سرم مو چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟

به گزارش بلندانیوز، همان طور که می دانید، برای بسیاری از افراد، مو یکی از عناصر زیبایی منحصر به فرد به شمار میرود؛ از همین رو مراقبت از آن تآثیر مستقیمی روی زیبایی ظاهری دارد. یکی از روش های مراقبت از مو، استفاده از سرم های مختلفی است که وظیفه آن ها، خاصیت تقویت کنندگی و نرم کنندگی است. با وجود سرم های مختلف در بازار، شاید یافتن گزینه مناسب و مرغوب کار سختی باشد. هدف از نگارش این مطلب این است که با آنالیز و کاربرد انواع سرم مو، به شما در انتخاب محصولی باکیفیت و مناسب با موهایتان یاری کنیم.

سرم مو چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟

موها یکی از عناصر مجذوب کنندهیت در زیبایی انسان ها به خصوص بانوان هستند از همین رو حتما باید از آن ها به خوبی مراقبت گردد. مراقبت از موها می تواند هم به معنای مراقبت از ریشه موها باشد و هم مراقبت از ساقه. آنچه که در این مطلب قصد داریم به آن بپردازیم، روش های محافظت از ساقه مو را شامل می گردد.

در حال حاضر در بازار با محصولات بسیار متنوعی در زمینه مراقبت از ساقه مو روبرو هستیم؛ همچون انواع اسپری های مو، روغن مو، ماسک مو و دیگر موارد. سرم مو یکی دیگر از این محصولات برای حفاظت از ساقه موهاست و رجحان آن نسبت به دیگر محصولات این است که موها را بسیار نرم و ابریشمی می نماید.

فواید سرم مو

شاید این طور تصور گردد که سرم مو فقط برای موهای وز و خشک کاربرد دارد چرا که معمولا افراد مختلف برای باز کردن وز مو و یا درآوردن آن از حالت خشکی به روغن های مختلف متوسل می شدند. ولی در حقیقت، علاوه بر این موارد، کاربردهای دیگری هم دارد.

شما می توانید این محصولات جادویی را برای هر نوع و هر جنس از مویی که دارید بهره ببرید. سرم مو، موها را زیباتر، صاف تر و خوش حالت تر نشان می دهد و علاوه بر این ها از وز شدن و گره خوردگی موهای بلند هم تا حد زیادی جلوگیری می نماید. یکی از ویژگی های خوب و عالی سرم مو این است که بخاطر وجود سیلیکون، بیشتر تاثیر آن روی سطح موهاست و تا عمق بیشتری نفوذ نمی نماید از همین رو باعث می گردد که روی ساقه موها همچون یک پلاستیک حفاظتی بچسبد و از آن ها مراقبت کند.

سرم مو حاوی عناصر غنی و شیمیایی است که باعث می گردد همچون یک عایق موهای شما را بپوشاند و از همین رو یاری می نماید موهای شما در برابر اشعه های خورشید و بعلاوه آلاینده ها آسیب زیادی را متحمل نگردد. علاوه بر این موارد، باید به این نکته هم اشاره کنیم که سرم مو، از موها در برابر حرارت زیاد وسایل حرارتی همچون سشوار و یا اتو مو محافظت و از آسیب تماشا شان تا حد بسیار زیادی جلوگیری می نماید.

یکی دیگر از مواردی که باید به آن اشاره کنیم این است که مواد تشکیل دهنده سرم مو، نور تابیده شده را از خود منعکس می نمایند و از همین رو موها حالت درخشان تر و مجذوب کننده تری به خود می گیرند. بدین ترتیب شما نه تنها با استفاده از سرم مو می توانید سلامت موهای خود را تضمین کنید بلکه ظاهر مجذوب کننده و زیبایی را هم به آن خواهید بخشید.

تفاوت سرم مو با روغن مو

خیلی از افراد تفاوت میان سرم و روغن مو را نمی دانند و اغلب اوقات شاید آن ها را به جای یکدیگر هم استفاده نمایند اما نکته ای که باید در همین ابتدا به آن توجه کنیم این است که سرم مو برای بخش خارجی موهاست و به ساقه آن ها می چسبد و نقش عایق و محافظتی برای ساقه را ایفا می نماید. ولی روغن مو با توجه به ساختار متفاوت خود به اعماق موها نفوذ نموده و نقش تغذیه نماینده و ترمیم نماینده قسمت درونی موها را بر عهده دارد. از همین رو کاربرد و استفاده از این دو محصول کاملا با یکدیگر فرق دارد.

یکی دیگر از تفاوت های روغن و سرم مو این است که روغن مو بعد از مدتی حالت سنگینی به موها داده و آن ها را به حالت چرب و خیس در می آورد. به گونه ای که اگر کمی زیادتر مصرف گردد، موها بسیار چرب می شوند و به کف سر می چسبند و احتیاج به شست وشو پیدا خواهید کرد. ولی سرم برخلاف روغن مو، موها را چرب نمی نماید، به هیچ عنوان موهایتان را چسبنده و خیس نشان نمی دهد و چربی آن بعد از مدتی جذب ساقه می گردد. در نتیجه اگر می خواهید مو بعد از مدتی حالت چربی خود را از دست بدهد، توصیه می گردد اصلا به سراغ روغن مو نروید.

شناخت جنس مو

قبل از خرید هرگونه سرم یا محصولی که به عنوان محافظت نماینده از ساقه مو شناخته می گردد، باید حتما در ابتدا تشخیص دهید که موهای شما از چه نوعی است تا در نهایت نتیجه بهتری بگیرید.

معمولا موها در سه دسته تقسیم بندی می شوند؛ چرب، معمولی و خشک. شناخت نوع مو باعث می گردد انتخاب بسیار درست تری هنگام خرید محصولات مراقبتی از آن داشته باشید و در نهایت نتیجه بهتر و دلخواه خود را بگیرید. شاید برایتان جالب باشد ولی اولین گام برای رسیدگی و داشتن موهای سالم تر شناخت جنس آن هاست از همین رو اهمیت زیادی دارد که بدانید جنس موهایتان خشک، چرب یا معمولی است. با خواندن ادامه مطلب می توانید به آسانی جنس موهای خود را تشخیص دهید.

موهای چرب

چربی موها بخاطر غده های چربی داخل سر بوده که به فولیکول مو متصل هستند و از همین رو موها چرب می شوند. اگر می خواهید بدانید که آیا موهای چربی دارید یا نه، باید به زمان شست وشوی موهایتان تا شست و شوی بعدی آن دقت کنید. اگر خوب موهای خود را شستید و چند ساعت بعد و یا نهایتا فردا دوباره موهایتان چرب شد به احتمال خیلی زیاد جنس موهای شما چرب است.

چربی موها گرد و غبار و آلودگی را به خود جذب می نماید و باعث می گردد موها درخشانی و پاکیزگی خود را از دست بدهند و رنگ کدری به خود بگیرند. چرب شدن زود هنگام موها باعث می گردد دفعات شست و شوی آن ها به مراتب بیشتر گردد. بنابراین بهتر است موهای خود را با شامپوهای مخصوص موهای چرب بشویید، از موارد طبیعی و خانگی یاری بگیرید و یا به پزشک پوست و مو مراجعه کنید تا اندکی از چربی آن کاسته گردد.

موهای خشک

موهای خشک همان طور که از اسمش پیداست، موهایی هستند که بر خلاف موهای چرب، خیلی دیر چرب می شوند چون چربی دیر به آن ها می رسد . البته مقدار خشکی در موی سر می تواند متفاوت باشد. بعضی از افراد موهای بسیار خشکی دارند به گونه ای که شانه کردن آن ها نیز کار سخت و دردناکی است.

در بعضی از افراد دیگر، این خشکی اندکی کمتر است. به صورت کلی یکی از دلایل خشک شدن موها می تواند مصرف الکل و مواد قلیایی باشد که کاهش این دو می تواند تا حد زیادی از خشکی مو هم بکاهد. موهایی که خیلی خشک هستند، زود وز می شوند و حالت شنماینده ای به خود می گیرند از همین رو احتمال گرفتن مو خوره برای این نوع موها زیاد هست .

ریزش مو هنگام شانه زدن هم یکی دیگر از نقاظ ضعف موهای خشک است که به آن ها آسیب زیادی می رساند. بنابراین بهتر است برای موهای خیلی خشک خود در پی راه حل درمانی مناسبی باشید که البته در این مطلب با سرم های خوبی برای این منظور آشنا خواهید شد.

موهای معمولی یا نرمال

موهای معمولی به خاطر جذب متناسب چربی نه خیلی خشک هستند و نه خیلی چرب و از همین رو همواره خوش حالت و درخشان بوده و حالت کدر به خود نمی گیرند. موهای معمولی خوب شانه می شوند و هنگام شانه زدن ریزش زیادی ندارند و بعلاوه شنماینده نیستند.

معمولا مسائل پوستی سر مثل قرمزی و خارش در این موها دیده نمی گردد. یکی از دلایل اصلی داشتن موهای معمولی داشتن تغذیه درست و مناسب حاوی سبزیجات، میوه جات و غلات ها به مقدار کافی است. علاوه بر این ها، عوامل ژنتیکی هم در داشتن یک نوع موی خاص دخیل هستند. به صورت کلی اگر موی معمولی دارید، خوش شانس هستید چرا که این افراد معمولا برای مراقبت کردن از موهای خود احتیاجی به راه حلهای درمانی پیچیده و گوناگون ندارند.

استفاده از سرم مو برای انواع موها

همان طور که پیش تر اشاره شده، سرم مو یکی از موارد مهمی است که در حفاظت از ساقه موهای تان نقش مهمی دارد ولی هنگام خرید سرم مو حتما باید به این نکته توجه کنید که چه سرم مویی برای موهای شما مناسب است تا نتیجه بهتر و دلخواه خود را بگیرید. به عنوان مثال اگر موهای چربی دارید می توانید از هر نوع سرم مویی بهره ببرید ولی باید حواستان باشد که هنگام استفاده سرم را نزدیک کف سر و یا نزدیک ریشه موها نزنید چراکه باعث می گردد موهایتان بیشتر تحریک شده و چرب تر از قبل شوند.

اگر موهای خشک و شنماینده ای دارید، طبیعتا کارتان در مراقبت از آن سخت تر است چرا که باید در انتخاب محصولی مناسب دقت بالایی به خرج دهید تا موهایتان به خوبی تغذیه شوند. حتما دقت کنید که سرم موی شما حاوی روغن کرچک، روغن رُزوود، روغن مارولا (حاوی مواد مغذی مثل ویتامین E، ویتامین C، مواد معدنی)، روغن بنفشه، آرگان و… باشد تا علاوه بر آبرسانی، نقش محافظتی را هم ایفا نماید.

نکته جالبی که در رابطه با سرم های مخصوص موهای خشک وجود دارد و باید بدانید این است که یک سری از این محصولات را می توانید قبل از خواب بهره ببرید تا در هنگام خواب شبانه، تأثیر خود را به شکل بهتری روی موهای شما بگذارد و وقتی که از خواب بلند می شوید، با موهای بسیار مجذوب کننده، نرم و لطیفی روبرو شوید که خیلی راحت هم شانه می شوند. معمولا افراد مختلف هنگامی که از خواب بلند می شوند، با موهای وز و به هم ریخته ای طرف هستند اما استفاده از سرم مو قبل از خواب می تواند در بهبود این شرایط یاری شایانی به این افراد کند.

اگر موهای تان از نوع نرمال یا معمولی است احتیاجی به دو دل شدن یا انتخاب دقیق تر ندارید چرا که هر نوع از سرم های مو می توانند شما را به نتیجه ی دلخواه تان برسانند. دقت کنید که موهایتان از هر نوع که باشد می توانید سرمی انتخاب کنید که علاوه بر مواد مغذی و سیلیکون (و…) حاوی روغن آرگان هم باشد.

روغن آرگان موهایتان را بسیار نرم، حالت پذیر و ابریشمی می نماید به گونه ای که تا مدت ها در طول روز احتیاجی به استفاده مجدد از آن نخواهید داشت. روغن آرگان بعلاوه نقش تقویت نمایندگی را هم بر عهده دارد و یاری می نماید موهای شما مستحکم تر و باکیفیت تر گردد.

معرفی سرم مو برای انواع موها

هنگامی که می خواهید به خرید سرم مو اقدام کنید باید به این نکته دقت کنید که این محصولات با قیمت های متنوعی در بازار در دسترس قرار دارند. قاعدتا خرید سرم موی مقرون به صرفه قیمت شما را به هدفی که می خواهید نمی رساند، بنابراین بودجه ای را برای خرید محصولات باکیفیت تر و مرغوب تر اختصاص دهید تا سرم موی خوبی تهیه کنید.

همان طور که می دانید، شناخت جنس مو و سپس انتخاب سرم مناسب برای موها بسیار مهم و یکی از اصل های ضروری در انتخاب انواع محصولات تقویت مو است، از همین رو در اینجا می خواهیم به معرفی 3 سرم موی پرفروش برای انواع موها بپردازیم تا هنگام خرید با مشکل خاصی روبرو نشوید.

سرم برای موهای چرب

اولین سرم مویی که قصد داریم در این مطلب به آنالیز و معرفی آن بپردازیم، سرم موی سریتا مدل Aloevera در حجم 230 میلی لیتر است. این محصول ساخت ایران بوده و افرادی که موهای چربی دارند می توانند از آن استفاده نمایند. این محصول حاوی عناصر طبیعی مثل آلوئه ورا و دانه مورینگا و بعلاوه کراتین است که باعث می گردد موهایی درخشان تر، نرم تر، صاف تر و خوش حالت تر داشته باشید. علاوه بر موارد گفته شده، این سرم تا حد بسیار زیادی از موها در برابر لوازم حرارتی و آلاینده ها محافظت می نماید تا با خیال راحت بعد از استفاده از آن ها بتوانید از سشوار، اتوی مو، دستگاه های حرارتی و… بهره ببرید.

سرم مو سریتا مدل Aloevera حجم 230 میلی لیتر

24 %

110,000

84,150 تومان

مشاهده و خرید

سرم برای موهای خشک

دومین محصول، سرم موی سینره مدل Anti Freeze است که در حجم 100 میلی لیتر به فروش می رسد. این محصول هم ساخت ایران بوده و برای افرادی با موهای خشک بسیار مناسب است. این سرم حاوی انواع ویتامین ها همچون ویتامین A، ویتامین E و بعلاوه امگا 3 و امگا 6 است که به طور عمقی و اساسی موها را نرم و تا حد بسیار زیادی از شنمایندگی، خشکی و موخوره جلوگیری می نماید.

این سرم حاوی پایه سیلیکونی جهت افزایش شفافیت و نرمی مو است و از ایجاد الکتریسیته ساکن در میان موها جلوگیری می نماید. حفظ رطوبت و محافظت از مو در برابر حرارت هم یکی دیگر از فواید این سرم است که در مجموع آن را به یکی از ارزشمندترین محصولات مراقبت از مو تبدیل می نماید.

سرم مو سینره مدل Anti Freeze حجم 100 میلی لیتر

15 %

155,000

130,980 تومان

مشاهده و خرید

سرم برای موهای معمولی

سومین سرمی که می خواهیم به آنالیز و معرفی آن بپردازیم یک سرم عالی برای موهای معمولی است که البته می توانید از آن برای موهای چرب و خشک هم بهره ببرید. سرم موی سریتا مدل تقویت نماینده در حجم 120 میلی لیتر یکی دیگر از انتخاب های خوبی است که در هنگام خرید می توانید آن را به عنوان یک گزینه باکیفیت در نظر داشته باشید.

این محصول که ساخت ایران هم است، یک سرم عالی و تقویت نماینده ای قدرتمند برای موهای شماست که دارای ویتامین E بوده و موها را بسیار نرم و با لطافت می نماید. علاوه بر این ها، سرم موی سریتا موها را در برابر اشعه های مضر خورشید و حرارت محافظت می نماید و بعلاوه باعث درخشان تر شدن و تقویت ساقه موها می گردد.

سرم مو سریتا مدل 1 حجم 60 میلی لیتر

6 %

93,000

87,200 تومان

مشاهده و خرید

چگونگی استفاده از سرم مو

طرز استفاده از سرم مو بسیار آسان است و می توانید در کوتاه ترین زمان ممکن موهایتان را با آن آغشته کنید و از تاثیرات نهایی آن لذت ببرید. اما یک سری مراحل وجود دارد که پیشنهاد می کنیم قبل از خرید حتما آن ها را مد نظر داشته باشید.

 1. ابتدا باید خوب موهایتان را با شامپو بشویید، سپس نرم نماینده بزنید و اجازه دهید تا چند دقیقه روی موهایتان بماند، سپس آن ها را آبکشی کنید.
 2. بعد از اینکه موهایتان را شستید کمی آن ها را خشک کنید ولی اجازه ندهید که کاملا خشک شوند و بگذارید مقداری از رطوبت روی موها باقی بماند.
 3. موهایتان را به چند بخش مساوی تقسیم کنید.
 4. در این مرحله مقدار کمی از سرم را در کف دستانتان بریزید و خوب دو دستتان را روی هم بمالید تا سرم کاملا در کف دست هایتان پخش گردد.
 5. سپس دست هایتان را به نوبت روی موهای تقسیم بندی شده از ساقه تا نوک موهایتان به سمت پایین بکشید.
 6. بعد از اتمام کار با یک برس چوبی بامبو یا برس دانه درشت موها را شانه کنید.

وقتی تمامی مراحل بالا را با دقت انجام دادید، بگذارید موها خشک شوند و در نهایت از نرم شدن و ابریشمی شدن موهایتان لذت ببرید.

اگرچه سرم مو محصولی است که به نظر می رسد طرز استفاده از آن ساده باشد، اما با این حال یک سری نکات وجود دارد که اگر آن ها را رعایت کنید، قطعا نتیجه بهتر و مطلوب تری خواهید گرفت. این نکات عبارت اند از:

 • توجه داشته باشید که سرم مو را به ریشه موها نزنید.
 • بیش از مقدار از سرم استفاده نکنید.
 • حتما قبل از استفاده از سرم موهایتان را بشویید.
 • بعد از استفاده موها را نشویید.
 • سرمی متناسب با جنس موی خودتان انتخاب کنید.

کلام آخر

سرم مو یکی از مهم ترین محصولاتی است که می توانید برای داشتن موهایی مجذوب کننده، زیبا و سالم از آن بهره ببرید و لذت ببرید. در بازار انواع و اقسام سرم مو موجود است اما در ابتدا باید جنس موی خود را از میان خشک، چرب و معمولی تشخیص داده و سپس بسته به نوع مویی که دارید، سرم موی مورد نظر را انتخاب کنید.

منبع: HealthLine

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 1 بهمن 1401 بروزرسانی: 1 بهمن 1401 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1990

به "سرم مو چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرم مو چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید