پیشکسوتان ناسا در فضا هتل می سازند

به گزارش بلندانیوز، شرکت پیشکسوتان ناسا در رویدادی موسوم به مجمع اول خاطرنشان کرد میخواهد به سرعت یک هتل فضایی قابل سکونت را در مدار کم ارتفاع زمین برپا کند، به طوری که سرعت گردشش به دور زمین آن قدر بالا باشد که بتواند جاذبه مصنوعی را برای مهمانان، دانشمندان، فضانوردان و سایر ساکنان این هتل ایجاد کند.

پیشکسوتان ناسا در فضا هتل می سازند

شرکت OAC، به عنوان یک پروژه چندمرحله ای برای ساخت اولین ایستگاه فضایی دارای جاذبه مصنوعی، رسماً سهامش را با قیمت هر سهم 0,25 دلار در دسترس سرمایه گذاران قرار داده است و امکان خرید این سهم ها تا 1 آوریل 2021 برقرار است. اما با توجه به تأکیدی که پروژه بر پشتیبانی تجاری و خدمات دارد، تعیین نیست که این اتفاق در کوتاه مدت چه مزایایی برای عموم مردم به همراه خواهد داشت.

پیشکسوتان ناسا در حال ساخت اولین هتل فضایی با جاذبه مصنوعی هستند

مشابه ایده ای که فون براون، دانشمند آلمانی عضو اس اس و از پیشگامان موشک سازی در دنیا، برای ساخت ایستگاه فضایی داد، که در آن یک زیستگاه به شکل چرخ (یا دونات) ساخته می گردد تا با سرعت و زاویه ای مناسب به اندازه کافی بالا برود تا بتواند جاذبه مصنوعی را برای سرنشینان ایجاد کند، هدف شرکت OAC هم ساخت یک ایستگاه فضایی وویجر حلقه ای شکل (VSS) با قطر 200 متر است که قادر به ایجاد گرانش مصنوعی در حد جاذبه کره ماه است.

بااین حال، جان بلین کو، مدیرعامل و رئیس OAC شرح داد اگرچه این شرکت پذیرای فعالیت های علمی، نظامی و سایر فعالیت های استراتژیکی در آن ایستگاه است، هدف اصلی اش تسریع در فعالیت های تجاری در فضا با آزمایش و ساخت فناوری مورد احتیاج برای زیستگاه های بلندمدت انسان در فضا است. زمانی که این هتل تکمیل گردد، بیشتر شبیه به داستان ها و فیلم های تخیلی خواهد بود!

ساخت ایستگاه فضایی گردان به صورت مرحله ای

در معرفی این شرکت آمده است: چشم انداز ما ایجاد یک شرکت ساخت وساز فضایی برای طراحی، ساخت و مونتاژ سازه های عظیم در فضا، ازجمله ایستگاه های فضایی تجاری، سکوهای انرژی خورشیدی فضایی و انبارهای پیشرانه است. برای رسیدن به این اهداف، ما چندین ربات مونتاژ در فضا اختراع کردیم که حتی گواهی ثبت اختراع دریافت نموده اند.

برای امکان پذیر کردن یک اقتصاد فضایی قدرتمند و انسان محور، توانایی های خود را به سوی ساخت یک ایستگاه فضایی وویجر (VSS) معطوف نموده ایم، ما قصد داریم ایستگاه فضایی چرخان را در چند فاز عملیاتی بسازیم؛ در ابتدای کار یک ایستگاه آزمایشی در مقیاس کوچک خواهیم ساخت و با استفاده از اجزای VSS یک یا چند پایگاه خدماتیِ شناور در فضا که میکروگرانش هم دارند، راه اندازی خواهیم کرد.

دو نمونه اولیه در راه ایستگاه فضایی وویجر

بلین کو شرح داد که شرکت OAC ابتدا ربات مونتاژ آزمایشی (DSTAR) و بعداً نمونه اولیه ربات مونتاژ خرپاهای سازه ای (PSTAR) را می سازد؛ هر دوی این سازه ها قبل از ایستگاه فضایی مسافری اصلی آماده خواهند شد. او همچنین گفت این طرح را انقلاب صنعتی جدید نامید.

تیم آلاتوره، یکی از مدیران شرکت OAC مطرح کرد: ما قبل از این طرح، شاهد انفجار فعالیت های تجاری در فضا نبودیم. هزینه طرح برای مدت طولانی، حدود 8000 دلار به ازای هر کیلوگرم بوده است، اما اگر فالکون 9 را در اختیار داشته باشیم، این رقم به کمتر از 2000 دلار می رسد. و زمانی که استارشیپ به کار بیفتد، هزینه این کار فقط چندصد دلار خواهد بود.

میکروگرانش برای بدن انسان ضرر دارد، بنابراین ما به جاذبه مصنوعی احتیاج داریم؛ مکانیسمی که می تواند مقدار گرانش لازم را به ما بدهد تا بتوانیم برای طولانی در فضا زندگی کنیم. سخت افزارهای شرکت OAC هم اکنون در دست ساخت هستند.

ربات مونتاژ خرپا برای ساخت ایستگاه در مدار کم ارتفاع زمین

ربات مونتاژ خرپای این شرکت اولین ربات مونتاژ فضایی است که یک ایستگاه فضایی را در مدار کم ارتفاع زمین می سازد و به عنوان رکن اصلیِ پروژه های آینده در فضا عمل می نماید.

در زمان نگارش این نوشته، این دستگاه در حال تکمیل و آماده سازی برای ارسال بود تا در کالیفرنیا تکمیل و آزمایش گردد. دستگاهِ آزمایشی یک قطعه خرپا به طول تقریبی 90 متر را در کمتر از 90 دقیقه فراوری خواهد نمود. وزن DSTAR تقریباً 8 تن است و متشکل از اجزای فولادی، الکتریکی و مکانیکی است.

ربات پرنده برای نظارت از راه دور و فیلم برداری در فضا

این شرکت همچنین در حال ساخت یک پهپاد ناظر است. به گفته آلاتوره: این پهپاد قرار است چشان ما برای دیدن محل پروژه باشد. هواپیمای بدون سرنشین بر عملکرد پشتیبانی نظارت می نماید. این هواپیما می تواند بر روی تجهیزات موجود بنشیند، همچنین می توان چندین بار از آن استفاده کرد یا در ماموریت های طولانی آن را در حالت پرواز آزاد قرار داد. آلاتوره همچنین گفت که این شرکت می تواند یک هدست VR روی ربات قرار دهد تا اپراتورهای پهپاد را قادر سازد آن را از راه دور راهنمایی نمایند.

نمونه اولیه حلقه جاذبه برای ایستگاه فضایی وویجر

قبل از اینکه رزرواسیون توسط ایستگاه فضایی وویجر شروع گردد، شرکت OAC باید ساخت ایستگاه در مدار کم ارتفاع زمین را آزمایش کند و از فراوری باثباتِ جاذبه مصنوعی در فضا اطمینان حاصل کند قطر نمونه اولیه حلقه گرانش 60 متر خواهد بود. این شرکت همچنین از یک خرپای مستطیل شکل در درون حلقه استفاده خواهد نمود تا جاذبه مصنوعی را در سطحی برابر با جاذبه سیاره فراهم کند.

ساخت و راه اندازی پروژه حلقه جاذبه دو تا سه سال طول خواهد کشید. اما هنگامی که این شیء در مدار نهاده شد، شرکت میخواهد آن را در مدت سه روز مونتاژ کند. پس از مونتاژ، تمام تعیینه های آن آزمایش می گردد تا بتوان راه حلی برای ایجاد جاذبه مصنوعی پایدار با کمترین لرزش پیدا کرد.

ایستگاه وویجر شامل 24 ماژول سکونتگاهی خواهد بود

قطر ایستگاه مسافری تقریباً 200 متر است و 24 ماژول مسکونی را در خود جای می دهد؛ طول هر یک از ماژول ها 20 متر و قطرشان 12 متر است.VSS جاذبه ای تقریباً معادل با جاذبه ماه خواهد داشت، به این ترتیب می توان از توالت ها و دوش های آن استفاده کرد و کارهایی مثل دویدن و پریدن را به شکلی طبیعی، و البته با احساسی غریب، تجربه کرد. گفتنی است که این سکونتگاه ظرفیت پذیرش 400 نفر را خواهد داشت.

ماژول های ثابت آب، هوا و انرژی مورداحتیاج ساکنان را فراهم خواهند کرد، اما یک ماژول آشپزخانه مخصوص و یک سالن ورزشی هم برای مسابقات ورزشی و رویدادهای ویژه در نظر گرفته شده است. مدیران اجرایی شرکت OAC امیدوارند که بتوان از این سکونتگاه به عنوان یک هتل فضایی استفاده کرد.

مهمانان هتل فضایی می توانند پیاده روی های فضایی را تجربه نمایند

شرکت های دولتی و خصوصی می تواند است از ماژول ها برای اهداف آموزشی برای مأموریت های سفر به ماه و فراتر از آن استفاده نمایند. این یک فرصت ویژه برای کارآفرینان خواهد بود که بتوانند فعالیت های گردشگری را در فضا برنامه ریزی نمایند. مدیران اجرایی این پروژه نمی خواهند تجربه سکونت در Voyager مانند حضور در یک زیردریایی نظامی در شرایط جنگی باشد، بنابراین آن ها راحتی مسافران را در اولویت قرار داده اند.

تام اسپیلکر مطرح کرد: سکونتگاه کمی از طول کاخ کنگره امریکا کوچک تر خواهد بود و سرعت چرخش آن تقریباً 1,25 دور در هر دقیقه خواهد بود. با وجود امکانات رفاهی لوکس فراوانِ این سکونتگاه، برای بازدیدنمایندگان محفظه های مجزایی هم درنظر گرفته شده است تا هرکسی که توانایی پرداخت بالاتری دارد، بتواند به یک راهپیمایی فضایی اختصاصی را هم تجربه کند. در این پیاده روی های فضایی، تنها چیزی که بین شما و فضا واقع شده است، یک صفحه محافظ شفاف است.

میراث آریا

منبع: گردشبان
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 23 اسفند 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1276

به "پیشکسوتان ناسا در فضا هتل می سازند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشکسوتان ناسا در فضا هتل می سازند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید