موش کوچولوی سر به هوا و قصه ای به یاد گذشته ها

به گزارش بلندانیوز، به گزارش خبرنگار خبرنگاران (ایبنا)، آخرین بار کِی خواندید یکی بود، یکی نبود، غیر از خدا هیچ کس نبود.؟ آخرین بار کدام کتاب بود که وقتی صفحه اولش را ورق زدید با متنی روبه رو شدید که شما را به زیر گنبد کبود ببرد؟ برای من آخرین بار همین امروز بود و این قصه را خواندم: موش کوچولوی سر به هوا.

موش کوچولوی سر به هوا و قصه ای به یاد گذشته ها

تصویر جلد کتاب که پر از حیوانات رنگارنگ است و امروزی به نظر می رسد زودتر از خواندن داستانش، به مخاطب نشان نمی دهد که چه قصه ای در بر دارد؛ ولی کافی است به صفحه اول متن کتاب برسید تا ببینید یکهو چه خاطره هایی از گذشته به سمت تان خواهد آمد!

یکی بود، یکی نبود، غیر از خدا هیچ کس نبود. زیر گنبد کبود، یک جایی خیلی دورتر از شهر - همان جایی که وقتی هر روز صبح خورشیدخانم از خواب بیدار می گردد و یواش یواش از خانه اش بیرون می آید می گردد آن را دید، همان جا که پُر از چمنزار و گل های رنگارنگ است- یک جنگل بزرگ و سرسبز بود. در این جنگل، حیوانات زیادی زندگی می کردند؛ از موش کوچولوی سربه هوا و خرگوش زرنگه گرفته تا اردک ها و پروانه ها و بلبل ها.. شما این طور خواندن داستان را آغاز می کنید؛ اما مطمئن باشید بعد آن، برای دقایقی دوروبر این کتاب نخواهید بود و به قصه های ایرانی سال های خیلی دور خواهید رفت و تجدیدخاطره خواهید کرد.

نسیم ارجمند در این داستان کودک، قصه موش کوچولویی را برایمان تعریف می نماید که هم تنبل است و هم سربه هوا. او دیرتر از همه حیوانات جنگل بیدار می گردد و دیرتر از همه آنها هم برای اتفاق های مهم تصمیم می گیرد. مثلا چه اتفاق مهمی؟ تولد خرگوش کوچولو است و پدر و مادرش می خواهند برایش جشن بگیرند و از همه دوستان او هم دعوت نمایند تا در خوش حالی شان حضور داشته باشند. موش کوچولو هم دعوت است؛ ولی وقتی همه به فکر هدیه تولد هستند او به سربه هوایی خودش مشغول است و به موقع تصمیم نمی گیرد.

روز تولد می رسد. او دیرتر از همه بیدار و بالاخره آماده می گردد تا برود هدیه ای تدارک ببیند؛ اما در مسیر انتخاب و آوردن هدیه، ماجراهایی برایش پیش می آید که به او می فهماند سربه هوا بودن و تنبل بودن ویژگی های خوبی نیستند و او را به دردسر خواهند انداخت؛ حتی ممکن است این رفتارها دوستانش را ناراحت کند.

نویسنده کتاب با انتخاب آغازی خاطره انگیز، استفاده از کلماتی مناسب گروه سنی مخاطب اثر و روایت یک داستان ساده و بدون پیچ وخم های اضافی، هم بچه ها امروز را می تواند از خواندن و شنیدن داستان راضی کند و هم بچه ها سال های دور را.

این داستان را الهام زمانی تصویرگری نموده و انتشارات مهرک (سوره مهر کودک و نوجوان) در 24 صفحه مصور رنگی، شمارگان 1250 نسخه و به بهای 65 هزار تومان برای گروه سنی بالای 7 سال منتشر نموده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 25 خرداد 1402 بروزرسانی: 25 خرداد 1402 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 2052

به "موش کوچولوی سر به هوا و قصه ای به یاد گذشته ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موش کوچولوی سر به هوا و قصه ای به یاد گذشته ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید