سرنوشت نامعلوم لندفیل حلقه دره البرز

به گزارش بلندانیوز، حلقه دره که اکنون محل دفن زباله در کرج است، روزگاری از مناطق قابل توسعه در استان البرز بود، اما به دلیل یک تصمیم اشتباه، این ظرفیت بکر طبیعی به یک غده تقریبا غیرقابل درمان تبدیل شده است.

سرنوشت نامعلوم لندفیل حلقه دره البرز

با وبسایت سازمان نظام مهندسی همراه باشید.

شرایط نامناسب لندفیل حلقه دره، تولید شیرابه ها و شیوه های دفن سنتی زباله از چالش های مدیریت پسماند کلان شهر 5/2 میلیون نفری کرج به عنوان مرکز استان البرز است. این سایت در مناطق شهری مهرشهر و کیانمهر قرار گرفته است و روزانه بیش از 1500 تن زباله به آن منتقل می شود.

انتشار بوی بد و فعالیت سایت حلقه دره موجب شده است تا ساکنان پیرامون این متطقه ابراز نارضایتی کنند. به همین دلیل هم چندی پیش با دستور عزیزالله شهبازی، استاندار البرز کارگروه رسیدگی به این مهم تشکیل شد.

توسعه نیافتگی و انباشت پسماند

مصرف زدگی و تولید زباله ازنشانه های شاخص توسعه نیافتگی است. درهر کشوری که توسعه دیرتر به آنجا راه یافته باشد، کوه های زباله در آنجا بلندتر است. چالش زباله و مدیریت ضعیف پسماند در ایران، نشان می دهد که ما کجای توسعه یافتگی قرار داریم و حل این بحران برای ما چه قدراهمیت دارد.

کمتر روزی هست که در رسانه ها و شبکه های مجازی اخباری ناگوار درباره شرایط ناگوار سایت های دفن زباله کشور نبینیم و نشنویم. یکی از فعالان محیط زیستی در گفت وگو با بلندانیوز آنلاین اظهار کرد: شرایط سایت های دفن زباله یا همان لندفیل های شهرهای پرجمعیت تر بسیار ناگوار است.

پیمان بازدیدی گفت: به عنوان مثال شرایط سایت دفن زباله کرج بسیار بد است و این که چرا برخی لندفیل ها معروف می شوند و برخی تقریبا ناشناخته می مانند؛ فقط به دلیل فعالیت ها و دغدغه های سازمان های مردم نهاد است که پرده از شرایط نامناسب سایت های دفن زباله بر می دارند.

اعتراض ساکنان کیانمهر و مهرشهر

شرایط ناگوار حلقه دره و شرایط نامطلوب آن کم کم باعث شد تا مردم کیانمهر و مهرشهر نسبت به آن اعتراض کنند که در این رابطه فرماندار کرج به موضوع ورود کرد و به مدیریت شهری کرج مأموریت داد تا اقدامات اجرایی لازم را برای رفع بوی مرکز دفن زباله حلقه دره انجام دهد.

غفور قاسم پور اظهارکرد: شرایط حلقه دره به دغدغه چندین ساله ساکنان کیانمهر و مهرشهر کرج تبدیل شده است.

فرماندارگفت: ظرف کوتاه ترین مدت باید اقدامات اجرایی برای رفع نارضایتی مردم در این زمینه انجام شود تا گزارش کامل به مدیریت عالی استان اعلام شود. (تابناک-مهر 98)

تشکیل کارگروه برای بررسی شرایط حلقه دره

اعتراض پی درپی ساکنان منطقه، هشدارهای فعالان زیست محیطی کرج و اهمیت رسیدگی به شرایط حلقه دره موجب شد که استاندار البرز شخصا در حلقه دره حضور یابد و از نزدیک در جریان شرایط این سایت دفن زباله قرار گیرد. بعد از این بازدید، استاندار دستور تشکیل کارگروه ویژه پسماند را داد که این کار گروه به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، فرماندار، شهردار، رئیس شورای اسلامی شهرکرج، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز درمحل سایت حلقه دره برگزار شد.

همچنین در این بازدید مقررشده شهرداری و شورای اسلامی شهر کرج حداکثرطی 3 ماه نسبت به انتخاب سرمایه گذار و انعقاد قرارداد برای احداث نیروگاه زباله سوز با ظرفیت 750تن اقدام کند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری در این باره اظهار کرد: باتوجه به این که روزانه 1500 تن زباله در البرز تولید می شود، لذا ضرورت دارد ظرفیت کارخانه کمپوست نیز تا 1500 تن افزایش یابد تا با افزایش ظرفیت کارخانه کمپوست حدود نیمی از زباله های تولید شده، به کود تبدیل شود و درکشاورزی مورد استفاده قرار گیرد.

علی درویش پور گفت: بواسطه تحقق افزایش ظرفیت کمپوست، نیم دیگری از زباله ها نیز در دستگاه زباله سوز به انرژی تبدیل خواهد شد، از این رو دیگر انباشت زباله نخواهیم داشت و درصد پایینی از پسماند حاصله نیز با لحاظ اصول زیست محیطی و دفن بهداشتی معدوم می شود.

وی شرح داد: ایجاد فضایی گسترده و حلقه ای سبز در اطراف این سایت نیز در دستور کار است و می تواند بوی نامطبوع حاصل از زباله ها را تا حدود زیادی مهار کند. (خبرآنلاین -آبان 98)

ایجاد سایت جدید دفن زباله در غرب استان

فرماندار ویژه شهرستان کرج درجلسه ساماندهی محل دفن زباله حلقه دره همچنین از راه اندازی سایتی جدید در غرب این استان خبر داد.

غفور قاسم پور گفت:در سایت جدید از فناوری های نوین در تفکیک زباله استفاده خواهد شد و اتخاذ راهکارهای لازم برای پوشش کامل زباله ها، تفکیک از مبداء و فرایند تصفیه شیرابه ها در محل فعلی (حلقه دره) از دیگر تصمیمات در این زمینه به شمار می رود.

فرماندار کرج توسعه فضای سبز در محل حلقه دره را نیز از راهکارهای کاهش آلودگی های زیست محیطی عنوان نمود.

وی افزود: در مرکز جدید نیز تمام تمهیدات به منظور پیشگیری از آلودگی زیست محیطی اندیشیده خواهد شد تا شاهد شکل گیری حلقه دره جدیدی در استان نباشیم و این مطالبه مردمی و دستور استاندار البرز به نحو مطلوبی به انجام برسد. (ایرنا - آبان 98)

ضرورت تشکیل پرونده پزشکی برای کارکنان حلقه دره

هنگام بازدید کارگروه ویژه پسماند البرز، مسئول بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی البرز هم گفت: بیش از 15 سال است که در جلسات مربوط به ساماندهی شرایط مرکز حلقه دره شرکت می کنیم و در تمامی این سال ها مصوباتی در خصوص مدیریت شیرابه و دفن اصولی پسماند این مرکز ابلاغ شده، ولی اغلب در مرحله کاغذ باقی مانده و عملیاتی نشده است.

مقصود جعفرنیا با اشاره به وجود نگرانی هایی در خصوص شرایط سلامت کارکنان مرکز دفن زباله حلقه دره وجود دارد، اظهار کرد: باید برای تمام کارکنان این مرکز از نقطه صفر تا 100 یعنی از مرحله جمع آوری زباله گرفته تا انتقال، تفکیک و پردازش پرونده پزشکی تشکیل و معاینه های سلامت روی آنها انجام شود.

زباله های نظرآباد و حلقه دره

در سال های گذشته طبق برنامه ریزی مقرر شده بود تا زباله های نظرآباد به منطقه حلقه دره استان البرز انتقال یابد که به دلیل مقرون به صرفه نبودن این طرح منتفی شد.

در آبان ماه امسال شهردار نظرآباد در نشست هم اندیشی و رسیدگی به مسائل شهری نظرآباد که با حضور استاندار البرز گفت: انتقال زباله های این شهر به منطقه حلقه دره برای مدیریت شهری نظرآباد مقرون به صرفه نیست و زیانبار است.

مجتبی عسگری اظهار داشت : با توجه به مسافت زیاد نظرآباد با منطقه حلقه دره این اقدام سبب افزایش هزینه ها برای شهرداری نظرآباد و بدهی 2 میلیارد تومانی این شهرداری به مدیریت شهری کرج شده است.

عسگری گفت: این درحالی است که اکنون مکان مناسبی به وسعت 10 هکتار برای دفن زباله ها در شهرستان نظرآباد جانمایی شده و لازم است در انتقال زباله به حلقه دره بازنگری شود.

با این وجود معلوم نیست که سرنوشت حلقه دره به کجا ختم می شود. بی شک تعلل در ساماندهی این مشکل زیست محیطی البرز، تبعاتی بس ناگوارتر درپی خواهد داشت و به همین دلیل باید گفت فردا دیر است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 اسفند 1398 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 439

به "سرنوشت نامعلوم لندفیل حلقه دره البرز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرنوشت نامعلوم لندفیل حلقه دره البرز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید