چرایی بازگشت شیخ زکزاکی از زبان جنبش اسلامی نیجریه

به گزارش بلندانیوز، به دنبال انتشار خبرهایی مبنی بر اینکه شیخ ابراهیم زکزاکی بدون خاتمه مراحل درمان در هند به نیجریه بازمی شود، جنبش اسلامی نیجریه بیانیه ای درباره چرایی این اقدام صادر نموده است.

چرایی بازگشت شیخ زکزاکی از زبان جنبش اسلامی نیجریه

به گزارش گروه بین الملل بلندانیوز، بعد از انتشار خبرها درباره انتقال شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر جنبش اسلامی نیجریه از بیمارستانی در هند به سمت فرودگاه دهلی نو، این جنبش در بیانیه ای این خبر را تایید نموده و درباره علت این اقدام توضیحاتی ارائه نموده است.

شیخ زکزاکی و همسرش سه شنبه 22 مرداد بعد از آنکه دادگاهی در نیجریه حکم داد که او می تواند برای پیگیری روند درمان خود از نیجریه خارج گردد وارد دهلی نو پایتخت هند شده بودند (جزئیات بیشتر).

شیخ زکزاکی روز گذشته با انتشار یک پیغام ویدئویی به تشریح کارشکنی های انجام شده توسط دولت نیجریه برای انجام درمانش پرداخت و گفت ترجیح می دهد به کشور خودش بازگردد و از آنجا در صورت امکان به کشور دیگری برود که شرایط درمان مهیا باشد.

رهبر جنبش اسلامی نیجریه در این پیغام خاطرنشان کرد، مقام های نیجریه ای بر خلاف برنامه از پیش مشخص شده ابتدا قصد داشته اند وی را به بیمارستان دیگری منتقل نمایند و فرستادگان دولت نیجریه بعدا نیز اطلاعات غلطی در خصوص پرونده پرشکی او در اختیار مقام های هندی قرار داده اند و همین امر روند درمان را مختل نموده است (جزئیات بیشتر).

در تازه ترین خبرها درباره وضعیت شیخ زکزاکی، جنبش اسلامی نیجریه در بیانیه ای خاطرنشان کرد که شیخ زکزاکی به دنبال کوشش های مقام های امنیتی نیجریه و هندی برای تحمیل روند درمانی او، بازگشت خود به کشور را خاطرنشان کرد.

متن این بیانیه به توضیح ذیل است:

به دنبال فقدان پیشرفت در بن بستی که در زمینه درمان شیخ ابراهیم زکزاکی در دهلی نو ایجاد شد، این موضوع که شیخ در حال بازگشت به ابوجا (پایتخت) نیجریه است، تایید می گردد.

این بن بست در نتیجه امتناع شیخ (زکزاکی) از تن دادن به شرایط مدنظر نیروهای امنیتی نیجریه برای درمان که با همکاری همتایان هندی آنها انجام شده بود، ایجاد شده بود.

شیخ با انتشار یک پیغام ویدئویی ارسالی به دفترش گفت که تصمیم گرفته شده که آنها (شیخ زکزاکی و همراهانش) به فرودگاه نیجریه برگردانده شوند. او ساعت 17 به وقت نیجریه دهلی نو را ترک کرد و گفت که شاید این کار بهترین کار در شرایط جاری باشد.

دخالت دولت نیجریه و تعجیل آن در کل فرایند درمانی، دلیل اصلی این بن بست است در حالی که حکم دادگاه آن بوده که دولت در روند درمان نقش نظارتی داشته باشد. دولت از همان اول هم نمی خواست با مرخصی درمانی و خروج (شیخ زکزاکی) موافقت کند و با همه ابزارهایش ممکنش همه کار کرد تا مانع از انجام این کار گردد.

جنبش اسلامی (نیجریه) کاملا از اقدام تازه (دولت نیجریه) ناخرسند است و ما قویا این باور را داریم که تک تک صلح دوستان در نیجریه هم همین احساس را دارند. دولت تردیدی باقی نگذاشت که هرگز خواستار معالجه و درمان شیخ نبوده و آنها در دادگاه با این درخواست مخالفت نموده بودند. وقتی حکم دادگاه علیه خواستشان شد، تمایلشان را برای اعتراض به این حکم ابراز کردند. وقتی درخواست اعتراض نتوانست مانع از این سفر (سفر به هند برای درمان) گردد، آنها با اعمال سخت ترین شرایط درصدد ممانعت از اجرای حکم دادگاه برآمدند.

آنها بعد از ناکامی شان علی رغم استفاده از همه این روش ها، با توسل به نوع درمان به منظور آنچه که نظارت خوانده شد، به اقداماتشان برای ممانعت از درمان در دهلی نو هند دست زدند.

شیخ چرا باید به دولتی که هزاران نفر از حامیانش و پسرانش را کشته و به او و همسرش گلوله شلیک نموده و آنها را در معرض مسمومیت با سرب قرار داده، اعتماد کند؟

ما در حالی که منتظر بازگشت او هستیم به درگاه خداوند متعال دعا می کنیم که او را از گزند دشمنان صلح حفظ کند؛ کسانی که در نسل کشی زاریا در دسامبر 2015 و پیگرد قضایی شدید و شکنجه او دست داشتند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 شهریور 1398 بروزرسانی: 15 مهر 1398 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 9

به "چرایی بازگشت شیخ زکزاکی از زبان جنبش اسلامی نیجریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرایی بازگشت شیخ زکزاکی از زبان جنبش اسلامی نیجریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید