها و نخستی ها، مشترک است.

الیوت تایید می کند که بسکمک از پرسش ها، بی پاسخ باقی می مانند و مطالعات اخیر هم به نظر می آید که این رمزوراز را عمیق تر کرده اند. او می گوید: اما این خوب است و چیز های زیادی برای کار کردن به ما می دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 3 مرداد 1402 بروزرسانی: 3 مرداد 1402 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 2068

به "کشف بقایای 300 هزار ساله کودک هومو نالِدی در آفریقای جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف بقایای 300 هزار ساله کودک هومو نالِدی در آفریقای جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید