بازتاب رشد در بورس تهران

به گزارش بلندانیوز، نخستین روز هفته بود که رئیس کل بانک مرکزی خبر از مثبت شدن رشد اقتصادی بدون نفت کشور در سال 98 داد. هر چند این ادعا با آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران متفاوت بود، اما کارشناسان بازار سهام در مجموع بر اثر مثبت این مهم بر بازار سهام اذعان دارند. هر چند معتقدند در شرایط فعلی داده های اقتصادی کمترین نقش را در تصمیم گیری بورس بازان ایفا می کند و جای خود را به نوعی فضای روانی خوش بینانه در توجیه فرایند کنونی و امیدواری نسبت به تداوم صعود قیمت سهام داده است.

بازتاب رشد در بورس تهران

به گزارش دنیای اقتصاد، روز شنبه خبر رسید بر مبنای آمار بانک مرکزی رشد اقتصادی بدون نفت مثبت 1/ 1 شده است. هر چند مرکز آمار نظر متفاوتی دارد و بر اساس آخرین اطلاعات خروجی رشد اقتصادی بدون نفت را منفی 6/ 0 درصد اعلام کرده است.

رشد تولید ناخالص داخلی یا رشد اقتصادی، به دلیل آثاری که بر اشتغال و رفاه جامعه دارد، یکی از مهم ترین متغیر های اقتصاد کلان و مهم ترین متغیر بخش حقیقی اقتصاد است. به دلیل این اهمیت، تحولات این متغیر همواره در مرکز توجه سیاست گذاران اقتصادی بوده است.

در این میان رابطه دوطرفه ای میان رشد اقتصادی و توسعه بازار سهام وجود دارد. در این خصوص کارشناسان بازار سهام ضمن تاکید بر اثرگذاری مثبت شدن رشد اقتصادی بدون نفت بر توسعه بازار سهام معتقدند در شرایط فعلی نقش داده های اقتصادی، اطلاعات عملکرد شرکت ها و تحلیل های بنیادی در تصمیم گیری صاحبان نقدینگی به حداقل رسیده و جای خود را به نوعی فضای روانی خوش بینانه داده است.

رشد اقتصادی بدون نفت مثبت شد؟

روز شنبه عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: همان گونه که قبلا بانک مرکزی پیش بینی کرده بود، گزارش تحولات اقتصادی بخش واقعی اقتصاد ایران درسال 1398، بیانگر مثبت شدن رشد اقتصاد بدون نفت کشور، در سال گذشته است.

بر اساس گزارش حوزه معاونت اقتصادی بانک، رشد اقتصادی بدون نفت در سال 98، معادل مثبت 1/ 1 درصد است که بر مبنای بخش های فعالیت، کشاورزی مثبت 8/ 8 درصد، گروه صنعت ومعدن مثبت 3/ 2 درصد و خدمات عمدتا به خاطر تاثیر شیوع کرونا در فصل آخر سال منفی 2/ 0 درصد بوده است. به علت کاهش درآمد نفت، رشد این بخش منفی 7/ 38 درصد بود که در نتیجه آن، رشد اقتصادی با نفت، به منفی 5/ 6 درصد رسید.

این گزارش، با در نظر دریافت آمار عملکرد مناسب بخش کشاورزی و فرایند مثبت رشد بخش صنعت درنیمه دوم سال (مثبت 7/ 6 درصد در فصل سوم و مثبت 7/ 10درصد در فصل چهارم) موید رونق تولید در سال 98 و نوید بخش جهش تولید در سال 99 است. رشد تولید ناخالص داخلی یا رشد اقتصادی، به دلیل آثاری که بر اشتغال و رفاه جامعه دارد، یکی از مهم ترین متغیر های اقتصاد کلان و مهم ترین متغیر بخش حقیقی اقتصاد است.

به دلیل این اهمیت، تحولات این متغیر همواره در مرکز توجه سیاست گذاران اقتصادی بوده است. این در حالی است که، دو روز پیش از اطلاع رسانی رئیس کل بانک مرکزی، مرکز آمار ایران رشد اقتصادی بدون در نظر دریافت بخش نفت را در سال گذشته منفی 6/ 0 درصد اعلام کرده بود. این اختلاف در بخش های کشاورزی و صنعت محسوس بوده است؛ اختلاف رشد اعلامی در بخش کشاورزی 8/ 5 درصد و در بخش صنعت و معدن 9/ 1 درصد بوده است.

بورس بی تفاوت به متغیر های اقتصادی

شروین شهریاری: بازار سهام در آستانه سرانجام اولین فصل سال 99 احتمالا پیروز خواهد شد بهترین بهار تاریخ بیش از نیم قرن فعالیت خود را با بازده بیش از 130 درصدی ثبت کند. این بازدهی رویایی در حالی کسب شد که اگر مبنای مقایسه به بازه سالانه برود، می توان گفت نه تنها ارزش واقعی ثروت سهامداران پس از کسر تورم بیش از چهار برابر شده بلکه این بازدهی با سرعت زیادی در حال افزایش است.

در بین متغیر های اقتصادی موثر بر رونق بورس می توان از کاهش نرخ سود بانکی به عنوان مهم ترین عامل یاد کرد تا جایی که با کاهش تقریبا 5 واحد درصدی نرخ سود و تثبیت آن در شبکه بانکی در محدوده 15 درصد، انگیزه زیادی برای ورود سرمایه گذاران به بورس ایجاد شده، زیرا با نرخ تورم رسمی 28 درصدی (اعلام شده ازسوی بانک مرکزی) عملا یکی از بالاترین دوره های نرخ منفی بازده واقعی در سپرده های بانکی شکل گرفته است.

عامل دیگر، به انتظارات پیش رو باز می شود. به نظر می رسد این روز ها اجماع اکثریت فعالان اقتصادی این است که نه ثبات ارزش ریال دیرپاست و نه نرخ تورم قابلیت ماندگاری در سطوح کنونی را دارد. به این ترتیب با ایجاد یک تصور فراگیر از تداوم و تشدید موج تورم قیمت ها در آینده، نوعی احتراز از نگهداری ریال شکل گرفته که نوع پررنگ آن در هجوم به سمت بورس قابل مشاهده است. رفتار های دولت و اظهارنظر های مسوولان هم این گمانه را تقویت کرده است که فرایند موجود در بورس مطلوب سیاست گذاران است و اگر روزی با مشکل روبرو شود، با حمایت از آن مانع از افت آن خواهند شد.

این ها همه در حالی است که به لحاظ متغیر های ارزش گذاری شرایط هشدارانگیزی در بازار سرمایه شکل گرفته است. بر اساس سودآوری 12ماه گذشته، نرخ متوسط قیمت به سود شرکت ها از محدوده 23 واحد (مجموع بورس و فرابورس) فراتر رفته که نه تنها بی سابقه است بلکه در حال عبور از سطح ارزش گذاری بزرگ ترین بورس های دنیا آن هم در روزگار سخت آسیب های اقتصادی کرونا است.

نسبت ارزش کل بازار سهام به تولید ناخالص داخلی از 150 درصد فراتر رفته و در مقایسه با نقدینگی هم این نسبت برای همه سهام قابل معامله در بورس و فرابورس به سطح 200 درصد بالغ شده است. از طرف دیگر به نظر می رسد نقش داده های اقتصادی، اطلاعات عملکرد شرکت ها و تحلیل های بنیادی در تصمیم گیری سرمایه گذاران به حداقل رسیده و جای خود را به نوعی فضای روانی خوش بینی و توجیه فرایند کنونی و امیدواری نسبت به تداوم آن داده است.

در همین حال، با ثبات نسبی ارزش ریال در بازار آزاد، بازدهی های کنونی در بورس در واقع به صورت معادل دلاری هم لااقل روی کاغذ در حال تحقق است به نحوی که از ابتدای سال ارزش بورس تهران بیش از 100 درصد به دلار رشد کرده است. این فرایند البته برای اقتصاد ایران که انتظار افت بیش از4 درصدی برای سال جاری بر اساس پیش بینی بانک دنیای را دارد و برنامه بانک مرکزی آن نیز تثبیت تورم در بازه 20 تا 24 درصد است ناسازگار می نماید.

به این ترتیب آنچه از مقایسه فرایند فعلی بورس با جهت متغیر های اقتصادی می توان گفت این است که سناریوی تداوم رونق فعلی بورس در صورتی ممکن است که یا معجزه ای در رشد اقتصادی کشور رخ دهد یا اینکه پیش بینی های بانک مرکزی در مورد تورم آینده و ثبات ارز یکسره اشتباه از کار در بیاید.

چشم انداز مثبت رشد اقتصادی بدون نفت

علی اسلامی بیدگلی: مثبت شدن رشد اقتصادی بدون نفت و در مجموع رشد اقتصاد در هر کشوری منجر به بهبود چشم انداز اقتصادی و شرایط سودآوری و بهره وری فعالان اقتصادی و در نتیجه بهبود بازار سرمایه می شود. خوشبختانه در سال های گذشته تلاش شده است تا اتکا به نفت کاهش پیدا کند. این مهم از دو طریق افزایش فعالیت در حوزه زنجیره پایین دستی و توسعه بخش هایی که به نفت وابسته نیستند، حاصل می شود.

در بودجه 99 نیز این موضوع انعکاس پیدا کرد و نفت به لحاظ تاریخی کمترین سهم در بودجه را به خود اختصاص داد که می تواند نویددهنده رونق اقتصادی کشور باشد. در شرایط فعلی نیز مثبت شدن رشد اقتصادی بدون نفت قطعا می تواند تاثیرگذار باشد. با این حال باید توجه داشت این رشد نرخ باید پایدار باشد. از این رو رصد فعالیت های بعدی باید دقیق مورد رصد قرار گیرد. برنامه های دولت برای توسعه شرکت های دانش بنیان می تواند این پایداری را ایجاد کند. با این چشم انداز می توانیم به افزایش ارزش ذاتی بنگاه ها و رشد سودآوری شرکت های سهامی امیدوار باشیم.

منبع: فرارو
انتشار: 24 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bolandanews.ir شناسه مطلب: 849

به "بازتاب رشد در بورس تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازتاب رشد در بورس تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید