تربچه های کاشته شده در ایستگاه فضایی بین المللی به بار نشست

به گزارش بلندانیوز، دانشمندان ناسا با پرورش و برداشت موفقیت آمیز تربچه در ایستگاه فضایی بین المللی گام دیگری برای فراوری محصولات غذایی تازه در فضا برداشتند که در سفرهای فضایی آینده بسیار کاربردی خواهد بود.

تربچه های کاشته شده در ایستگاه فضایی بین المللی به بار نشست

کیت روبینز (Kate Rubins) فضانورد ناسا، که یکی از اعضای تیم آرتمیس برای بازگشت به ماه هم هست، تربچه های تازه پرورش یافته در فضا را برداشت کرد تا دریچه تازه ای برای فراوری غذا در ریزگرانش که در مأموریت های طولانی مدت آینده به ماه و مریخ استفاده خواهد شد، باز کند.

این تربچه ها در زیستگاه پیشرفته گیاهی (APH) داخل ایستگاه فضایی بین المللی پرورش داده شده اند و در فیلمی که ناسا منتشر نموده، رشد آن ها در طی 27 روز در داخل APH دیده می گردد.

در تاریخ 30 نوامبر (10 آذر) کیت روبینز 20 تربچه را از APH برداشت کرد و با پیچیدن هر یک از آن ها در یک فویل، آن ها را در سردخانه قرار داد. به گفته ناسا این تربچه ها سال آینده میلادی با مأموریت باری شماره 22 اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی بین المللی به زمین فرستاده خواهند شد.

تربچه آخرین نوع از محصولات تازه پرورش یافته در ریزگرانش است که با موفقیت برداشت می گردد. این محصول برای آزمایش زیستگاه گیاهی 2 (PH-02) که همراه با دیگر آزمایش ها در اعزام 64 به ایستگاه فرستاده شده، انتخاب شده بود زیرا این سبزی به خوبی توسط دانشمندان شناخته شده است و در مدت تنها 27 روز به طور کامل رشد می نماید.

تربچه همچنین یک آزمایش دوام برای مأموریت های طولانی مدت آینده به شمار می رود زیرا خوردنی و مقوی است. این سبزی از نظر ژنتیکی شبیه به گیاه رشادی گوش موشی (Arabidopsis) است که یک گیاه کوچک گلدار از خانواده کلم است و بارها در ریزگرانش مطالعه شده است.

نیکول دوفور (Nicole Dufour) مدیر برنامه APH ناسا در مرکز فضایی کندی گفت: تربچه نوع دیگری از محصول در مقایسه با سبزیجات دارای برگ است که فضانوردان پیش از این در ایستگاه فضایی پرورش داده بودند یا در مقایسه با گندم کوتوله که نخستین محصول در APH بود. پرورش طیف وسیعی از محصولات به ما یاری می نماید تا بفهمیم کدام گیاهان در ریزگرانش رشد می نمایند و بهترین تنوع و تعادل غذایی را در مأموریت های طولانی مدت برای فضانوردان ارائه می دهند.

آزمایش PH-02 به دانشمندان ناسا اجازه داد تا شرایط ایدئال را برای مراقبت و تغذیه هنگام رشد گیاهان باکیفیت در فضا مطالعه نمایند. تربچه با استفاده از میزان دقیق مواد معدنی رشد نموده و به خدمه بسیار کمی برای رسیدگی احتیاج داشت. محفظه APH از نورهای LED قرمز، آبی، سبز و طیف گسترده سفید برای تحریک رشد گیاه استفاده می نماید و یک سیستم کنترل پیچیده در صورت لزوم آب را به گیاهان می رساند.

طبق اعلام ناسا APH به بیش از 180 حسگر مجهز است که به پژوهشگران مرکز فضایی کندی ناسا امکان می دهد تا رشد گیاه را کنترل نموده و دما، رطوبت و میزان کربن دی اکسید (CO2) درون محفظه را تنظیم نمایند.

کارل هاسنشتاین (Karl Hasenstein) پژوهشگر اصلی آزمایش PH-02 و استاد دانشگاه لوئیزیانا که در سال 1995 میلادی هم پروژه کاشت گیاهان را با ناسا پیش برده است، در بیانیه ای گفت: تربچه به دلیل شیوه رشد زیرخاکی که دارد، امکان تحقیقات زیادی را فراهم می نماید.

علاوه بر پرورش محصول در فضا، محققان بر روی زمین هم از 17 نوامبر (27 آبان) در شبیه ساز محیط ایستگاه فضایی بین المللی (ISSES) در تأسیسات پردازش مرکز فضایی کندی به کاشت تربچه مشغول بودند و محصولات این مرکز در 14 دسامبر (24 آذر) برداشت شد تا در نهایت با محصولاتی که در فضا رشد می نمایند، مقایسه شوند.

به گفته ناسا این روزها فضانوردان آماده می شوند تا به زودی دور دیگری از دانه های تربچه را در دومین محفظه علمی APH بکارند. آزمایشی که به دانشمندان امکان می دهد تا برای افزایش دقت تجربه، اندازه نمونه تربچه ها را در فضا افزایش دهند.

دوفور در این زمینه گفت: این یاریی به راهنمایی تیمی است که راه فراوری محصولات در فضا را برای کوشش های اکتشافی ناسا هموار می نماید. من از ابتدا بر روی APH کار نموده ام و هر محصول جدیدی که قادر به پرورش آن هستیم، لذت بزرگی برای من دارد. زیرا آنچه از این آزمایش ها می آموزیم به ناسا یاری می نماید تا فضانوردان را به مریخ بفرستد و آن ها را با خیال راحت بازگرداند.

عکس کاور: سویچی ناگوچی (Soichi Noguchi) فضانورد آژانس کاوش های هوافضای ژاپن (JAXA) که پیش از برداشت تربچه ها با خوشحالی از این موفقیت به آن ها نگاه می نماید.

Credit: NASA

منبع: Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 12 بهمن 1399 بروزرسانی: 12 بهمن 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 1195

به "تربچه های کاشته شده در ایستگاه فضایی بین المللی به بار نشست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تربچه های کاشته شده در ایستگاه فضایی بین المللی به بار نشست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید