فضای مجازی جزئی از زندگی ما شده است

به گزارش بلندانیوز، کارشناسان و اساتید دانشگاه در شصت و سومین نشست نقد و اندیشه، استفاده از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی را مهم دانستند اما برای رفع آسیب های این فضا نیز به فراگیری و آموزش در مدارس و خانواده و به دست آوردن مهارت های زندگی تأکید کردند.

فضای مجازی جزئی از زندگی ما شده است

شصت و سومین جلسه از سلسله نشست های نقد و اندیشه با موضوع آسیب شناسی شبکه های اجتماعی در فضای مجازی با حضور مهرنوش دارینی، روانشناس بالینی و مدرس دانشگاه، فردین علیخواه جامعه شناس و عضو هیأت علمی گروه جامعه شناسی دانشگاه گیلان و احسان شاه قاسمی عضو هیات علمی گروه ارتباطات اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.

فضای مجازی جزئی از زندگی ما شده

مهرنوش دارینی مدرس دانشگاه با اشاره به لایو اخیر در اینستاگرام بین یکی از شخصیت های مطرح در این شبکه اجتماعی و نوجوان 14 ساله اشاره کرد و گفت: این شرایط در فضای حقیقی نیز وجود دارد اما شاید در فضای مجازی محرک و مشوق انگیزشی و قدرت مانور بیشتری وجود داشته باشد.

دارینی با اشاره به اینکه در این دوره کرونا استفاده از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی وارد سبد زندگی ما شده است، گفت: برگشتن از این فضا اجتناب ناپذیر است به طوری که هم اکنون به دلیل آموزش مجازی بچه های دبستانی نیز گوشی هوشمند دارند و الزاماً بعد از این دوران نیز نمی توانند گوشی نداشته باشند.

وی اضافه نمود: حریم شخصی نوجوانان از مواردی است که باید رعایت شود اما در این مرحله به تعارض حریم شخصی بر می خوریم، از طرفی والدین به دنبال هویت بخشی و نوجوان هم به دنبال استقلال است و به دلیل رعایت حریم شخصی نوجوان امکان نظارت بر عملکرد وی در فضای مجازی کم می شود.

وی تعیین سن 18 سال را نیز چالشی مطرح نمود و اضافه نمود: تعیین این سن برای انجام هر کاری که افراد در دوران قبل از آن نتوانسته اند انجام دهند مناسب نیست چرا که بعد از این سن، جوان فکر می کند دیگر آزادی کامل دارد که هر کاری انجام دهد.

دسترسی به گوشی تا زیر 18 سال مفید نیست

احسان شاه قاسمی با اشاره به این که در جهان بر اساس مطالعات توافق شده که تا سن 18 سالگی فرد نمی تواند تصمیم درستی بگیرد، اضافه نمود: دسترسی به گوشی و اینترنت برای زیر این سن مفید نیست و آنان را دچار مشکل می کند.

این استاد دانشگاه درباره لایو اخیر در اینستاگرام نیز شرح داد: بسیاری از افراد و مسئولین از این لایو تعجب کردند، در صورتی که این مسئله خیلی عجیب نیست و مدت هاست که این شرایط وجود دارد و معلوم است مسئولین ما از نوع حضور نوجوانان در این شبکه اطلاعی ندارند.

وی اضافه نمود: من به هیچ عنوان برای فرزند نوجوانم گوشی تهیه نمی کنم و برای استفاده از آموزش مجازی نیز گوشی خودم را برای مدت محدود در اختیار او قرار می دهم. باید به فرزندان خود آموزش دهیم که از لذت هم اکنون برای یک لذت بزرگ تر گذر کنند.

وی به فیلتر تلگرام اشاره کرد و اضافه نمود: کسی که تلگرام را فیلتر کرد حتی در حد یک صفحه نمی دانست بعد از این کار چه اتفاقی می افتد و این کار مردم آزاری و بی حاصل بود و افراد به سمت شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام رفتند.

شاه قاسمی شرح داد: اینستاگرام برای استفاده محدود مفید و بیش از آن مضر است ولی نباید فیلتر شود.

برخی از مسئولین برداشتی از تکنولوژی ندارند

فردین علیخواه نیز در ادامه با اشاره به مطرح شدن بحث بستن شبکه های اجتماعی، گفت: آیا ما می توانیم اتومبیل را جمع کنیم، از اساس نمی توانیم و شبکه های اجتماعی نیز به همین صورت است و باید به سمت ابزار ببریم و از آن استفاده کنیم.

وی اضافه نمود: تعیین نیست برخی از مسئولین در چه جهانی سیر می کنند و چه برداشتی از این تکنولوژی دارند.

این استاد دانشگاه شرح داد: آنچه در شبکه های اجتماعی بروز می کند حاصل خرابی در بقیه بخش ها است و بار آن مسائل و مسائل را شبکه های اجتماعی به دوش می کشند.

وی با اشاره به تحقیقاتی که در این حوزه داشته است، اضافه نمود: مجراهایی که باید در این حوزه آموزش دهند دچار محافظه کاری هستند و نوجوانان و جوانان نیز به شبکه های اجتماعی پناه می برند.

علیخواه با اشاره به رشد دسترسی به محتوای جنسی بعد از فیلتر تلگرام، گفت: بار سایر تصمیمات غلط در حوزه های دیگر را شبکه های اجتماعی به دوش می کشند و ریشه های موضوعاتی که در شبکه های اجتماعی پررنگ هستند را باید در سایر عرصه ها جستجو کرد.

این مدرس دانشگاه، شرح داد: مسائل جنسی در جامعه پنهان و کتمان می شود اما در زیست جهان ما وجود دارد و حتی ما نیز به عنوان بزرگ سالان و هیات علمی دانشگاه نیز این مطالب و ویدیوها را دریافت می کنیم و بسیار همه گیر و گسترده است.

علیخواه شرح داد: نوجوانان به غیر این فضاها جایی برای صحبت کردن در این موضوعات ندارند و در ضمنً شبکه های اجتماعی نیز از این حضور استقبال می کنند.

وی به بخشی دیگر از تحقیق محقق انگلستانی اشاره کرد و اضافه نمود: بر اساس این تحقیق نوجوانان با داشتن موبایل و همچنین صفحات شخصی در شبکه های مانند فیس بوک و اینستاگرام احساس هویت می کنند و این عضویت بخشی از هویت آنان را تشکیل می دهد.

علیخواه نیز به وجود بیش از 10 میلیون نفر بی سواد در کشور اشاره کرد و گفت: مدرسه می تواند در این حوزه تعادل ایجاد کند و آموزش هایی را داشته باشد که بتواند خلأ خانواده را در این حوزه مرتفع کند. البته آموزش در مدارس با هزاران اگر و اما مطرح است و دانش آموزان باید به مربیان و اولیا مدرسه اعتماد داشته باشند که به دلیل برخی عملکردها این اعتماد وجود ندارد.

علیخواه نیز در جمع بندی سخنان خود با انتقاد از اینکه این موضوع در ایران مانند بقیه مسائل سیاسی شده است، گفت: پیشنهاد من این است که مسئولین هیچ کاری نکنند و همین باعث سیاسی نشدن موضوع می شود و اساتید و کارشناسان این حوزه می توانند در این باره صحبت و نظرات خود را مطرح کنند.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1222

به "فضای مجازی جزئی از زندگی ما شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضای مجازی جزئی از زندگی ما شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید